Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Alimenty od dzieci dla rodziców. Kiedy matka i ojciec mogą żądać pieniędzy
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 29.05.2023 11:33

Alimenty od dzieci dla rodziców. Kiedy matka i ojciec mogą żądać pieniędzy

Kobieta trzymająca pieniądze
Marek BAZAK/East News

Obowiązek alimentacyjny zazwyczaj kojarzy nam się ze wsparciem finansowym udzielanym przez rodzica swojemu dziecku. Serwis infor.pl we współpracy z adwokat Anetą Sołtysik z Kancelarii Kupilas & Krupa w Bielsku-Białej wskazuje, że mogą wystąpić również takie sytuacje, w których to dorosłe dziecko będzie miało obowiązek finansowego wpierania rodziców.

Alimenty na rodziców

Aby Sąd nałożył obowiązek alimentacyjny na dorosłe dziecko, konieczne jest spełnienie określonych przesłanek. Może on zostać orzeczony wyłącznie wtedy, gdy rodzice znajdują się w niedostatku, dzieci są niezależne, a ich sytuacja materialna jest zdecydowanie lepsza niż rodziców.

Należy mieć na uwadze, że rodzic nie może domagać się alimentów od potomka, jeśli pozostaje on w związku małżeńskim. W takiej sytuacji obowiązek alimentacyjny w pierwszej kolejności obciąża małżonka.

Rodzice znajdujący się w niedostatku

Serwis wskazuje, że niedostatek nie jest zdefiniowany w przepisach prawa, a samo pojęcie jest niesprecyzowane i wypracowane na podstawie orzecznictwa. 

Rodzic znajduje się w niedostatku, czyli w trudnej sytuacji finansowej, gdy nie ma wystarczających środków na zaspokojenie swoich potrzeb, a nie może tego zrobić własnymi siłami.

Rodzice mogą się domagać wsparcia finansowego od dzieci w sytuacji, gdy np. otrzymują niską emeryturę i nie są w stanie się z niej utrzymać - nie mogą sobie pozwolić na kupno leków, jedzenia czy opału.

Nie wszyscy rodzice mogą się domagać alimentów

Należy mieć na uwadze, że obowiązek alimentacyjny nie powstanie wobec rodziców, którzy pozostają w niedostatku z własnej winy. Sąd podczas wydawania decyzji co do zasądzenia alimentów bierze również pod uwagę możliwości zarobkowe rodzica. Jeżeli mógłby on podjąć pracę, nie ma prawa domagać się świadczenia od dziecka

W takich sprawach organ bierze również pod uwagę sytuację majątkową dziecka. Aby Sąd nałożył na nie obowiązek alimentacyjny, dziecko musi mieć dochody na poziomie umożliwiającym wsparcie finansowe rodzica.

Jak się bronić?

Chcąc uchylić się od płacenia alimentów na rzecz rodzica, dziecko może starać się udowodnić, że żądanie alimentacyjne rodzica jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Chodzi o przywołanie sytuacji, w których rodzic zaniedbywał dziecko w dzieciństwie, nie utrzymywał z nim kontaktu lub nie wywiązywał się z rodzicielskich obowiązków.