Bijemy rekordy zakażeń. Zdaniem eksperta tracimy kontrolę nad epidemią.
Jan Bielecki/East News
Autor Wiktoria Pękalak - 7 Października 2020

Ekspert ICM UW: za miesiąc 80 tys. zakażeń dziennie. Wiadomo, jaka grupa osób jest największym powodem wzrostu

Eksperci przyznają, że epidemia koronawirusa wymyka się spod kontroli. - Dziennie stwierdzamy ponad 2 tys. nowych przypadków, ale to oznacza, że faktycznie jest ich ponad 20 tys. - powiedział PAP dr Jakub Zieliński z Zespołu Modelu Epidemiologicznego ICM Uniwersytetu Warszawskiego. Za lawinowy wzrost zachorowań mają odpowiadać szkoły.

Ogniska zakażeń w szkołach

Doktor Jakub Zieliński z Zespołu Modelu Epidemiologicznego ICM Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z PAP zdradził, że szkoły są największym powodem lawinowego wzrostu zachorowań.

Biedronka sama ujawniła. Jest okazja, Gang Fajniaków dostaniesz jeszcze szybciejBiedronka sama ujawniła. Jest okazja, Gang Fajniaków dostaniesz jeszcze szybciejCzytaj dalej

- Z naszego modelu wynika, że to w znacznej mierze dzieci są głównym czynnikiem, który obecnie wpływa na rozprzestrzenianie koronawirusa. Wiemy, ile w gminach jest szkół. Nasz model pokazuje, że szkoły są tak naprawdę "złośliwymi" ogniskami zakażenia - stwierdził ekspert. Jego zdaniem zakażenia ze szkół w ogóle nie są identyfikowane. Problemem jest to, że dzieci przynoszą wirusa ze szkoły i zarażają rodziców i dziadków. Kiedy wirus wybucha w innym miejscu nikt już nie wiąże zakażenia z placówkami edukacyjnymi.

- W związku z tym tylko jedna trzecia zdiagnozowanych zakażeń jest zidentyfikowana i znamy jej źródło. Co też sugeruje, że tracimy nad tym kontrolę. Najczęściej identyfikujemy zakażenia w domach, co nie znaczy, że tam znajduje się największe źródło zakażeń - dodał Zieliński.

Lidl wprowadza zupełną nowość w swojej ofercie. Sam skomponujesz ulubioną wersjęLidl wprowadza zupełną nowość w swojej ofercie. Sam skomponujesz ulubioną wersjęCzytaj dalej

Trafne 3 proc. testów

Ekspert zaznaczył, że trafnych jest 3 na 100 testów diagnostycznych, jednak to nie oznacza, że tyle zakażeń. Zdaniem Zielińskiego w rzeczywistości może być ich 10 razy więcej.

- Od zakażenia do diagnozy mija kilka dni, więc nasz obraz epidemii jest już nieco nieaktualny. Kolejna "generacja" chorych pojawia się po mniej więcej tygodniu i jest półtora razy większa od poprzedniej. Obecnie, po około 12 dniach, liczba chorych jest już dwukrotnie większa. Dziennie stwierdzamy ponad 2 tys. nowych przypadków, ale to oznacza, że faktycznie jest ich ponad 20 tys., a to z kolei oznacza, że za miesiąc będzie ich 80 tys. – prognozuje ekspert.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, chodzi o specjalne obostrzenia na Wszystkich Świętych. Polacy powinni się przygotować?
2. 7 błędów, których należy unikać przed pójściem spać. Niszczą nasze zdrowie i samopoczucie
3. Najpierw dostali od rządu pieniądze, teraz zapłacą od tego podatek. Niemiła niespodzianka od fiskusa

Nowe zakażenia

Zdaniem eksperta najbliższy miesiąc przyniesie 3-5 tys. nowych przypadków każdego dnia. Możliwe, że liczby będą dochodziły nawet do 10 tys.

