Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zwrot podatku. Kiedy i ile pieniędzy otrzymasz. Wyjaśniamy
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 02.03.2023 20:50

Zwrot podatku. Kiedy i ile pieniędzy otrzymasz. Wyjaśniamy

banknoty 50 zł
BiznesInfo

Na początku 2022 roku w polskim systemie podatkowym zaszły znaczne zmiany. W lipcu dokonano kolejnych korekt, które były podzielone na dwa etapy. W ramach tych korekt zrezygnowano z ulgi dla klasy średniej i przesunięto część zaliczek w czasie. Pierwsza stawka podatku na skali została zmniejszona z 17 procent do 12 procent.

Zwroty i dopłaty podatku

W Niskich Podatkach pozostały wszystkie korzystne zmiany ze stycznia 2022 r. w tym m.in.: wyższa kwota wolna (30 tys. zł) i 32-proc. podatek dopiero od nadwyżki ponad 120 tys. zł rocznie.

Ministerstwo Finansów podaje:

 • obniżyliśmy stawkę PIT z 17 proc. do 12 proc. dla wszystkich podatników na skali (pracowników, zleceniobiorców, emerytów, przedsiębiorców),
 • przedsiębiorcom, którzy nie mogą korzystać z obniżonej stawki PIT umożliwiamy limitowane odliczenie składki zdrowotnej,
 • dajemy możliwość powrotu na skalę przedsiębiorcom, którzy wybrali podatek liniowy lub ryczałt,
 • likwidujemy tzw. ulgę dla klasy średniej i mechanizm „rolowania zaliczek”,
 • od 2023 r. uelastyczniliśmy zasady stosowania kwoty wolnej, która jest dzielona nawet pomiędzy 3 płatników i stosowana również przy umowach zlecenia,
 • wprowadziliśmy preferencyjne rozliczenie dochodów rodziców samotnie wychowujących dzieci
 • wprowadziliśmy nowe preferencje prorodzinne,
 • zwiększyliśmy wpływy dla OPP do 1,5 proc.,
 • zabezpieczyliśmy dochody samorządów.

Zmiany

Pierwsza część reformy, która weszła w życie w styczniu 2022 roku, przyniosła likwidację tzw. ulgi dla klasy średniej oraz przesunięcie w czasie części zaliczek. W zamian obniżono z 17 proc. do 12 proc. pierwszą stawkę na skali podatkowej. 

Te zmiany przyczyniły się do zmniejszenia obciążeń podatkowych dla osób o niskich dochodach, co z kolei wpłynęło na podwyższenie wynagrodzeń na rękę dla pracowników z najniższymi zarobkami.

Druga część reformy, która weszła w życie w styczniu 2023 roku, wprowadziła zmiany dla zleceniobiorców oraz dla osób, które uzyskują dochody z kilku źródeł. Od tego roku zleceniobiorcy mają prawo rozliczania kwoty wolnej na etapie zaliczek miesięcznych, co ułatwia im kontrolę nad swoim budżetem. Dodatkowo, podatnicy mogą swobodniej dysponować miesięczną kwotą wolną i podzielić ją nawet na trzech płatników.

Wprowadzone zmiany mają na celu stworzenie prostszego i stabilniejszego systemu podatkowego, który będzie bardziej korzystny dla większości podatników. Szacuje się, że aż 20 milionów osób będzie korzystać z rozliczenia podatkowego, które będzie bardziej korzystne w porównaniu do zasad z 2021 roku. 

Dodatkowo, 5 milionów podatników pozostanie neutralnych w stosunku do 2021 roku, co oznacza, że nie zyskają, ale też nie stracą na rozliczeniu.

Rozliczenie PIT za 2022 rok

Jak co roku, okres rozliczeń podatkowych jest czasem, na który wielu podatników czeka z niecierpliwością. Jedni będą mieli powody do zadowolenia, gdyż otrzymają zwrot podatku, inni niestety będą musieli się zmierzyć z koniecznością dopłacenia do fiskusa.

Jednak w tym roku reforma podatkowa wprowadzona przez rząd (jak twierdzi MF) przyniosła pozytywny skutek dla większości podatników. Według wstępnych szacunków, jedynie 1,2 miliona podatników będzie musiało się zmierzyć z koniecznością dopłaty podatku. 

Jest to o ponad 40% mniej niż w poprzednich latach, gdy dopłaty dotyczyły około 2 milionów osób.

Oczywiście, warto zauważyć, że liczba ta może ulec dalszemu zmniejszeniu, jeśli podatnicy skorzystają z różnych ulg i odliczeń, takich jak np. odliczenie od dochodu czy wspólne rozliczenie z małżonkiem.

Jak podaje MF zwroty podatku to efekt:  

 • obniżenia z 17 proc. do 12 proc. pierwszej stawki na skali podatkowej (w zaliczkach stawka ta była stosowania od lipca 2022 r., a w rozliczeniu za 2022 r. – za cały rok),
 • braku możliwości stosowania kwoty zmniejszającej podatek w zaliczkach pobieranych w 2022 r. od przychodów z umowy zlecenia,
 • korzystania z ulg podatkowych, np. ulgi na dzieci, darowizn, ulgi na termomodernizację,
 • korzystania z możliwości łącznego opodatkowania dochodów małżonków i preferencyjnego opodatkowania osób samotnie wychowujących dzieci.

Grupy podatników, którzy otrzymają zwrot podatku to:

1. Podatnicy rozliczający się indywidualnie, niekorzystający z preferencji podatkowych, których jedyne źródło przychodu stanowi:

 • emerytura - zwroty otrzymają świadczeniobiorcy otrzymujący świadczenie od 2,5 tys. zł do 9,3 tys. zł oraz powyżej 12,8 tys. zł
 • należności ze stosunku pracy - zwroty otrzymają pracownicy otrzymujący wynagrodzenie od 3,2 tys. zł do 10,3 tys. zł oraz powyżej 12,8 tys. zł
 • z umowy zlecenia - zwroty otrzymają wszyscy zleceniobiorcy

2. Podatnicy korzystający z preferencji podatkowych, np.:

 • osoba samotnie wychowująca 2 dzieci (korzysta z preferencyjnego opodatkowania i ulgi na dzieci)
 • małżonkowie rozliczający się wspólnie, wychowujący 2 dzieci (korzystają z ulgi na dzieci)

Zwrot nadpłaconego podatku

zwot podatku 2022 a (2).pngzwot podatku 2022 a (1).pngzwot podatku 2022 a (3).pngzwot podatku 2022 b.png