Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Fala krytyki po zakazie wstępu dla dzieci do restauracji. Winne 500 plus?
Przemysław Terlecki
Przemysław Terlecki 31.08.2019 02:00

Fala krytyki po zakazie wstępu dla dzieci do restauracji. Winne 500 plus?

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

500 plus, najpopularniejszy program socjalny rządu Prawa i Sprawiedliwości, zmienił Polskę w ciągu 3 lat. Mowa jednak nie tylko o kwestiach finansowych. Coraz częściej w internecie znaleźć można dowcipy o "madkach z bombelkami", czyli stereotypowych beneficjentach programu Rodzina 500 plus. Krytyka rodziców z dziećmi zaszła jeszcze dalej po ostatnich wydarzeniach z Poznania, w którym to restauracja Parma i Rukola zakazała wstępu dzieciom do lat 6. Powodem były szkody w mieniu restauracji, których dzieci dokonywały.

Komentarze, które posypały się pod adresem rodziców z dziećmi w kwestii zakazu, pokazały, jak wielka niechęć do nich drzemie w ludziach. W internecie znaleźć możemy bardzo niewybredne określenia, jak "Karyny z Brajankami", "świnie", "chlew", czy "purchlaki". Zdaniem dr Beaty Pająk-Patkowskiej, sprawa krytyki i hejtu rodzin z dziećmi zaczęła się od wprowadzenia w życie programu rodzina 500 plus. Problemem jest m.in. kojarzenie rodzin z dziećmi z konserwatywnymi poglądami.

500 plus winne hejtowi pod adresem rodziców?

 - W przestrzeni internetowej komentują głównie osoby nieco młodsze, takie, które dzieci jeszcze nie mają, albo w ogóle odrzucają możliwość ich posiadania. A więc rodziny z potomstwem mogą im przeszkadzać. Mam wrażenie, że hejt na matki z dziećmi zapoczątkował program społeczny 500+. Dziś zdarza się, że rodzinę z dwójką dzieci przelicza się na pieniądze. Słyszałam komentarze „O, idzie tysiąc plus” - mówi w rozmowie z Głosem Wielkopolskim Pająk-Patkowska.

Psycholożka i politolożka komentuje dalej, że problem wynika z zaliczania osób biorących 500 plus do kategorii osób roszczeniowych. W ten sposób powstaje konstrukt społeczny "matki roszczeniowej", która przekonuje, że jej się należy, z powodu tego, że jest matką.

  • Często dajemy sobie prawo osądzać, kto tylko korzysta z przywileju 500 plus, a kto jest już roszczeniowy. I tutaj powstaje kolejny twór, czyli „matka roszczeniowa”, która żyje z 500 plus, nie pracuje zawodowo i domaga się uznania dla siebie z samego faktu bycia matką - podkreśla ekspertka.

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę

  2. Emerycie, jeśli pracujesz, to ZUS może odebrać Ci emeryturę. Sprawdź obowiązujące zasady

  3. Wracali z wakacji na Maderze. Polaków spryskano środkiem do odrobaczania

  4. Mąż pracujący za granicą poinformował żonę, że nie wyśle jej pieniędzy. Jej odpowiedź jest mistrzowska