Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS zwraca pieniądze za nadpłacone składki zdrowotne. Ostatni dzwonek na złożenie wniosku
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 04.06.2023 21:44

ZUS zwraca pieniądze za nadpłacone składki zdrowotne. Ostatni dzwonek na złożenie wniosku

Pismo ZUS
Domena publiczna

ZUS wydłużył czas na składanie wniosków w sprawie zwrotu nadpłaconej składki zdrowotnej. Ci, co przespali pierwotny termin mają jeszcze szansę, ale muszą się śpieszyć - tym razem nie będzie trzeciego terminu.

ZUS zwraca pieniądze ze składek

O zwrot nadpłaty składki zdrowotnej mogą ubiegać się przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą. Jak podaje Radio Zet, złożenie wniosku jest możliwe za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Pierwotny termin złożenia wniosków był wyznaczony na 1 czerwca. Został on jednak wydłużony do poniedziałku 5 czerwca - powodu nie podano.

Formalności przez internet

Tym niemniej cieszyć się mogą ci płatnicy, którzy wniosku o zwrot składek jeszcze nie złożyli. Jak podaje za ZUS Radio Zet, w tym celu muszą zalogować się do Platformy Usług Elektronicznych, gdzie trzeba złożyć wniosek RZS-R o zwrot nadpłaty wynikającej z rocznego rozliczenia.

Jeżeli na platformie PUE ZUS wniosek o zwrot nie utworzył się sam, Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że płatnik może go sporządzić samodzielnie. Kwota, jaką trzeba wpisać, znajduje się w pozycji 27 w bloku XII druków DRA i RCA.

Numery rachunków muszą być aktualne

Radio Zet zauważa również, że płatnicy muszą potwierdzić aktualność swoich rachunków. W innym przypadku bowiem ZUS nie zwróci przedsiębiorcom nadpłaty.

Z kolei ci płatnicy składek, którzy zaśpią ze złożeniem wniosku, nie otrzymają kolejnego terminu. Jak podaje Radio Zet, ZUS zapisze je na ich kontach w Zakładzie.

Tagi: ZUS składki