BiznesINFO.pl
By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=57914330

By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=57914330

GW: Rząd milczy, a szykuje masowe zwolnienia. Czeka na okres po wyborach

18 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Zwolnienia urzędników nastąpią tuż po wyborach prezydenckich - donosi “Gazeta Wyborcza". Związkowcy już zapowiadają protesty i złożyli skargę do Trybunału Konstytucyjnego.

Zwolnienia urzędników. Tarcza ułatwi procedury

“Gazeta Wyborcza” przypomina, że rząd zapisał szybszą możliwość zwolnienia urzędników w tarczy antykryzysowej 2.0, która zaczęła obowiązywać w kwietniu. Początkowo zdawało się, że zwolnienia mają dotyczyć osób zatrudnionych w ministerstwach, departamentach czy członków korpusu służby cywilnej.

Ale w czwartej odsłonie tarczy znalazł się zapis umożliwiający zwolnienia osób zatrudnionych w organach władzy publicznej, w tym administracji rządowej, kontroli państwowej i ochrony prawa oraz w sądach i trybunałach.

Zwolnienia mają dotyczyć także jednostek budżetowych; państwowych funduszy celowych; pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zwolnienia w urzędach po wyborach

Jak podaje “GW”, zwolnienia mają się odbywać na podstawie specjalnego rozporządzenia rządu o redukcji etatów lub o obniżeniu wynagrodzeń urzędnikom. Póki co dokument nie jest jeszcze gotowy i nie będzie aż do połowy przyszłego miesiąca. Dlaczego? Powód jest prosty - wybory prezydenckie. 

Rząd obawia się, że publikacja rozporządzenia przez zakończeniem wyborów negatywnie wpłynie na wynik wyborczy Andrzeja Dudy. Z informacji “Gazety Wyborczej” wynika, że zwolnienia w urzędach rozpoczną się na początku sierpnia.

Zwolnienia urzędników. Związki zawodowe wściekłe

Przepisy umożliwiające zwolnienia zostały zaskarżone przez Ogólnopolski Związek Zawodowy "Inicjatywa Pracownicza" do Trybunału Konstytucyjnego. Związkowcy chcą, aby TK sprawdził zgodność z konstytucją przepisów o zwolnieniach w służbie cywilnej. 

- Jako związki zawodowe broniące interesów pracowniczych nie możemy godzić się na kolejne plany oszczędnościowe ani utwierdzać załogi w przekonaniu, że nic nie da się zrobić. Bez zaangażowania i sprzeciwu związków zawodowych przeciwko kolejnym obostrzeniom, możemy spodziewać się następnych lat pracy bez wytchnienia i likwidacji reszty praw pracowniczych. Nie stać nas na dalsze wyrzeczenia - napisano w oświadczeniu Inicjatywy Pracowniczej.

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >