Zadłużenie małych firm absolutnie rekordowe
flickr.com
Autor Przemysław Terlecki - 16 Lipca 2019

Rekordowe długi małych firm. Stanowią już 76% zadłużenia sektora

Zadłużenie Zadłużenie małych firm zaskakująco rośnie. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Krajowy Rejestr Długów, ich długi stanowią już 76% długów całego sektora. Wśród jednego z najpoważniejszych problemów wymieniane są nietrafione inwestycje.

Zadłużenie małych firm urosło w ciągu 5 lat aż o 3,2 mld złotych. Obecnie już wynosi całe 5 mld złotych. W Krajowym Rejestrze Długów widnieje już 170 tys. małych firm, które muszą oddać wierzycielom 730 tys. zobowiązań. To właśnie ich suma opiewa na 5 mld złotych. Średnio wychodzi więc, że mali przedsiębiorcy mają do zapłacenia po 26,5 tys. złotych.

Portal PulsHR podaje, że liczba zadłużonych jednoosobowych działalności urosła o 62%. Ich zadłużenie wzrosło jednak o 174%. Prezes Krajowego Rejestru Długów, Adam Łącki, tłumaczy, że jedną z najpoważniejszych przyczyn zadłuzenia jest branie kredytów na nietrafione inwestycje, które nie zdołały się zwrócić nawet w takim stopniu, by pokryć kredyt. Tłumaczy także, iż problemem małych firm jest również kulejąca umiejętność analizy potrzeb rynku.

Nowy podatek handlowy. Sfinansują go klienci Biedronki, Lidla, Rossmanna i innych sieci handlowych?Nowy podatek handlowy. Sfinansują go klienci Biedronki, Lidla, Rossmanna i innych sieci handlowych?Czytaj dalej

Zadłużenie małych przedsiębiorców rośnie

Jedna z przyczyn zadłużania się mikroprzedsiębiorców to nietrafione inwestycje, zwłaszcza, jeśli na ich sfinansowanie był zaciągnięty kredyt lub inwestor skorzystał z leasing, Umiejętność analizy potrzeb rynku nie jest najmocniejsza w tym segmencie przedsiębiorstw, a koniunktura gospodarcza sprzyja nadmiernemu optymizmowi - wyjaśnia Łącki.

Warto zaznaczyć, że mocno do zadłużenia małych firm przyczyniły się duże spółki, które nie płacą lub ociągają się ze spłatą swoich zobowiązań wobec małych podmiotów. Aż 47% wierzytelności, które mają małe firmy do odzyskania, pochodzi właśnie od tych dużych podmiotów.

PulsHR wymienia także, jakiego rodzaju firmy mają największe zadłużenie. W pierwszej kolejności wymieniane są firmy handlowe, które liczą aż 210 tys. zobowiązań o wartości 1,46 mld złotych. Drugie miejsce zajmują firmy budowlane, których zadłużenie w sumie wynosi 875 mln złotych. Trzecie miejsce zajmują mali przewoźnicy, którzy są winni 657 mln złotych, a czwarte - małe zakłady przemysłowe z długiem rzędu 526 mln złotych.

Ich majątki idą w miliardy. Najbogatsze polskie rodzinyIch majątki idą w miliardy. Najbogatsze polskie rodzinyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę?
  2. Lidl będzie teraz budował mieszkania
  3. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  4. Kraje egzotyczne walczą z “begpackersami”

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News