zwolnienie-z-pracy-pexels-inzmamkhan
Inzmam Khan / Pexels
Autor Stanisław Węgrowski - 31 Marca 2020

Dzisiaj ostatni dzień pracy dla kilkudziesięciu tysięcy Polaków. Pracodawcy już nie czekają

Zwolnienie z pracy otrzyma kilkadziesiąt tysięcy pracowników - donosi Business Insider Polska. Pracodawcy czekali do końca marca, aby zobaczyć, czy tarcza antykryzysowa wspomoże gospodarkę w wystarczającym stopniu. Dziś już wiadomo, że to się nie wydarzy.

Zwolnienie z pracy dla wielu. Rząd zawiódł

Dużo przedsiębiorstw odkładało decyzję o zawieszeniu działalności i zwolnieniach z pracy. Radykalne działania odwlekano w czasie, ponieważ firmy chciały zobaczyć, jaka będzie rzeczywiście pomoc państwa. Teraz już wiadomo, że posypią się wnioski o ogłoszenie upadłości lub zawieszenie działalności gospodarczej, a wielu pracowników czeka zwolnienie z pracy.

Na łamach Business Insider Polska Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej mówi, że część firm szczególnie odczuwających wpływ epidemii przeprowadzała zwolnienia z pracy już na początku marca. Poza tym wprowadzano skrócenie czasu pracy, czy bezpłatne urlopy.

Jeszcze surowsze ograniczenia. Punkty usług do zamknięcia, w sklepach obowiązkowe rękawiczkiJeszcze surowsze ograniczenia. Punkty usług do zamknięcia, w sklepach obowiązkowe rękawiczkiCzytaj dalej

Zwolnienie z pracy dla kilkudziesięciu tysięcy osób

Specjalista szacuje, że zwolnienie z pracy obejmie kilkadziesiąt tysięcy Polaków. A to przełoży się na statystyki bezrobocia w kraju, które mogą skoczyć nawet do poziomu 6 proc.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Macie konto w PKO BP, Pekao, mBanku lub Credit Agricole? Właśnie wprowadzono zmiany, o których musicie wiedzieć

- Marcowy wzrost będzie spowodowany w mniejszym stopniu spowodowany dopisywaniem do rejestrów nowych bezrobotnych - tu silna fala będzie widoczna od kwietnia, a bardziej z powodu znacznie mniejszej niż można było zakładać wcześniej liczby osób wyrejestrowanych z bezrobocia - mniej ofert pracy, wstrzymane przyjęcia, większa dbałość o utrzymanie statusu bezrobotnego - mówi BIP Soroczyński.

Minister rozwoju otwarcie: Minister rozwoju otwarcie: "Czekają nas chude tygodnie i miesiące"Czytaj dalej

Zwolnienie z pracy w większości firm

BIP przytacza także wyniki badania przeprowadzonego przez Konfederację Lewiatan. Z danych wynika, że aż 69 proc. firm planuje zwolnienie z pracy. Aż 55 proc. przedsiębiorstw spodziewa się bardzo poważnych konsekwencji epidemii. Natomiast wśród najmniejszych firm ogromne problemy deklaruje 63 proc. badanych. Zwolnienia z pracy planuje także 80 proc. średnich przedsiębiorstw.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koronawirus uderzy w Warszawę. Miasto tnie wydatki, wstrzymuje inwestycje
  2. Koronawirus zabija też młodych. W Belgii zmarła 12-latka
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Polskie Ministerstwo wprowadziło kolejny zakaz. Nie pójdziemy na spacer w kolejne miejsce
Lidl ze zmianami jak Biedronka. W środku dnia nie zrobisz zakupówLidl ze zmianami jak Biedronka. W środku dnia nie zrobisz zakupówCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News