BiznesINFO.pl
500 plus do poprawki

Jakub Kaminski/East News

Zmiany w 500 plus? Ministerstwo przedstawia nowy pomysł

9 Września 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

500 plus na nowo? Ministerstwo rodziny obmyśla nowy plan na prodemograficzny projekt, który jak się okazuje nie spełnia swoich funkcji. Czy zreformowane zostanie świadczenie 500 plus?

500 plus to socjalny program, dzięki któremu Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory. Zdaje się, że dla polityków stał się świętością, przy której nie należy majstrować. Po latach wypłacania świadczenia nadszedł czas na podsumowanie projektu. Jest ono dość smutne, bowiem wypłata 500 plus pochłania miliardy złotych, ale program nie działa tak jak powinien – dzieci w Polsce nie przybywa.

500 plus do zmiany?

Magdalena Maląg zapowiedziała, że jeszcze w październiku rząd zaprezentuje nową strategię demograficzną. Czy obejmie ona program 500 plus? Nie wiadomo. Jednak resort wielokrotnie przyznawał, że rodziny nie muszą się bać o obniżenie wysokości świadczenia lub brakiem funduszy z budżetu na jego finansowanie. Pojawić się mają za to nowe programy wspierające dzietność. Jak wskazuje cytowana przez Radio ZET wiceminister Małgorzata Socha, resort przyjrzał się problemom z dzietnością w Polsce. Na podstawie obserwacji i analiz opracowano 10 obszarów kluczowych, w ramach których mają pojawić się rządowe i samorządowe działania. Efektem ma być wzrost demograficzny. Socha ostatnie dekady nazwała "demograficzną zimą".

Podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu Magdalena Maląg, minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziała, że w ciągu najbliższych miesięcy zostanie zaprezentowana "wielka strategia demograficzna" nad którą pracował rząd. Zdaniem szefowej resortu odpowiedzialnego za politykę społeczną program jest już na finiszu i trwają ostatnie szlify nim ujrzy on światło dzienne. Radio ZET przypomina, że wskaźnik dzietności, czyli liczba rodzących się dzieci na jedną kobietę w wieku produkcyjnym wynosi w Polsce zaledwie 1,4. Aby osiągnąć próg tzw. zastępowalnośc pokoleń i utrzymać populację na obecnym poziomie wskaźnik ten powinien wynieść 2,1.

Wskaźnik współczynnika dzietności na świecieMapa stworzona przez użytkownika Supaman89 w serwisie Wikimedia Commons na licencji CC-BY-3.0

Tagi:

500 plusświadczenia socjalnesocjalpomoc socjalnadodatki socjalne

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >
Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Czytaj więcej >
Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >