BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Oszczednosci starszej osoby na emeryturze.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zmieniają się limity dla dorabiających emerytów. ZUS podał nowe kwoty

30 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

ZUS przekazał dzisiaj informację, którą szczególnie uważnie powinny przeczytać osoby dorabiające do renty lub emerytury. Zmniejsza się bowiem próg maksymalnej kwoty, którą może dorobić emeryt nie narażając się na zmniejszenie świadczenia.

Średnie wynagrodzenie w pierwszym kwartale roku jest z reguły wyższe niż w drugim półroczu. Tak samo jest i w roku bieżącym. ZUS powołując się na dane GUS informuje, że przeciętne wynagrodzenie w I kwartale 2021 roku wyniosło 5681,56 zł, a w drugim 5504,52 zł. Oznacza to, że średnio w drugim kwartale zarobiliśmy o 177,07 zł mniej.

ZUS ostrzega dorabiających emerytów i rencistów

Wraz ze spadkiem przeciętnego wynagrodzenia spada również limit dorabiania. Pilnować muszą się emeryci i renciści, którzy nie osiągnęli jeszcze wieku 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn.

Emeryci, którzy pracują po przekroczeniu wieku emerytalnego nie muszą obawiać się zmniejszenia swoich świadczeń.

Nowe progi obowiązywać mają w okresie od 1 września 2021 do 30 listopada 2021 roku. "Pierwszy próg przychodu wynosi 70% przeciętnego wynagrodzenia. Od września to 3853,20 zł brutto. Jeśli przychód emeryta lub rencisty w danym miesiącu będzie wyższy, to wypłata świadczenia za ten miesiąc jest odpowiednio zmniejszana. Drugi próg wynosi 130% przeciętnego wynagrodzenia, od września to 7155,90 zł. Jego przekroczenie powoduje zawieszenie wypłaty świadczenia za dany miesiąc." - informuje ZUS.

- Na nowe kwoty limitów muszą uważać szczególnie osoby pobierające renty socjalne, bo ich dotyczą nieco inne zasady dorabiania. Jeśli ich dodatkowy przychód będzie wyższy niż pierwszy próg czyli  3853,20 zł, to wypłata renty socjalnej za miesiąc, w którym doszło do przekroczenia, nie przysługuje  w całości – przestrzega Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

ZUS uspokaja starszych emerytów

Jak zaznacza rzecznik ZUS, 90% osób dorabiających na emeryturze, to osoby które osiągnęły i przekroczyły wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn). Takie osoby nie muszą obawiać się o swoje świadczenia, bo nie zmaleją niezależnie od dorobionej kwoty.

Limity dotyczą osób, które zdecydowały się na wcześniejszą emeryturę. Progi powinny także kontrolować osoby pracujące i pobierające rentę.

Tagi:

ZUSemeryturarenta

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

FLickr/Olgierd Rudak

Praca

ZUS kontroluje L4. Wiele osób straci zasiłki

Czytaj więcej >

Praca

Kreatywna inwestycja w kreatywny sektor

Czytaj więcej >
Bezrobocie w Polsce

Praca

Bezrobocie w Polsce. Najnowsze dane. Komentarz premiera Morawieckiego

Czytaj więcej >
Wypowiedzenie umowy zlecenia – terminy, przepisy

Praca

Spółka Agora planuje zwolnienia grupowe. Pracę ma stracić prawie 6 procent pracowników

Czytaj więcej >
Praca zdalna wkrótce stałym elementem Kodeksu pracy?

Praca

Praca zdalna dla rodziców dzieci do 4 roku życia. W niektórych przypadkach pracodawca będzie mógł odmówić

Czytaj więcej >

Praca

Gdzie zarobić kilkaset złotych na rękę za godzinę pracy. Świetnie płatne, mało znane zawody

Czytaj więcej >