Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 11.06.2021 02:00

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Biznes Info
Biznes Info

Abonament RTV jest daniną obowiązkową, choć przez lata nie był egzekwowany. Coraz mniej osób uiszcza opłatę, a Poczta Polska podaje już nowe stawki na przyszły rok.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile wyniesie abonament w 2022 r.

  • Kto jest zwolniony z płacenia abonamentu

  • Ile gospodarstw domowych deklaruje posiadanie odbiornika

Abonament RTV wciąż ściągany

Kwestia abonamentu RTV w Polsce ciągnie się już od niemal kilku lat. Sprawa zaczęła się tuż po przejęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość, gdy komornik zaczął zajmować wynagrodzenia oraz świadczenia Polaków.

Jacek Sasin, minister aktywów państwowych i osoba, której podlega podmiot odpowiedzialny za ściągalność abonamentu RTV, tj. Poczta Polska tłumaczył, że problemy abonamentowe to pozostałość po rządach Donalda Tuska. Sprawę zaczęły nagłaśniać media, gdy do redakcji zgłaszali się seniorzy, którym komornik zostawił zaledwie kilkaset złotych z emerytury lub renty.

Wówczas szef resortu zapowiedział, że ściągalność abonamentu RTV zostanie zawieszona na czas pandemii koronawirusa. Wszystko przycichło na kilka miesięcy, ale kontrolerzy znów ruszają na łowy. Najczęściej chcą kontrolować gospodarstwa domowe, które dopiero co zakupiły telewizor. Sprawdzają, czy abonament RTV jest uiszczany.

Abonament RTV z nową stawką

Tymczasem Poczta Polska opublikowała stawki abonamentu RTV na przyszły rok. Wszystko wskazuje na to, że Polacy nie zapłacą ani mniej, ani więcej. Opłaty abonamentowe pozostaną bez zmian.

Polacy będą musieli zapłacić 7,50 zł za odbiornik radiowy, natomiast za telewizyjny i/lub radiowy 24,50 zł miesięcznie. W przypadku uiszczania opłaty kilka miesięcy w przód, Poczta Polska przewiduje małe rabaty.

Ustawa o abonamencie RTV przewiduje także szereg zwolnień z konieczności jego opłaty. Na zwolnienia załapią się m.in.: seniorzy po 75. roku życia, osoby korzystające ze świadczenia pielęgnacyjnego, renty socjalnej, oraz zasiłków pomocowych, inwalidzi wojenni i kombatanci, niewidomi i niesłyszący. Zwolnione są rodziny, w których dochód na osobę nie przekracza 674 zł.

W Polsce coraz mniej osób płaci abonament RTV, co dokładnie pokazują wpływy z tego tytułu. W 2020 r. na konto Poczty Polskiej wpłynęło 691,1 mln zł, natomiast w 2018 było to 741,5 mln zł.

Coraz mniej gospodarstw domowych w Polsce deklaruje posiadanie odbiornika telewizyjnego. Z danych GUS wynika, że odbiornik w domu posiada niespełna 7 mln Polaków.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]