By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=57914330
By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=57914330
Autor Stanisław Węgrowski - 18 Czerwca 2020

GW: Rząd milczy, a szykuje masowe zwolnienia. Czeka na okres po wyborach

Zwolnienia urzędników nastąpią tuż po wyborach prezydenckich - donosi “Gazeta Wyborcza”. Związkowcy już zapowiadają protesty i złożyli skargę do Trybunału Konstytucyjnego.

Zwolnienia urzędników. Tarcza ułatwi procedury

“Gazeta Wyborcza” przypomina, że rząd zapisał szybszą możliwość zwolnienia urzędników w tarczy antykryzysowej 2.0, która zaczęła obowiązywać w kwietniu. Początkowo zdawało się, że zwolnienia mają dotyczyć osób zatrudnionych w ministerstwach, departamentach czy członków korpusu służby cywilnej.

Menelowe plus hitem debaty wyborczej w TVP. Cała Polska śmieje się z pomysłu kandydataMenelowe plus hitem debaty wyborczej w TVP. Cała Polska śmieje się z pomysłu kandydataCzytaj dalej

Ale w czwartej odsłonie tarczy znalazł się zapis umożliwiający zwolnienia osób zatrudnionych w organach władzy publicznej, w tym administracji rządowej, kontroli państwowej i ochrony prawa oraz w sądach i trybunałach.

Zwolnienia mają dotyczyć także jednostek budżetowych; państwowych funduszy celowych; pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zwolnienia w urzędach po wyborach

Jak podaje “GW”, zwolnienia mają się odbywać na podstawie specjalnego rozporządzenia rządu o redukcji etatów lub o obniżeniu wynagrodzeń urzędnikom. Póki co dokument nie jest jeszcze gotowy i nie będzie aż do połowy przyszłego miesiąca. Dlaczego? Powód jest prosty - wybory prezydenckie.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Nowy mandat ukarze, ale nie za prędkość lub pasy. Policja zwróci uwagę na jeden szczegół, do zapłaty 150 zł
2. "Może rozwód?". Gwiazda programu TVN interweniuje u Agaty Dudy

Prezydent podpisał ustawę, wybrani kierowcy mają kolejny obowiązek. Albo zamontujesz w aucie nowy system, albo czeka karaPrezydent podpisał ustawę, wybrani kierowcy mają kolejny obowiązek. Albo zamontujesz w aucie nowy system, albo czeka karaCzytaj dalej

Rząd obawia się, że publikacja rozporządzenia przez zakończeniem wyborów negatywnie wpłynie na wynik wyborczy Andrzeja Dudy. Z informacji “Gazety Wyborczej” wynika, że zwolnienia w urzędach rozpoczną się na początku sierpnia.

Zwolnienia urzędników. Związki zawodowe wściekłe

Przepisy umożliwiające zwolnienia zostały zaskarżone przez Ogólnopolski Związek Zawodowy "Inicjatywa Pracownicza" do Trybunału Konstytucyjnego. Związkowcy chcą, aby TK sprawdził zgodność z konstytucją przepisów o zwolnieniach w służbie cywilnej.

- Jako związki zawodowe broniące interesów pracowniczych nie możemy godzić się na kolejne plany oszczędnościowe ani utwierdzać załogi w przekonaniu, że nic nie da się zrobić. Bez zaangażowania i sprzeciwu związków zawodowych przeciwko kolejnym obostrzeniom, możemy spodziewać się następnych lat pracy bez wytchnienia i likwidacji reszty praw pracowniczych. Nie stać nas na dalsze wyrzeczenia - napisano w oświadczeniu Inicjatywy Pracowniczej.

Biedronka ledwo zakończyła hitową akcję, a rusza z kolejną. Tnie ceny o 50%, ale tylko na 3 dniBiedronka ledwo zakończyła hitową akcję, a rusza z kolejną. Tnie ceny o 50%, ale tylko na 3 dniCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Chore krowy w ubojni. Ich mięso miało trafić do sklepów
  2. Ogromna powódź w Warszawie. Auta dosłownie utonęły na ulicy. Sytuacja jest dramatyczna
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Prawdziwy biały kruk - Fiat 125p kamper odnalazł się w Wielkiej Brytanii
Tesco znalazło kupca, sieć sprzeda markety za 900 mln zł. Nowego właściciela Polacy dobrze znająTesco znalazło kupca, sieć sprzeda markety za 900 mln zł. Nowego właściciela Polacy dobrze znająCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News