BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Niemcy chwalą 500 plus: Dzięki programowi rośnie gospodarka

19 Sierpnia 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Udostępnij:

500 plus wymieniane jest przez niemieckie media, jako jeden z czynników, który powoduje wzrost gospodarczy Polski przez wzrost konsumpcji wewnętrznej. Obok wymieniają też uszczelnienie VAT.

500 plus wskazywane jest przez niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" jako jeden z czynników, który przyczynił się do boomu gospodarczego, jaki właśnie Polska przeżywa. FAZ o wspaniałej kondycji polskiej gospodarki pisze w poniedziałkowym numerze. Powodów wzrostu gospodarczego Polski Niemcy doszukują się w programach socjalnych, które aktywizują Polaków kosumpcyjnie. W tym mowa o wspomnianym 500 plus, które stawia na miejscu pierwszym. 

Płatności te zmieniły budżety milionów rodzin, umożliwiając niektórym, po raz pierwszy od lat, zaplanowanie wakacji nad Bałtykiem. Nieznaczny wzrost wskaźnika urodzeń prawdopodobnie również jest związany z 500 plus - wskazuje cytowany przez Interię FAZ.

500 plus, ale także uszczelnienie VAT

Niemiecki konserwatywny dziennik doszukuje się lepszej kondycji polskiej gospodarki także w uszczelnieniu luki VAT. FAZ wskazuje na ogromne wpływy wynikające z uszczelnienia systemu - nawet 10 mld euro rocznie. Dziennikarze mówią także o rosnącym eksporcie, który przekłada się na coraz większe zyski.

Zatkanie luk w (systemie) podatku VAT daje państwu dodatkowy dochód w wysokości około 10 miliardów euro rocznie. Jest to mniej więcej tyle, ile Polska otrzymuje jako odbiorca netto z UE. Eksport stale rośnie. Obroty handlowe z najważniejszym partnerem, Niemcami, osiągnęły w 2018 r. 118 miliardów euro - czytamy w niemieckim dzienniku.

Czynniki te przekładają się na szybkie tempo polskiego wzrostu gospodarczego. Niemieccy dziennikarze mówią wręcz, że w 2018 roku żaden kraj nie rósł gospodarczo z taką prędkością, jak Polska.

W żadnym innym kraju UE gospodarka nie rosła w ubiegłym roku tak szybko, jak na wschód od Odry. Zdaniem Komisji Europejskiej również w 2019 roku Polska będzie liderem, jeśli nie liczyć Malty - podkreśla pochlebnie niemiecka prasa.

W żadnym innym kraju UE gospodarka nie rosła w ubiegłym roku tak szybko, jak na wschód od Odry. Zdaniem Komisji Europejskiej również w 2019 roku Polska będzie liderem, jeśli nie liczyć Malty - podkreśla pochlebnie niemiecka prasa.

Podobne artykuły

Ozonatory robią furorę. Polacy w szale zakupów sprzętu, który do tej pory był sprzedawany profesjonalistom.

Finanse

Jedno urządzenie coraz częściej pojawia się w polskich domach. Pomaga zadbać o prawdziwą czystość

Czytaj więcej >
Kurs złotego umacnia się, ale na jak długo?

Finanse

Nie nadchodzi zbyt dobry okres dla złotówki. Czarne chmury nad polską walutą

Czytaj więcej >
By Wistula - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77468950

Finanse

PKO BP: ceny mieszkań czeka potężny spadek. Eksperci podają o ile

Czytaj więcej >
Właściciele galerii unikną podatku od przychodów z budynku?

Finanse

Nie będą płacić podatku za okres lockdownu. Ministerstwo Finansów w końcu zajęło stanowisko

Czytaj więcej >
Rząd zabierze myśliwym pieniądze?

Finanse

Rząd sięga po pieniądze myśliwych. Polski Związek Łowiecki oburzony, w grę wchodzą miliony złotych

Czytaj więcej >
Dodatek solidarnościowy w Sejmie

Finanse

Dodatek solidarnościowy już rozpatrywany w Sejmie. Wiemy, kto będzie mógł się o niego starać

Czytaj więcej >