BiznesINFO.pl
cash-register-5610295 640

https://pixabay.com/pl/photos/kasa-fiskalna-drukarka-paragon-5610295/

Zgłoszenie kasy fiskalnej i fiskalizacja

8 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Polak Olga

Udostępnij:

Każdy przedsiębiorca sprzedający towary lub usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych zobowiązany jest posiadać kasę fiskalną, jeśli przekroczony zostanie limit uprawniający do zwolnienia. Kasę fiskalną przedsiębiorca ma obowiązek zgłosić do urzędu skarbowego. Zgłoszenie kasy fiskalnej przebiega odmiennie w zależności od rodzaju zakupionej kasy.

Jeśli przedsiębiorca przekroczy limit 20 tys. zł ze sprzedaży musi dopełnić wszystkich formalności związanych z instalowaniem kasy fiskalnej do dwóch miesięcy od chwili przekroczenia tego limitu.

Kasy fiskalne online

W przypadku podatników, którzy zakupili kasę fiskalną online i rozpoczynają prowadzenie sprzedaży na rzecz osób prywatnych lub wymienili starą kasę na kasę fiskalną online albo też są zobowiązani do wymiany kasy na kasę fiskalna online, zgłoszenie kasy fiskalnej i jej fiskalizacja odbywają się automatycznie.

Zaznaczmy tu, iż obowiązek stosowania kasy fiskalnej online nie odnosi się do wszystkich przedsiębiorców w tym samym terminie. Ustawodawca podzielił podatników na cztery grupy.

Fiskalizacja kasy fiskalnej online

Zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów w sprawie kas rejestrujących (Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. 2019 poz. 816)) przed rozpoczęciem sprzedaży na kasie fiskalnej online konieczna jest fiskalizacja kasy.

Serwisant konfiguruje ustawienia kasy tak, aby zapewnić połączenie umożliwiające przesyłanie danych pomiędzy kasą fiskalną online a Centralnym Repozytorium Kas.

Proces fiskalizacji krok po kroku

Fiskalizacja kasy jest niezbędna do rozpoczęcia korzystania z kasy. Jest to czynność jednorazowa.

Fiskalizacji należy dokonywać w obecności serwisanta, który w przyszłości będzie odpowiedzialny za obsługę przedsiębiorcy. Po dokonaniu fiskalizacji przedsiębiorca oraz serwisant są zobowiązani do dokonania zgłoszenia do urzędu skarbowego w terminie 7 dni .

Poniżej w punktach przedstawiono, jak odbywa się fiskalizacja kasy :

- przesłanie klucza publicznego kasy
- zgłoszenie żądania fiskalizacji
- odebranie numeru ewidencyjnego
- zapis w pamięci fiskalnej daty i czasu fiskalizacji
- inicjalizacja pracy pamięci fiskalnej i pamięci chronionej oraz powiązanie tych pamięci
- zerowanie wszystkich liczników kasy
- zapis w pamięci fiskalnej numeru NIP podatnika oraz zapis w pamięci fiskalnej numeru ewidencyjnego
- zapis w pamięci chronionej numeru ewidencyjnego
- zapis w pamięci fiskalnej kategorii kasy
- wystawienie raportu fiskalnego fiskalizacji
- zgłoszenie fiskalizacji przez przesłanie raportu fiskalnego fiskalizacji do Centralnego Repozytorium Kas
- pobranie i zapis w pamięci chronionej harmonogramu przesyłania danych .

Po dokonaniu fiskalizacji kasy online podatnik może rozpocząć ewidencjonowanie sprzedaży. Rozpoczynając rejestrację sprzedaży przy użyciu kasy fiskalnej online, przedsiębiorca musi zapewnić połączenie umożliwiające przesyłanie danych do Centralnego Repozytorium Kas.

W przypadku kasy online wszystkich czynności dokonuje serwisant, dlatego przedsiębiorca nie musi zgłaszać już kasy w urzędzie skarbowym.

W przypadku prowadzenia sprzedaży na kasie fiskalnej z papierowym lub elektronicznym zapisem kopii przedsiębiorca musi dopełnić obowiązków zgłoszeniowych.

Zgłoszenie kasy fiskalnej po fiskalizacji

Po fiskalizacji podatnik, który korzysta z tradycyjnej kasy, powinien skontaktować się z urzędem skarbowym w celu otrzymania numeru ewidencyjnego urządzenia. Jak wspomniano wcześniej, zgłoszenie takie powinno nastąpić nie później niż w terminie 7 dni od dnia fiskalizacji. W tym samym terminie odpowiedniego zgłoszenia kasy fiskalnej do urzędu skarbowego dokonuje serwisant instalujący kasę.
Po otrzymaniu odpowiednich dokumentów naczelnik urzędu skarbowego nadaje kasie numer ewidencyjny. Jest to numer indywidualny, dotyczący wyłącznie jednego urządzenia i odpowiadającej mu książki kasy. Podatnik jest zobowiązany do umieszczenia go w sposób trwały na kasie.

Od 1 maja 2019 roku został zniesiony obowiązek zgłaszania liczby i miejsca używania kas fiskalnych.

Ulga na zakup kasy fiskalnej

Ulga na zakup kasy fiskalnej przysługuje tylko w sytuacji zakupu kasy fiskalnej online pod warunkiem że przedsiębiorca posiada fakturę zakupu danej kasy i potwierdzenie zapłaty. W momencie gdy ewidencja sprzedaży prowadzona jest za pomocą kilku kas fiskalnych, ulga na zakup kasy fiskalnej przysługuje przedsiębiorcy pod warunkiem rozpoczęcia sprzedaży na danej kasie przed upływem 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia sprzedaży rejestrowanej na kasach fiskalnych.

Na zakończenie trzeba przyznać, iz wprowadzenie kasy fiskalnej online ułatwiło proces zgłoszeniowy kas fiskalnych. Jeśli kasa zostanie zafiskalizowana przez serwisanta, a przedsiębiorca zapewni połączenie kasy fiskalnej online z internetem wszystko odbywa się automatycznie. Dzięki temu nie ma potrzeby przestrzegania dodatkowych terminów zgłoszeniowych w urzędzie. Jednak nie każdy przedsiębiorca ma obowiązek korzystania z kas fiskalnych online. Niektórzy z nich mogą nadal używać kas fiskalnych z papierowym lub elektronicznym zapisem kopii. W tym przypadku, oprócz fiskalizacji, konieczne jest zgłoszenie kasy fiskalnej we właściwym urzędzie skarbowym.

Podobne artykuły

Zinu

Handel

Ofensywa Zinu. Otwarto drugi bezobsługowy sklep firmy, ma mieć koncesję na alkohol

Czytaj więcej >
Biedronka zaszczepi pracowników

Handel

Biedronka zabiera się za szczepienie swoich pracowników. Inne wielkie sieci też mają dołączyć

Czytaj więcej >
fot. pixabay/pascalkoenig

Handel

HalfPrice ma być wielkim sukcesem. CCC rzuca wyzwanie TK Maxx

Czytaj więcej >
Marek Bazak/EAST NEWS

Handel

Regionalne pieczywo w Lidlu. Sieć nawiązała współpracę z miejscowymi dostawcami

Czytaj więcej >
Audi przejęcie akcji

Handel

Audi może wkrótce zmienić właściciela. Jeden z koncernów chce wykupić wszystkie akcje niemieckiego giganta

Czytaj więcej >
Lidl obniży ceny części produktów

Handel

Lidl wprowadza zmiany cen w związku z innymi stawkami VAT. Sieć już poinformowała klientów

Czytaj więcej >