BiznesINFO.pl
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej coraz bliżej. Co trzeba wiedzieć?

16 Maja 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Naziemna telewizja cyfrowa w Polsce już niebawem przejdzie prawdziwą rewolucję. Od 2022 r. rozpoczyna się bowiem czteroetapowa zmiana standardu z DVB-T na DVB-T2. W związku z tym niektórzy Polacy będą musieli zainwestować w nowy telewizor, a inni - w nowy dekoder.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy naziemna telewizja cyfrowa w Polsce zostanie dopasowana do nowego standardu

  • Jakie korzyści płyną z DVB-T2

  • Na co powinny zwrócić uwagę osoby, które muszą zakupić nowy telewizor

Naziemna telewizja cyfrowa w standardzie DVB-T2. Rewolucja na horyzoncie

Naziemna telewizja cyfrowa zmieni standard nadawania z DVB-T na DVB-T2 z kodekiem HEVC. Rewolucyjna telewizyjna obejmuje całą Europę, a w Polsce rozpocznie się w 2022 r. Pierwszy etap zmian wyznaczono na 28 marca, drugi - 25 kwietnia, trzeci - 23 maja, a czwarty - 27 czerwca.

Po modyfikacjach naziemna telewizja cyfrowa w Polsce ma być bardziej atrakcyjna dla odbiorców. Business Insider Polska donosi, że standard DVB-T2 z kodekiem HEVC charakteryzuje się lepszą jakością obrazu i dźwięku, ponieważ wszystkie programy będą nadawane w HD.

Dzięki temu telewidzowie będą mogli oglądać więcej programów niż dotychczas. Rewolucja sprawi, że na ekranie pojawią się dodatkowe informacje np. o aktorach grających w filmie czy składach drużyn piłkarskich. Na nowym standardzie DVB-T2 skorzystają także nadawcy, którzy będą mogli oferować nowe usługi np. telewizji hybrydowej HbbTV.

Nowa jakość, dodatkowe koszty

Jednak za możliwość oglądania telewizji w jakości HD niektórzy będą musieli ponieść dodatkowe koszty. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) przekazuje, że po zmianach obraz będzie kodowany zgodnie ze standardem HEVC. W rezultacie tylko telewizor zdolny do zakodowania skompresowanego obrazu będzie w stanie prawidłowo odbierać programy, które oferuje naziemna telewizja cyfrowa w Polsce.

Już teraz na rynku jest dość sporo odbiorników, które posiadają DVB-T2, ale mogą odczytywać obraz zgodny ze starszym standardem kodowania czyli AVC (inaczej H.264). Telewizor o takich zdolnościach przestanie odczytywać nadawane treści, gdy do Polski zawita standard transmisji DVB-T2/HEVC.

Co zatem zrobić, aby nadal móc korzystać z naziemnej telewizji cyfrowej? Dla niektórych koniecznością może być kupno nowego odbiornika. Każdy, kto ma w planach bardziej nowoczesny telewizor powinien sprawdzić przede wszystkim instrukcję obsługi i parametry techniczne.

Część osób może uniknąć sporego wydatku i wyposażyć stary telewizor w dekoder, który umożliwi dopasowanie odbiornika do nowego standardu DVB-T2/HEVC. Użytkownicy nie będą musieli wymieniać anteny odbiorczej, choć konieczna może być korekta jej kierunku odbioru.

UKE zapewnia, że zmiana standardu nie powinna wywoływać problemów w odbiorze. Każdy, kto posiada telewizor dopasowany do DVB-T2/HEVC musi jedynie ponownie wyszukać programy, które proponuje naziemna telewizja cyfrowa w Polsce.

Czy telewizor będzie odbierał standard DVB-T2/HEVC? Można to sprawdzić już teraz

Choć rewolucja w nadawaniu naziemnej telewizji cyfrowej rozpocznie się dopiero w przyszłym roku to użytkownicy mogą już teraz sprawdzić, czy telewizor jest dostosowany do standardu DVB-T2/HEVC. Wszystko dzięki programom testowym, które zostały niedawno uruchomione.

Jak to zrobić? Wystarczy przeskanować telewizor i dodać nowe programy do listy. W tym celu można posłużyć się wyszukiwarką nowych programów. W przypadku multipleksu TVP należy wybrać TVP Dokument lub TVP Kultura. Z kolei na TVN-Discovery trzeba wyszukać TVN HD lub TVN Fabuła. To niezbyt wymagająca czynność, która może uchronić niektórych przed nieprzemyślanym i całkowicie zbędnym wydatkiem.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

imago/Jochen Tack/EAST NEWS

Skandal w Niemczech. Król szparagów nie pozwalał opuścić farmy pracownikom, wśród uwięzionych setki Polek i Polaków

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >