Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS: tegoroczna waloryzacja rent i emerytur będzie kosztować ponad 44 mld zł
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 26.01.2023 14:51

ZUS: tegoroczna waloryzacja rent i emerytur będzie kosztować ponad 44 mld zł

pieniadze-emeryt-biznesinfo
Biznesinfo

Podczas czwartkowej konferencji Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej głos zabrała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Zapowiedziała, że tegoroczna waloryzacja świadczeń dla przeszło 9 mln emerytów i rencistów będzie kosztować ponad 44 mld zł. 

Waloryzacja świadczeń już od 1 marca

Na chwilę obecną po podaniu wskaźnika inflacji za rok 2022 r., wskazuje, że waloryzacja będzie na poziomie około 14,8 proc. Wskaźnik będzie ogłoszony w lutym — przekazała podczas briefingu prasowego minister Marlena Maląg. 

Przypomnijmy, że obliczając wzrost emerytur i rent, pod uwagę wzięty zostanie wskaźnik inflacji za ubiegły rok oraz realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia. Choć prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska podkreśliła, że drugi wskaźnik będzie raczej obojętny, to na ostateczne informacje, zależne od kwestii prawno-formalnych, należy jeszcze trochę poczekać.

Minister Maląg zaznaczyła, że podwyżki świadczeń dla emerytów i rencistów rozpoczną się w marcu. Ci, którzy są całkowicie niezdolni do pracy, otrzymają minimum 250 zł więcej. Natomiast, jeśli wskaźnik wykaże, że należy im się wyższa kwota, wówczas dostaną jeszcze więcej pieniędzy.

Ta kwestia dotycząca wyższego wskaźnika i waloryzacji nie mniej niż 250 zł, sprawia, że koszt waloryzacji przekroczy 44 mld zł. Te transfery pójdą do obywateli. To będą gigantyczne transfery dla ponad 9 mln osóbpodkreśliła prezes ZUS.