Abonament RTV do zniesienia
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 9 Czerwca 2020

Czy jesteś za zniesieniem abonamentu RTV?

Abonament RTV to anachroniczna opłata, na bezużyteczność której skarży się wielu Polaków. Czy obowiązkowa płatność za publiczne radio i telewizję powinna zostać zlikwidowana? Czym należałoby ją zastąpić?

Abonament RTV do zniesienia

Projekt likwidacji abonamentu RTV złożyli w lutym 2020 r. posłowie PSL-Kukiz’15. Ich zdaniem uiszczanie obowiązkowej opłaty „na rzecz stabilnego finansowania mediów publicznych” powinno pochodzić z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – pisze gazetalubuska.

Z jakiego innego źródła mogłyby pochodzić pieniądze na media publiczne? Wśród propozycji pojawia się również finansowanie z subwencji z budżetu państwa (w wysokości 750 mln zł), z dobrowolnych wpłat, ze środków pochodzących z reklam lub z praw do audycji. Czy takie rozwiązania byłyby bardziej sprawiedliwe niż obowiązkowy abonament RTV?

Od czerwca emeryci i renciści mają dużo łatwiej. ZUS wprowadził zmiany, aż 3732,10 zł więcej w portfeluOd czerwca emeryci i renciści mają dużo łatwiej. ZUS wprowadził zmiany, aż 3732,10 zł więcej w portfeluCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Zyskać może prawie pół miliona Polek i Polaków. Emerytura stażowa przysługuje w bardzo młodym wieku, a ile dokładnie wynosi?

Ile wynoszą stawki za abonament RTV?

W 2020 r. za samo radio trzeba płacić 7 zł miesięcznie, a w komplecie z telewizorem opłata wzrasta do 22,70 zł. Można uiszczać należność na pół roku, a nawet rok z góry – wtedy koszty to niższe o kilka złotych: 44,05 zł (za 2 miesiące z góry), 65,35 zł (trzy miesiące), 129,40 zł (6 miesięcy) oraz 245,15 zł (za rok).

Zdaniem polityków i części społeczeństwa abonament RTV to opłata przestarzała i nieprzynosząca wymiernych skutków – duża część obywateli uchyla się od regulowania należności. Jednak niejednokrotnie dochodzi też do nieprawidłowości w systemie. W ostatnim czasie na łamach Gazety Wyborczej czytelnicy skarżyli się, że Poczta Polska i urzędy skarbowe ściągają zaległe abonamenty, mimo że wyrejestrowali się ze spisu użytkowników.

Ogromna pomyłka ZUS, też mogłeś na niej skorzystać. Przypadkiem dostali tysiące złotych na kontaOgromna pomyłka ZUS, też mogłeś na niej skorzystać. Przypadkiem dostali tysiące złotych na kontaCzytaj dalej

W 2018 r. wpływy z abonamentu RTV wyniosły 777 mln zł. Zakładając, że wszyscy, którzy zarejestrowali odbiorniki opłacaliby należność wartość tego zysku wzrosłaby do 3,2 mld zł.

Czy zniesienie obowiązku opłacania abonamentu RTV rozwiązałoby problemy, które generuje?

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Najnowsze doniesienia. COVID-19 chorobą sezonową?
  2. Wszystko ma zacząć się dosłownie za chwilę. Krzysztof Jackowski ostrzega Warszawiaków. Zdradzamy co powiedział
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Kolejne odmrożenia w Polsce już na długi weekend. Jest decyzja, wspaniała wiadomość
W maju sprzedaż nowych aut już wzrosła. Polacy mają nowy ulubiony model samochoduW maju sprzedaż nowych aut już wzrosła. Polacy mają nowy ulubiony model samochoduCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News