Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > GW: Rząd milczy, a szykuje masowe zwolnienia. Czeka na okres po wyborach
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 18.06.2020 02:00

GW: Rząd milczy, a szykuje masowe zwolnienia. Czeka na okres po wyborach

By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=57914330
By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=57914330

Zwolnienia urzędników. Tarcza ułatwi procedury

“Gazeta Wyborcza” przypomina, że rząd zapisał szybszą możliwość zwolnienia urzędników w tarczy antykryzysowej 2.0, która zaczęła obowiązywać w kwietniu. Początkowo zdawało się, że zwolnienia mają dotyczyć osób zatrudnionych w ministerstwach, departamentach czy członków korpusu służby cywilnej.

Ale w czwartej odsłonie tarczy znalazł się zapis umożliwiający zwolnienia osób zatrudnionych w organach władzy publicznej, w tym administracji rządowej, kontroli państwowej i ochrony prawa oraz w sądach i trybunałach.

Zwolnienia mają dotyczyć także jednostek budżetowych; państwowych funduszy celowych; pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zwolnienia w urzędach po wyborach

Jak podaje “GW”, zwolnienia mają się odbywać na podstawie specjalnego rozporządzenia rządu o redukcji etatów lub o obniżeniu wynagrodzeń urzędnikom. Póki co dokument nie jest jeszcze gotowy i nie będzie aż do połowy przyszłego miesiąca. Dlaczego? Powód jest prosty - wybory prezydenckie. 

Rząd obawia się, że publikacja rozporządzenia przez zakończeniem wyborów negatywnie wpłynie na wynik wyborczy Andrzeja Dudy. Z informacji “Gazety Wyborczej” wynika, że zwolnienia w urzędach rozpoczną się na początku sierpnia.

Zwolnienia urzędników. Związki zawodowe wściekłe

Przepisy umożliwiające zwolnienia zostały zaskarżone przez Ogólnopolski Związek Zawodowy "Inicjatywa Pracownicza" do Trybunału Konstytucyjnego. Związkowcy chcą, aby TK sprawdził zgodność z konstytucją przepisów o zwolnieniach w służbie cywilnej. 

- Jako związki zawodowe broniące interesów pracowniczych nie możemy godzić się na kolejne plany oszczędnościowe ani utwierdzać załogi w przekonaniu, że nic nie da się zrobić. Bez zaangażowania i sprzeciwu związków zawodowych przeciwko kolejnym obostrzeniom, możemy spodziewać się następnych lat pracy bez wytchnienia i likwidacji reszty praw pracowniczych. Nie stać nas na dalsze wyrzeczenia - napisano w oświadczeniu Inicjatywy Pracowniczej.