Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Abonament RTV. Tylko co trzeci zobowiązany go płaci, ponad milion tego nie robi
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 04.06.2023 14:15

Abonament RTV. Tylko co trzeci zobowiązany go płaci, ponad milion tego nie robi

Pilot i telewizor
Domena publiczna

Na 2,38 mln płatników zobowiązanych do płacenia za abonament RTV, robiła to tylko co trzecia osoba, podaje serwis wirtualnemedia.pl.

Sprawozdanie za 2022 r.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przedstawiła sprawozdanie, z którego wynika, że w 2022 roku 2,384 miliona Polaków miało obowiązek zapłaty za abonament RTV

Dopełniło go jednak zaledwie 828 tysięcy gospodarstw domowych i firm, co oznacza, że tylko co trzeci Polak płaci za fakt posiadania telewizora lub radia.

Poczta Polska upomina

KRRiT wskazała, że Poczta Polska, która współpracuje z Radą w kwestii weryfikowania abonentów pod względem posiadanego telewizora oraz radia, w minionym roku skierowała niemal 178 tys. upomnień w tej kwestii.

Należy mieć na uwadze, że stawki abonamentu zostały podniesione w styczniu br. i wynoszą odpowiednio: 8,70 zł miesięcznie w przypadku osób korzystających tylko z odbiornika radiowego oraz 27,30 zł w przypadku osób posiadających telewizory.

Kary

Za nieuiszczenie opłaty za abonament RTV przewidziane są kary i wynoszą równowartość 30-krotności jego miesięcznej stawki - 261 zł w przypadku radioodbiornoków i 819 zł w przypadku telewizorów.