Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Zmiany w 500 plus? Ministerstwo przedstawia nowy pomysł
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 09.09.2020 02:00

Zmiany w 500 plus? Ministerstwo przedstawia nowy pomysł

500 plus do poprawki
Jakub Kaminski/East News

500 plus to socjalny program, dzięki któremu Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory. Zdaje się, że dla polityków stał się świętością, przy której nie należy majstrować. Po latach wypłacania świadczenia nadszedł czas na podsumowanie projektu. Jest ono dość smutne, bowiem wypłata 500 plus pochłania miliardy złotych, ale program nie działa tak jak powinien – dzieci w Polsce nie przybywa.

500 plus do zmiany?

Magdalena Maląg zapowiedziała, że jeszcze w październiku rząd zaprezentuje nową strategię demograficzną. Czy obejmie ona program 500 plus? Nie wiadomo. Jednak resort wielokrotnie przyznawał, że rodziny nie muszą się bać o obniżenie wysokości świadczenia lub brakiem funduszy z budżetu na jego finansowanie. Pojawić się mają za to nowe programy wspierające dzietność. Jak wskazuje cytowana przez Radio ZET wiceminister Małgorzata Socha, resort przyjrzał się problemom z dzietnością w Polsce. Na podstawie obserwacji i analiz opracowano 10 obszarów kluczowych, w ramach których mają pojawić się rządowe i samorządowe działania. Efektem ma być wzrost demograficzny. Socha ostatnie dekady nazwała "demograficzną zimą".

Podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu Magdalena Maląg, minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziała, że w ciągu najbliższych miesięcy zostanie zaprezentowana "wielka strategia demograficzna" nad którą pracował rząd. Zdaniem szefowej resortu odpowiedzialnego za politykę społeczną program jest już na finiszu i trwają ostatnie szlify nim ujrzy on światło dzienne. Radio ZET przypomina, że wskaźnik dzietności, czyli liczba rodzących się dzieci na jedną kobietę w wieku produkcyjnym wynosi w Polsce zaledwie 1,4. Aby osiągnąć próg tzw. zastępowalnośc pokoleń i utrzymać populację na obecnym poziomie wskaźnik ten powinien wynieść 2,1.

Wskaźnik współczynnika dzietności na świecieMapa stworzona przez użytkownika Supaman89 w serwisie Wikimedia Commons na licencji CC-BY-3.0