Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Za darmo przez cały listopad. Można zaoszczędzić sporo pieniędzy
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 05.11.2023 18:48

Za darmo przez cały listopad. Można zaoszczędzić sporo pieniędzy

Zamek Królewski w Warszawie
Flickr/Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland Fot. Mariusz Cieszewski

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zorganizowało 12. edycję akcji “Darmowy Listopad". W tym roku na osoby, które chciałyby całkowicie za darmo zwiedzić dawne rezydencje polskich królów, czekają interesujące obiekty w całej Polsce. Okazuje się, że na niektórych biletach można sporo zaoszczędzić.

12. edycja popularnej akcji

Podczas konferencji prasowej w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński, poinformował o 12. edycji akcji „Darmowy Listopad”. W tym roku zainteresowani będą mogli całkowicie za darmo zwiedzać powszechnie znane rezydencje królewskie, jak: Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Lubelski, Łazienki Królewskie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Zamek Królewski w Poznaniu, Zamki w Malborku, Sztumie i Kwidzynie, Zamek Królewski w Sandomierzu, Zamek Żupny w Wieliczce i Zamek Królewski w Warszawie. Ile konkretnie można zaoszczędzić?

1300 zł dla każdego. Decyzja już zapadła, nie będzie ograniczeń

Ile zaoszczędzimy w Warszawie? Sprawdzamy na trzech obiektach

Sprawdziliśmy ceny biletów wstępu do trzech obiektów zlokalizowanych w stolicy Polski. Turyści, którzy w normalnych warunkach, bez obowiązywania promocji, chcieliby odwiedzić wystawy stałe i czasowe zlokalizowane w Muzeum Łazienki Królewskie musieliby zapłacić 50 zł za bilet normalny i 25 zł za bilet ulgowy. Co więcej, dodatkowe 30 zł to opłata za wstęp na wystawy czasowe, jak np. „Mattia Preti. Odkrywając barokowe tajemnice Malty”. Łatwo policzyć, że wybierając się w listopadzie do Muzeum Łazienki Królewskie, zaoszczędzimy co najmniej 80 zł.

W listopadzie również Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum. Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej oferuje w wybranych godzinach bezpłatne wejście na wystawy stałe. Wstęp na Trasę Królewską to wydatek rzędu 50 zł za normalny bilet.

Z kolei turyści, którzy postanowią udać się do Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, unikną wydatku 35 zł na bilet normalny. Oznacza to, że tylko w Warszawie jedna osoba może zaoszczędzić ponad 160 zł.

Bilety w większości przypadków można kupić przez Internet. Należy mieć na uwadze, że liczba darmowych wejściówek jest ograniczona, więc lepiej się pospieszyć.

Uciekł z baru bez płacenia rachunku. Niespotykane, co zrobił 15 lat później.

Wszelkie informacje znajdują się na stronie MKiDN

- Gdy rozpoczynała się ta akcja, uczestniczyły w niej cztery rezydencje królewskie - trzy warszawskie i jedna z Krakowa. W tej chwili jest ich dziewięć i jedenaście miejsc, ponieważ w akcji biorą udział także oddziały muzeów. „Darmowy listopad…” to nieodpłatny dostęp do znaczącej części oferty tych instytucji. Ze szczegółami akcji można zapoznać się na stronie ministerstwa oraz poszczególnych instytucji - powiedział minister Gliński.