Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Zakaz handlu do ostatecznego zniesienia. Jest zapowiedź z planu odbudowy
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 01.03.2021 01:00

Zakaz handlu do ostatecznego zniesienia. Jest zapowiedź z planu odbudowy

Platforma Obywatelska postuluje zniesienie zakazu handlu w niedziele
pixabay.com/PIRO4D

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co postulowała Platforma Obywatelska podczas konferencji "Recepta na kryzys"

  • Dlaczego znieienie zakazu handlu jest według KO konieczne

  • Jak według KO powinniśmy odbudować gospodarkę

Zniesienie zakazu handlu w niedziele

W sobotę odbyła się konferencja Platformy Obywatelskiej pod hasłem "Recepta na kryzys", podczas której ogłoszono pomysły na walkę z negatywnymi skutkami epidemii koronawirusa.

- "Recepta na kryzys" to kompleksowy program, w jaki sposób pomóc polskiej gospodarce, ale przede wszystkim polskim przedsiębiorcom, pracownikom i samorządom - podkreślał w swoim wystąpieniu Borys Budka.

Politycy zwracali uwagę na to, jak ważne jest przywrócenie polskiej gospodarki na tory rozwoju, jak te sprzed epidemii koronawirusa.

- Szczepionka covidowa jest potrzebna polskiej gospodarce, naszym firmom. [...] Polski nie stać na kolejny lockdown. Polskie firmy muszą pracować i płacić podatki. Epidemiolodzy są zgodni, że w gruncie rzeczy można prowadzić każdą działalność gospodarczą, pod warunkiem zachowania reżimu sanitarnego. Takie instrukcje, protokoły bezpieczeństwa, rząd powinien był wypracować rok temu. Niestety tego nie zrobił - mówiła Izabela Leszczyna, posłanka PO, w latach 2013-2015 sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, zwracając uwagę, że wszystkie procedury wprowadzane w dobie epidemii powinny być tworzone we współpracy rządu z samorządem, lokalnym biznesem i ekspertem. - Koniec z zamykaniem całych branż - zapowiedziała.

Platforma Obywatelska zapowiedziała też swoją "ustawę naprawczą", dzięki której skorzystaliby wszyscy, którym rząd zablokował możliwość prowadzenia działalności gospodarczej. Jednym z pomysłów KO byłoby wypłacenie odszkodowań przedsiębiorcom, którzy nie mogli pracować.

Podczas konferencji padło też stwierdzenie, że gospodarka potrzebuje zniesienia zakazu handlu w niedziele.

- Wszyscy pamiętacie zamknięte na cztery spusty galerie handlowe i centra handlowe. Handel w niedziele wywołuje kontrowersje, ale jesteśmy przekonani, że w czasie pokryzysowym handel w niedziele powinien być otwarty - stwierdziła Leszczyna. 

- Oczywiście wiemy, że prawa pracownicze są święte. Pracownik musi mieć prawo do dwóch wolnych niedziel w miesiącu, a wtedy gdy pracuje musi dostać godziwe wynagrodzenie - dodała.

Obniżenie podatku VAT i zwiększenie kwoty wolnej od podatku

Borys Budka zaznaczył, że KO ma trzy propozycje, które pomogłyby Polsce wyjść z kryzysu. Pierwszą z nich miałoby być czasowe obniżenie podatku VAT do 5 proc. Z obniżki miałyby skorzystać branże, “które zostały wyłączone z działalności gospodarczej na czas jednego roku od momentu, kiedy gospodarka dojdzie do normalności”.

- To będzie znakomity impuls dla całej gospodarki - tłumaczył Borys Budka.

Na tym propozycje KO się nie kończą. Kolejnym pomysłem miałoby być wprowadzenie minimalnej kwoty wolnej od podatku w wysokości 10 tys. zł.

Zniesienie podatku Belki i opłaty mocowej

Kolejnymi pomysłami Platformy Obywatelskiej były m.in. zniesienie podatku Belki oraz opłaty mocowej.

- PiS wprowadził podwójne opodatkowanie spółek komandytowych, które bardzo często są niewielkimi, rodzinnymi firmami. Zniesiemy ten podatek - zapowiadała Leszczyna. 

- Zlikwidujemy także podwójne opodatkowanie dochodów z zagranicy - zapowiedział Sławomir Nitras.