Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Został zwolniony za spożywanie alkoholu w pracy. Zdaniem sądu nie udowodniono, że wskutek picia stał się nietrzeźwy
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 26.04.2023 11:33

Został zwolniony za spożywanie alkoholu w pracy. Zdaniem sądu nie udowodniono, że wskutek picia stał się nietrzeźwy

Mężczyźni trzymający piwo
Fot. Wojciech Olkusnik/East News

Hiszpański sąd uznał, że firma zajmująca się elektryką, niesłusznie zwolniła swojego pracownika. Organ nakazał przywrócenie do pracy mężczyzny, zwolnionego z powodu regularnego picia alkoholu podczas wykonywania obowiązków zawodowych, informuje PAP. 

Sąd nakazał przywrócenie mężczyzny do pracy

PAP podaje, że sąd w Murcji nakazał przywrócenie do pracy elektryka zwolnionego z powodu regularnego picia alkoholu podczas wykonywania obowiązków zawodowych. Mężczyzna wypijał dziennie 3 litry alkoholu, głównie piwa.

Serwis tvn24.pl informuje, że elektryka zwolniono pod koniec 2021 r. ze względu na "wielokrotne i nadmierne spożywanie alkoholu w ciągu dnia w pracy, co stanowiło zagrożenie dla zdrowia jego samego i jego kolegów z pracy”. 

Ceny w sklepach nie wzrosły. Minister Moskwa podała, jak omija drożyznę

Zwolnienie po 27 latach pracy

Mężczyzna został zwolniony po 27 latach pracy w firmie, co oprotestował on sam, ale także jego współpracownicy. Zatrudniająca go spółka chciała udowodnić mu winę i zamówiła śledztwo w jednej z agencji detektywistycznych. 

Firma wynajęła detektywa

Relacja detektywa zawierała informację o tym, że elektryk rozpoczynał dzień pracy od wypicia z jednym z kolegów kilku piw w barze, po południu kupował jeszcze kilka puszek piwa w supermarkecie, a podczas obiadu wypijał kilka kieliszków wina lub wódki.

Wszystko wskazywało na to, że mężczyzna mógł być pod wpływem alkoholu nie tylko podczas wykonywania służbowych obowiązków, ale i w trakcie prowadzenia firmowego samochodu

Zaskakujące stanowisko sądu

Hiszpański sąd stanął na stanowisku, że działania spółki są bezzasadne, ponieważ detektyw "w żadnym momencie nie wspominał o oznakach nietrzeźwości”. "Nie ma żadnego dowodu, dokumentalnego, biegłego ani świadka, który jednoznacznie wskazywałby, że mężczyzna był pod wpływem alkoholu i był nietrzeźwy lub pijany" - dodał sąd.

Organ stwierdził również, że pod uwagę należy wziąć również warunki klimatyczne i zwyczaje geograficzne. Sędzia podkreślił, że nie zostało udowodnione, jakoby sprawność fizyczna i umysłowa mężczyzny była ograniczona podczas wykonywania zadań na stanowisku elektryka. Dodano, że mężczyzna najczęściej spożywał napoje alkoholowe w trakcie przerwy na lunch, nie zaś podczas wykonywania obowiązków służbowych.

Prowadzący sprawę sędzia orzekł, że firma ma obowiązek przywrócić mężczyznę do pracy, a w przypadku odmowy, spółka zostanie ukarana grzywną w wysokości 47 tys. euro.

Tagi: Hiszpania sąd