Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zapłacimy za trzymanie pieniędzy w bankach. Wiceprezes ZBP potwierdza
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 03.07.2021 02:00

Zapłacimy za trzymanie pieniędzy w bankach. Wiceprezes ZBP potwierdza

pixabay, jarmoluk
pixabay, jarmoluk

Związek Banków Polskich poinformował o tym, że rozważany jest pomysł wprowadzenia ujemnych stop procentowych. Decyzja o ich wprowadzeniu ma należeć do banków.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego banki chcą żądać opłat

  • Jakie są pomysły na ujemne stopy procentowe

Opłaty za lokaty?

Do tego, że darmowa bankowość to już przeszłość przyzwyczaili się wszyscy Polacy. Część banków nawet w trakcie pandemii podwyższyła wszystkie opłaty za swoje usługi.

Tymczasem banki coraz mocniej rozważają możliwość wprowadzenia ujemnych stop procentowych. Oznacza to, że Polacy będą płacić bankom za trzymanie depozytów. Są już nawet pomysły na zrealizowanie.

Tomasz Białek, wiceprezes Związku Banków Polskich w rozmowie z portalem wnp.pl przyznał, że grupa robocza pracuje nad formami rozwiązania. Na razie pomysły są dwa.

Opłata spowoduje nieopłacalność usług bankowych? 

Ekspert tłumaczy, że opłaty za trzymanie depozytów mogą dotyczyć określonych usług i kwot. Jednocześnie Białek tłumaczy, że w Niemczech i Danii ujemne stopy procentowe to powszechne rozwiązanie.

Ujemne stopy procentowe są już stosowane w przypadku firm. Nowe pomysły nie ominą klientów indywidualnych, a wręcz przeciwnie - wszyscy będziemy musieli się z nim zmierzyć.

W polskim prawie nie ma regulacji zabraniających wprowadzenie ujemnych stóp procentowych. W zasadzie od klientów zależy, czy wciąż będą korzystać z usług bankowych. 

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]