Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Znika ważna zniżka na bilety kolejowe. Można skorzystać tylko do 30 grudnia
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 03.12.2023 11:18

Znika ważna zniżka na bilety kolejowe. Można skorzystać tylko do 30 grudnia

pkp-intercity-pociag
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/EAST NEWS

Tylko w listopadzie br. z usług PKP Intercity skorzystało 5,4 mln pasażerów, a od stycznia narodowy przewoźnik przewiózł aż 62 mln osób. Podróżujący mogą korzystać z różnych promocji m.in. tańszych biletów dla studentów, seniorów czy grup. Jest też pewne zasłużone grono osób, które tylko do 30 grudnia ma prawo do ulgi w wys. 33 proc. O kogo chodzi?

Komunikat PKP Intercity. Znika ważna ulga na bilety kolejowe

Chodzi o ulgę dla honorowych dawców krwi, która obowiązywała od 2021 roku i została wprowadzona wraz z ustawą covidową – informuje “Fakt”. Generowała ona koszty dla PKP Intercity na poziomie 2,7 mln zł. Narodowy przewoźnik informuje na swojej stronie internetowej, że w związku z odwołaniem stanu zagrożenia epidemicznego ulga w wys. 33 proc. (na bilety jednorazowe w klasie 1 i 2 pociągów TLK i IC, 2 pociągów EIC i EIP) jest aktywna do 30 grudnia 2023 roku włącznie. Prawo do skorzystania z tej zniżki trzeba umieć udowodnić.

Ważny komunikat dotyczący karty Moja Biedronka. Sieć daje trzy rozwiązania 4-dniowy tydzień pracy. Czy w przyszłym roku będziemy mniej pracować?

Jak udowodnić prawo do zniżki dla honorowych dawców krwi?

Chodzi o posiadanie zaświadczenia, wydanego najpóźniej 30 czerwca br. (uprawnienie do ulgi przysługuje przez pół roku od dnia wystawienia zaświadczenia), w którym znajdują się informacje takie jak imię i nazwisko dawcy krwi, jego numer PESEL oraz poświadczenie o oddaniu trzech donacji krwi lub jej składników, w tym osocza po chorobie COVID‑19. Taki dokument mogło wydać regionalne centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa, Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa lub Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa utworzone przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych (MSWiA).

Oto inne wybrane zniżki w PKP Intercity

W wykazie ulg ustawowych obowiązujących w PKP Intercity od 25 sierpnia br. są m.in.:

  • darmowe przejazdy dla: dzieci w wieku do czterech lat, funkcjonariuszy Straży Granicznej, Policji i Służby Celno-Skarbowej oraz żołnierze Żandarmerii Wojskowej (w czasie wykonywania określonych obowiązków służbowych), 
  • 95 proc. zniżki dla opiekuna/przewodnika osoby niezdolnej do samodzielnej egzystencji lub osoby niewidomej,
  • 78 proc. zniżki dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży oraz studentów do 26. roku życia na przejazdy z miejsca zamieszkania lub pobytu do przedszkola, szkoły, szkoły wyższej itp.,
  • 51 proc. zniżki dla studentów do ukończenia 26. roku życia i doktorantów do ukończenia 35. roku życia,
  • 30 proc. zniżki dla każdego, kto ukończył 60 lat (na przejazdy w komunikacji krajowej pociągami wszystkich kategorii w 1. i 2. klasie).