Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zamieszanie wokół 500 plus. Jakie kwoty są obecnie przelewane, kiedy świadczenie urośnie do 800 zł
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 03.07.2023 17:54

Zamieszanie wokół 500 plus. Jakie kwoty są obecnie przelewane, kiedy świadczenie urośnie do 800 zł

500 plus - zmiany od 1 lipca
Domena publiczna

ZUS informuje, że wpływa do niego wiele zapytań o wysokość świadczenia z programu „Rodzina 500 plus”. Pojawiają się głosy, że teraz wynosi ono nie 500 zł, ale 800 zł. Są one jednak niezgodne z prawdą.

Zasady programu obecnie

Świadczenie w ramach programu „Rodzina 500 plus” jest wypłacane na dotychczasowych zasadach i wynosi 500 zł na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 roku życia - podaje ZUS.

Urzędnicy informują, że jeżeli zostaną uchwalone i wejdą w życie przepisy, które zwiększą wysokość świadczenia wychowawczego, wówczas ZUS będzie je realizował.

Obecnie ZUS wypłaca świadczenia w wysokości 500 zł na dziecko, w okresie świadczeniowym, który potrwa do 31 maja 2024 r. Do tej pory świadczenia przyznano dla ok. 6,4 mln dzieci. Na konta rodziców trafiło łącznie ok. 2,8 mld zł.

Drożyzna w sklepach wyraźnie hamuje w jednej kategorii

Co zrobić, aby otrzymać pieniądze

ZUS poinformował niedawno, że osoby, które jeszcze nie złożyły wniosku o 500 +, a są uprawnione do świadczenia i chcą je otrzymać za pełny okres, powinny złożyć wniosek do końca czerwca. Wtedy otrzymają świadczenie do 31 sierpnia wraz z wyrównaniem od czerwca. W sytuacji, gdy rodzic złoży wniosek po 30 czerwca, świadczenie będzie przyznane od miesiąca złożenia wniosku.

ZUS zachęca rodziców i opiekunów do korzystania z aplikacji mZUS. Zawiera ona funkcje, które przyspieszają wypełnianie wniosków o świadczenia dla rodzin – nie tylko 500+, ale też rodzinny kapitał opiekuńczy, dofinansowanie żłobkowe czy świadczenie dobry start (300+).

800 plus. Kiedy wejdzie w życie?

Rząd chce od 1 stycznia 2024 r. podnieść wysokość świadczenia wychowawczego z programu „Rodzina 500 plus” z 500 zł na 800 zł miesięcznie na każde dziecko. Warunki dotyczące przyznawania i wypłaty tego wsparcia się nie zmienią.

Wypłata świadczenia wychowawczego w nowej wysokości ma nastąpić do 29 lutego 2024 r. z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. W uzasadnieniu do projektu wyjaśniono, że wydłużenie terminu wypłat wynika z konieczności wprowadzenia regulacji technicznych, które zapewnią ZUS czas na szybkie obsłużenie wszystkich spraw.

Zmiana wysokości świadczenia nastąpi z urzędu, co oznacza, że nie trzeba będzie składać dodatkowego wniosku.

 

 

ZUS

Tagi: 500 plus