BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Dzisiaj ostatni dzień pracy dla kilkudziesięciu tysięcy Polaków. Pracodawcy już nie czekają

31 Marca 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Zwolnienie z pracy otrzyma kilkadziesiąt tysięcy pracowników - donosi Business Insider Polska. Pracodawcy czekali do końca marca, aby zobaczyć, czy tarcza antykryzysowa wspomoże gospodarkę w wystarczającym stopniu. Dziś już wiadomo, że to się nie wydarzy.

Zwolnienie z pracy dla wielu. Rząd zawiódł

Dużo przedsiębiorstw odkładało decyzję o zawieszeniu działalności i zwolnieniach z pracy. Radykalne działania odwlekano w czasie, ponieważ firmy chciały zobaczyć, jaka będzie rzeczywiście pomoc państwa. Teraz już wiadomo, że posypią się wnioski o ogłoszenie upadłości lub zawieszenie działalności gospodarczej, a wielu pracowników czeka zwolnienie z pracy.

Na łamach Business Insider Polska Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej mówi, że część firm szczególnie odczuwających wpływ epidemii przeprowadzała zwolnienia z pracy już na początku marca. Poza tym wprowadzano skrócenie czasu pracy, czy bezpłatne urlopy.

Zwolnienie z pracy dla kilkudziesięciu tysięcy osób

Specjalista szacuje, że zwolnienie z pracy obejmie kilkadziesiąt tysięcy Polaków. A to przełoży się na statystyki bezrobocia w kraju, które mogą skoczyć nawet do poziomu 6 proc.

- Marcowy wzrost będzie spowodowany w mniejszym stopniu spowodowany dopisywaniem do rejestrów nowych bezrobotnych - tu silna fala będzie widoczna od kwietnia, a bardziej z powodu znacznie mniejszej niż można było zakładać wcześniej liczby osób wyrejestrowanych z bezrobocia - mniej ofert pracy, wstrzymane przyjęcia, większa dbałość o utrzymanie statusu bezrobotnego - mówi BIP Soroczyński.

Zwolnienie z pracy w większości firm

BIP przytacza także wyniki badania przeprowadzonego przez Konfederację Lewiatan. Z danych wynika, że aż 69 proc. firm planuje zwolnienie z pracy. Aż 55 proc. przedsiębiorstw spodziewa się bardzo poważnych konsekwencji epidemii. Natomiast wśród najmniejszych firm ogromne problemy deklaruje 63 proc. badanych. Zwolnienia z pracy planuje także 80 proc. średnich przedsiębiorstw.

Tagi:

Tarcza antykryzysowaKoronawiruszwolnieniarząd PiSpracownicypracodawcyPolacypraca

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Praca

Wiceminister MRiPS proponuje zmianę Ustawy o bezrobociu. Będzie większy nacisk na przebranżowienie

Czytaj więcej >
Praca

Praca

Załatwianie prywatnych praw szefa. Była pracownica banku wywalczyła odszkodowanie

Czytaj więcej >
PHOTO: CEZARY PECOLD/SE/EAST NEWS LODZ POWIATOWY URZAD PRAWY NR 2 W LODZI. N/Z KOLEJKA W URZEDZIE PRACY WSZYSTKIE ZDJECIA NA: http://agencja.se.com.pl 19/01/2009 .

Praca

Wiceminister MRiPS: potrzebna pilna zmiana ustawy o bezrobociu. Rząd ma nowe propozycje

Czytaj więcej >

Praca

Pracujesz zdalnie, pracodawca cię skontroluje i zapłaci więcej. Nowe prawo podpisane

Czytaj więcej >

Praca

Raport dotyczący reskillingu w polskich firmach przygotowany przez Future Collars odbył się dzisiaj na GPW

Czytaj więcej >
disneyland

Praca

Pracownicy Disney World żądają podwyżek

Czytaj więcej >