- To jeszcze pół biedy. Gorsze jest to, że przed wrześniem, gdy dzieci poszły do szkoły, liczba zgonów wynosiła około 10 lub kilkanaście na dobę. To stanowiło około 1 proc. wszystkich zgonów, których dziennie notuje się w Polsce około 1 tys., co nie było gigantycznym obciążeniem dla ochrony zdrowia. Ale jeśli nastąpi w ciągu miesiąca czterokrotny wzrost zgonów, wobec tego, co widzimy teraz (w środę MZ podało, że zmarło 75 osób), to dojdziemy do granicy wydolności systemu. Oznacza to też, że w listopadzie, grudniu dziennych zgonów z powodu COVID-19 mogłoby być około 1 tys. Oczywiście do tego nie dojdzie, bo pewnie resort zdrowia będzie reagować – zapowiada.

Niska śmiertelność

Śmiertelność w Polsce nie jest wysoka. Zdaniem Zielińskiego, kiedy liczby zakażeń zaczną sięgać kilku tysięcy dziennie, statystyki zaczną spadać, ponieważ Polacy zdążą wypracować sobie odporność na wirusa. W tej chwili nie obserwuje się w Polsce wielkich ognisk zachorowań, epidemia ma charakter rozproszony.

- Nie jest tak, że mamy jedno ognisko lub efekt falowy, gdy epidemia przesuwa się na przykład z zachodu na wschód. Często jest tak, że występuje w dużych miastach, gdzie są lotniska, a potem pojawia się w mniejszych. W tej chwili zakażenia są obecne wszędzie – zakomunikował.

Oprócz liczby zakażeń rośnie także liczba hospitalizowanych i zgonów.

- Rośnie też odsetek pozytywnych próbek, co oznacza, że liczba chorych rośnie szybciej niż liczba wykonywanych testów. Niestety tak to teraz wygląda, że trochę tracimy kontrolę nad epidemią – powiedział. - Wiadomo jednak, że faktycznych zakażeń jest kilka razy więcej. To, co powinniśmy teraz robić, by ograniczać rozwój epidemii, to izolowanie się od siebie nawzajem. Nie jest to do końca wykonalne z różnych przyczyn, więc pozostaje noszenie maseczek, zachowanie dystansu czy dezynfekcja, ale wiadomo, jak to wygląda w społeczeństwie. Dlatego właśnie epidemia się rozwija – dodał.

Niemiecki zasiłek dla Polaka. Przełomowy wyrok sądu otworzy furtkę?Niemiecki zasiłek dla Polaka. Przełomowy wyrok sądu otworzy furtkę?Czytaj dalej

Zarażenia

Zdaniem Zielińskiego wskaźnik zakażeń jest stabilny i co do zasady można mu ufać.

- Gdy nagle pojawia się jakieś ognisko, potem gwałtowanie liczba zakażeń spada, więc ten wskaźnik może nie odzwierciedlać faktycznej sytuacji. Jeśli jednak jest brana pod uwagę średnia z określonego okresu, to jest ona wiarygodna. W Polsce raczej ten wskaźnik utrzymuje się na stabilnym poziomie, ale jeśli chodzi o województwa, to raz ma wartość np. 2, a następnego dnia spada do 1. Jeśli województwo jest małe, wystarczy kilka nowych zakażeń i ten wskaźnik mocno wzrasta – wyjaśniał.

39 tys. złotych zadłużenia na każdego Polaka już w 2021 roku. Resort finansów podał niepokojące dane39 tys. złotych zadłużenia na każdego Polaka już w 2021 roku. Resort finansów podał niepokojące daneCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Sośnierz wulgarnie obraża 17-letnią ofiarę gwałtu, internauci oburzeni. O co chodzi?
  2. Zamawiasz przejazdy przez aplikacje? Dziś wszystko się zmieni, wielu będzie niezadowolonych
  3. Czerwone i żółte strefy w Polsce. W ciągu kilku dni życie tutaj mocno się zmieni
  4. Rząd wprowadza nowe obostrzenia i politykę zero tolerancji. Bez maseczki tylko z zaświadczeniem
  5. Popularna sieciówka wprowadza sygnalizację świetlną. Chce tak zwiększyć dystans
  6. Wjechał luksusowym Porsche w przyczepę. Pozwał rolnika, nie miał za grosz litości
Mandat za brak maseczki to nie przelewki. Jednak czy sanepid i służby mundurowe mogą karać Polaków?Mandat za brak maseczki to nie przelewki. Jednak czy sanepid i służby mundurowe mogą karać Polaków?Czytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News