BiznesINFO.pl
Mandatory Credit: Photo by David Oxberry / Mood Board / Rex Features ( 1262032a ) MODEL RELEASED Businessman resting under tree outside office Work Dynamic

EAST NEWS

Kolejny cios w pracowników? Rząd chce, żeby pracodawca mógł czasowo cię zwolnić i wysłać na zasiłek

6 Maja 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Zawieszenie stosunku pracy na trzy miesiące to kolejne rozwiązanie, nad którym pracuje rząd. Ma to polegać na tym, że pracodawca będzie mógł czasowo zwolnić swojego pracownika, któremu przysługiwałby na ten czas dodatek solidarnościowy na trzy miesiące. P

Zawieszenie stosunku pracy. Nowa propozycja rządu

O pracach nad nowym rozwiązaniem poinformowała w Polskim Radiu minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. - Chodzi o zawieszenie stosunku pracy, które mogłoby być wprowadzane na trzy miesiące. W tym czasie pracownik otrzymywałaby zasiłek solidarnościowy, ale w perspektywie miałaby powrót do swojego miejsca pracy - powiedziała na antenie radiowej Jedynki minister.

Marlena Maląg powiedziała też, że na razie nie wiadomo, jak projekt zawieszenia stosunku pracy miałby został wprowadzony. Nie wiadomo też, do jakiej grupy osób bezrobotnych miałby dotrzeć. Minister rodziny zapewniła jednak, że resort prowadzi wielokierunkowe prace nad tym rozwiązaniem.

Zawieszenie stosunku pracy i “zasiłek” solidarnościowy

Mówiąc w audycji o “zasiłku” solidarnościowym Marlena Maląg miała na myśli zapewne dodatek solidarnościowy, który zapowiedział w trakcie swojej piątkowej konwencji programowej prezydent Andrzej Duda. Świadczenie ma przysługiwać osobom, które straciły pracę przez epidemię koronawirusa.

A to oznacza, że pracownicy, wobec których pracodawca zastosuje zawieszenie stosunku pracy, będą mogli pobierać świadczenie w wysokości 1200 zł miesięcznie (nie wiadomo natomiast, czy netto, czy brutto) przez trzy miesiące - czyli tyle, ile ma trwać maksymalnie zawieszenie stosunku pracy. 

Zawieszenie stosunku pracy pogrąży pracowników? Niewykluczone

Na ten moment niewiele da się powiedzieć o nowym projekcie, ponieważ nawet sama minister Maląg raczej niewiele wie, jak ma działać zawieszenie stosunku pracy. Pracownicy mogą odczuwać niepokój w związku z tym rozwiązaniem, bo de facto oznacza to zwolnienie z pracy.

A portal Bezprawnik.pl słusznie zwraca uwagę, że kluczowym aspektem nowego projektu będzie to, czy przepisy będą zobowiązywać pracodawców do przywrócenia zawieszonych pracowników do obowiązków po upływie okresu trzech miesięcy. Jeśli tak się nie stanie, to pracodawcy będą mogli wykorzystać to jako pretekst do zwalniania, nie narażając się przy tym na konsekwencje.

Tagi:

pracownicypracodawcyMRPiPSpraca

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Czas pracy w Polsce bije na głowę liczbę godzin przepracowanych np. przez Niemców

Praca

Minister zdradza kto dostanie pracę przy budowie polskiej elektrowni atomowej

Czytaj więcej >
FLickr/Olgierd Rudak

Praca

ZUS kontroluje L4. Wiele osób straci zasiłki

Czytaj więcej >

Praca

Kreatywna inwestycja w kreatywny sektor

Czytaj więcej >
Bezrobocie w Polsce

Praca

Bezrobocie w Polsce. Najnowsze dane. Komentarz premiera Morawieckiego

Czytaj więcej >
Wypowiedzenie umowy zlecenia – terminy, przepisy

Praca

Spółka Agora planuje zwolnienia grupowe. Pracę ma stracić prawie 6 procent pracowników

Czytaj więcej >
Praca zdalna wkrótce stałym elementem Kodeksu pracy?

Praca

Praca zdalna dla rodziców dzieci do 4 roku życia. W niektórych przypadkach pracodawca będzie mógł odmówić

Czytaj więcej >