Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > 35 zł za kilogram pomidorów. Ceny warzyw mrożą Polakom krew w żyłach
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 02.03.2023 08:18

35 zł za kilogram pomidorów. Ceny warzyw mrożą Polakom krew w żyłach

pomidory
Domena publiczna

Pomidory w Polsce podrożały. “Rzeczpospolita” wskazuje, że na wysokie ceny warzyw  wpływają głównie anomalie pogodowe i kryzys energetyczny.


 

Cena pomidora

“Rzeczpospolita” zwraca uwagę, że pomidory na polskich bazarach kosztują nawet po 35 zł za kg. 
 

Sezon na polskie pomidory szklarniowe rozpoczyna się na przełomie marca i kwietnia, poza tym okresem na rynku znajdują się głównie warzywa importowane z Maroko czy Hiszpanii.

Anomalie pogodowe, kryzys energetyczny i kurs walut

Gazeta zwraca uwagę, że pogoda w Hiszpanii i Maroku nie sprzyjała obfitym zbiorom

"Atak zimy w styczniu zniszczył zbiory w Hiszpanii oraz w Maroku, które jeszcze w lutym tonęło w śniegu. Wysokie koszty ogrzewania upraw pod osłonami sprawiły zaś, że wytwórcy w Holandii czy Polsce opóźniają produkcję i ograniczają jej wielkość. To źle wróży sytuacji późną wiosną. Polska płaci też za ryzyko walutowe: drogie euro podwyższa ceny importowanych warzyw" - czytamy w “Rz”.
 

Trzy paczki pomidorów na klienta w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii niektóre supermarkety zaczęły reglamentować sprzedaż, przykładowo Tesco, Asda i Lidl sprzedają po trzy paczki pomidorów, papryki, czy ogórków na klienta.

Sieci wyjaśniają, że mają problem z dostawami i proszą klientów o cierpliwość. Brytyjski dziennik "The Guardian”, poinformował, że „dostępność niektórych owoców i warzyw na rynku spadła o 30-40 proc.”.