BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

500 plus dla osób niesamodzielnych. Jest kilka warunków, o których należy pamiętać

24 Sierpnia 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

500 plus dla osób niesamodzielnych. Wnioski o te świadczenie będą rozpatrywane przez ZUS od 1 października. Starając się o nie należy pamiętać o kilku rzeczach.

500 plus dla osób niesamodzielnych. Trzeba mieć orzeczenie

Aby otrzymać 500 plus dla osób niesamodzielnych, należy mieć orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji – przypomina prezeska ZUS prof. Gertruda Uścińska. Dodaje, że osoby, które nie mają orzeczenia, po złożeniu wniosku o dodatek zostaną skierowane na badanie przez lekarza orzecznika ZUS. Formularz wniosku ma być dostępny na salach obsługi klienta pod koniec września, a na stronie internetowej ZUS już na początku września. 

Kto może się starać o nowe 500 plus?

Świadczenie będzie przyznawane osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji, które ukończyły 18 lat, mieszkają na terytorium Polski, a suma świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych pobieranych przez nie nie przekracza 1600 zł.

Do kryterium dochodowego wchodzą: emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne, świadczenia z pomocy społecznej, świadczenia emerytalno-rentowe z zagranicy. Nie będą wliczane świadczenia o charakterze jednorazowym, np. zasiłki socjalne lub zasiłek pogrzebowy, a także zasiłek pielęgnacyjny ani dodatki (np. dodatek kombatancki), dochody z pracy, renty cywilnoprawne. 

Zasada „złotówka za złotówkę”

Uścińska podkreśliła również, że ustalanie wysokości świadczenia będzie opierać się na zasadzie „złotówka za złotówkę”. Oznacza to, że nowe świadczenie będzie przysługiwało w wysokości nie wyższej niż 500 zł, przy czym łączna kwota tego świadczenia i innych świadczeń finansowanych ze środków publicznych nie może przekroczyć 1600 zł. Tak więc uprawnione do świadczenia są również osoby, których suma świadczeń ze środków publicznych zawiera się w przedziale powyżej 1100 zł do 1600 zł. 

Przykładowo, jeżeli suma tych świadczeń wynosi 1200 zł, to świadczenie uzupełniające zostanie przyznane w kwocie 400 zł. Z kolei jeśli suma świadczeń ze środków publicznych wynosi 1500 zł, to otrzymamy 100 zł – wyjaśniła prezeska ZUS.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >