Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Kolejny cios w pracowników? Rząd chce, żeby pracodawca mógł czasowo cię zwolnić i wysłać na zasiłek
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 06.05.2020 02:00

Kolejny cios w pracowników? Rząd chce, żeby pracodawca mógł czasowo cię zwolnić i wysłać na zasiłek

Mandatory Credit: Photo by David Oxberry / Mood Board / Rex Features ( 1262032a ) MODEL RELEASED Businessman resting under tree outside office Work Dynamic
EAST NEWS

Zawieszenie stosunku pracy. Nowa propozycja rządu

O pracach nad nowym rozwiązaniem poinformowała w Polskim Radiu minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. - Chodzi o zawieszenie stosunku pracy, które mogłoby być wprowadzane na trzy miesiące. W tym czasie pracownik otrzymywałaby zasiłek solidarnościowy, ale w perspektywie miałaby powrót do swojego miejsca pracy - powiedziała na antenie radiowej Jedynki minister.

Marlena Maląg powiedziała też, że na razie nie wiadomo, jak projekt zawieszenia stosunku pracy miałby został wprowadzony. Nie wiadomo też, do jakiej grupy osób bezrobotnych miałby dotrzeć. Minister rodziny zapewniła jednak, że resort prowadzi wielokierunkowe prace nad tym rozwiązaniem.

Zawieszenie stosunku pracy i “zasiłek” solidarnościowy

Mówiąc w audycji o “zasiłku” solidarnościowym Marlena Maląg miała na myśli zapewne dodatek solidarnościowy, który zapowiedział w trakcie swojej piątkowej konwencji programowej prezydent Andrzej Duda. Świadczenie ma przysługiwać osobom, które straciły pracę przez epidemię koronawirusa.

A to oznacza, że pracownicy, wobec których pracodawca zastosuje zawieszenie stosunku pracy, będą mogli pobierać świadczenie w wysokości 1200 zł miesięcznie (nie wiadomo natomiast, czy netto, czy brutto) przez trzy miesiące - czyli tyle, ile ma trwać maksymalnie zawieszenie stosunku pracy. 

Zawieszenie stosunku pracy pogrąży pracowników? Niewykluczone

Na ten moment niewiele da się powiedzieć o nowym projekcie, ponieważ nawet sama minister Maląg raczej niewiele wie, jak ma działać zawieszenie stosunku pracy. Pracownicy mogą odczuwać niepokój w związku z tym rozwiązaniem, bo de facto oznacza to zwolnienie z pracy.

A portal Bezprawnik.pl słusznie zwraca uwagę, że kluczowym aspektem nowego projektu będzie to, czy przepisy będą zobowiązywać pracodawców do przywrócenia zawieszonych pracowników do obowiązków po upływie okresu trzech miesięcy. Jeśli tak się nie stanie, to pracodawcy będą mogli wykorzystać to jako pretekst do zwalniania, nie narażając się przy tym na konsekwencje.