Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Zarobki górników w listopadzie 2022 roku. Wysoka kwota jest efektem premii
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 27.12.2022 13:38

Zarobki górników w listopadzie 2022 roku. Wysoka kwota jest efektem premii

Kopalnia na Śląsku z ogromną tajemnicą w tle.
Domena publiczna

Średnie wynagrodzenie w sektorze “Górnictwo i wydobywanie” wyniosło 14 178 zł brutto. Jest ono wynikiem m.in. premii dla pracowników oraz wcześniejszymi wypłatami z okazji Dnia Górników.

Zarobki górników

W górnictwie średnia płaca w listopadzie wyniosła 14 178,21 zł. Jest ona wyższa aż 35,8 proc. rok do roku, zwraca uwagę portal money.

Tak wysoka pensja to efekt wypłaconych w tym miesiącu premii, w tym roku przyspieszono wypłatę premii barbórkowej - górnicy otrzymali ją już 30 listopada. Przykładowo górnicy Polskiej Grupy Górniczej otrzymali dodatkowe 6400 zł brutto, 5200 zł brutto pracownicy mechanicznej przeróbki węgla, a 4000 zł brutto pozostali pracownicy na powierzchni - była to już trzecia w tym roku rekompensata inflacyjna.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego i Agencji Rozwoju Przemysłowego obecnie liczba zatrudnionych w górnictwie wynosi ok. 75 tysięcy.  

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie

Dla porównania przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie 2022 r. wyniosło 6857,96 zł brutto. 

Trzeba zaznaczyć, że większość Polaków tyle nie zarabia - wielkość tę GUS wylicza na podstawie zarobków w sektorze przedsiębiorstw, w których pracuje minimum dziewięć osób i to z wyłączeniem m.in. administracji publicznej, edukacji, opieki zdrowotnej oraz pomocy społecznej, gdzie zarobki są dużo niższe.

Pod względem wysokości wynagrodzeń z górnikami mogą rywalizować jedynie pracownicy z sektora informacja i komunikacja, gdzie średnie wynagrodzenie wyniosło 11 470  zł brutto.