BiznesINFO.pl
ZUS

Biznesinfo

ZUS właśnie potwierdził. Będą dodatkowe pieniądze na dziecko, w tym na pierwsze

13 Grudnia 2021

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Już od 1 stycznia 2022 r. ZUS rusza z wypłatą pieniędzy, które otrzymają rodzice w ramach zmian wprowadzonych przez Polski Ład. Na drugie i każde następne dziecko będzie przysługiwało dodatkowe 12 tys. zł, ale to jeszcze nie wszystkie dodatki przewidziane przez państwo.

Rodzinny kapitał opiekuńczy, bo o nim mowa, to nowe świadczenie zaproponowane przez rząd, które oznacza dodatkowe świadczenia na rzecz dzieci. Świadczeniem objęte będą dzieci od 12. do 35. miesiąca życia.

RKO od 1 stycznia 2022 r. w ZUS

Rodzice, których drugie dziecko będzie w wieku od 12. do 35. miesiąca od 1 stycznia 2022 r. będą mogli liczyć na dodatkową pomoc od państwa, która wyniesie maksymalnie 12 tys. zł. Obsługą świadczenia zajmie się ZUS.

Rodzice sami będą mogli wybrać w ilu ratach chcą otrzymać pieniądze. Najlepiej tłumaczy to Iwona Kowalska-Matis regionalny  rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku: - Pieniądze będą wypłacane w miesięcznych częściach po 500 zł przez 2 lata lub 1000 zł miesięcznie  przez rok, w zależności od tego jak ą opcję wybierze rodzic.

Co ważne, pieniądze nie będą uzależnione od dochodów rodziny: – Pieniądze będą niezależne od dochodów rodziny i nie  będą opodatkowane – dodaje rzeczniczka.

Rodzice, którzy zadecydują w jakiej formie chcą otrzymywać świadczenie, mają prawo do jednej zmiany zmiany decyzji: - Rodzic może zmienić zdanie na temat wysokości wypłat gdyż ustawa o rodzinnym kapitale  opiekuńczym przewiduje taką możliwość, czyli wysokość wypłat może zostać podwyższona z 500 zł  do 1000 zł miesięcznie albo obniżona 1000 zł do 500 zł miesięcznie, na wniosek rodzica – wyjaśnia  Kowalska-Matis. - Taką dyspozycję można będzie złożyć tylko raz – ostrzega rzeczniczka.

Jak złożyć wniosek o RKO

"Wniosek o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i załączniki do wniosku będą składane wyłącznie w postaci  elektronicznej, za pomocą tych samych systemów teleinformatycznych, co wnioski o wypłatę  „wyprawki” w programie „Dobry start” i tzw., 500+” czyli przez portal Emp@tia, PUE ZUS oraz  bankowość elektroniczną." - czytamy w komunikacie ZUS.

Rodzice korzystający ze świadczenia "Dobry start" zapewne nie będą mieli problemu ze złożeniem wniosku, ponieważ robią to przez ten sam portal.

Tak samo jak w przypadku świadczenia "Dobry start", pieniądze będą wypłacane jedynie drogą elektroniczną.

Dodatek opiekuńczy 400 zł

Polski Ład wprowadza także dodatek dla rodziców, którzy posyłają dzieci do żłobków. Dofinansowanie ma wynosić maksymalnie 400 zł od jednego dziecka w żłobku.

"Dofinansowanie dotyczyć będzie dzieci, które nie będą objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym.  Chodzi np. o pierwsze lub jedyne dzieci w rodzinie. Mogą z niego skorzystać też rodzice na drugie  lub kolejne dziecko w rodzinie, ale tylko za okresy uczęszczania do żłobka, klubu dziecięcego lub do  dziennego opiekuna, za które nie przysługuje rodzinny kapitał opiekuńczy (np. uczęszczanie do  żłobka przed 12 miesiącem życia dziecka)." - czytamy w komunikacie ZUS. Dofinansowanie nie obejmie jednak posiłków.

Rozwiązanie ma zacząć funkcjonować od 1 kwietnia 2022 r., jednak ZUS obiecał wyrównanie od 1 stycznia 2021 r. dla rodziców, których dziecko w styczniu i kolejnych miesiącach uczęszczało do żłobka, klubu dziecięcego lub do dziennego opiekuna.

Tagi:

ZUSPolski Ład Dobry start

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Czytaj więcej >
Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >
Radio ZET: W piątek głosowanie nad zmianą premiera. Znane jest nazwisko kandydatki na fotel szefa rządu

Polska i Świat

Zapowiedź Mateusza Morawieckiego. Zerowy VAT na żywność przynajmniej przez pierwsze półrocze 2023 roku

Czytaj więcej >
Flickr/Maks Manuals/zdjęcie ilustracyjne

Polska i Świat

Czym palić w piecu? Nie każdy węgiel się nadaje, możesz narazić się na srogi mandat

Czytaj więcej >
Źródło: mat. pras. Baltic Pipe

Polska i Świat

Polskie służby ćwiczą ochronę Baltic Pipe przed potencjalnym atakiem terrorystycznym

Czytaj więcej >