BiznesINFO.pl
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Wyższe emerytury dla strażaków. Wypłacą tylko w konkretnych przypadkach

4 Maja 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Dodatek do emerytury trafi do kolejnej grupy zawodowej. Tym razem na pieniądze będą mogli liczyć strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej, którzy spełniają wymóg stażowy. Dopłaty rzędu 200 zł mają wpływać na ich konta co miesiąc.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto może liczyć na dodatek

  • O ile zostaną zwiększone emerytury strażaków

  • Jakie inne benefity są w planach

Wyższe emerytury dla strażaków. Nie wszyscy załapią się na dodatek

Dodatek do emerytury ma być wyrazem wdzięczności za lata pracy w wymagających i ryzykownych warunkach. Tym razem nadprogramowe pieniądze popłyną do strażaków z OSP. Deklarację w tym zakresie złożył minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. Przepisy ustanawiające dodatek mają znaleźć się w nowym projekcie ustawy.

Czyje emerytury zanotują podwyżkę? Szef MSWiA zapowiedział, że nadprogramowe pieniądze trafią do emerytowanych strażaków, którzy brali udział w akcjach ratowniczych przynajmniej przez 25 lat. Identyczne zasady przewidziano dla kobiet i mężczyzn. Według oficjalnych wyliczeń w Polsce działa 16 250 jednostek OSP. Zatem grono osób uprawnionych do dodatku może być całkiem spore.

Dodatek do emerytury ma stanowić równowartość 1/14 płacy minimalnej w danym roku kalendarzowym. Od 2021 r. najniższe wynagrodzenie wzrosło do poziomu 2800 zł brutto. Zatem strażacy uprawnieni do dodatku doliczą do emerytury nadprogramowe 200 zł każdego miesiąca.

Jednak wiceminister Maciej Wąsik zwrócił uwagę, że płace w Polsce nieustannie rosną - jeszcze w 2020 r. najniższe wynagrodzenie opiewało na 2600 zł brutto. - Niedługo osiągnie to 4 tys. zł - wskazywał wiceszef resortu. Dzięki powiązaniu dodatków z płacami również emerytury strażaków będą wzrastały.

Zasady podwyższania emerytury o dodatek

Jednak wyznaczanie dodatków może okazać się nie lada wyzwaniem. Portal money.pl podaje bowiem, że szczegółowa ewidencja działań ratowniczych OSP w Państwowej Straży Pożarnej jest prowadzona dopiero od 2012 r.

Jak będzie wyglądała procedura przyzwania dodatków do emerytury? Wiceszef MSWiA tłumaczył w trakcie konferencji, że część strażaków otrzyma pieniądze po złożeniu specjalnych oświadczeń przez trzech świadków zweryfikowanych przez gminę. Na tej podstawie komendant powiatowy podejmie decyzję o przyznaniu dodatku do emerytury.

Minister Kamiński zaznaczył, że zależy mu na jak najszybszym uchwaleniu nowych przepisów. Jednak zapowiedział także szerokie konsultacje społeczne, aby sprawdzić, co na temat proponowanych dodatków do emerytury uważają również członkowie OSP.

Nie tylko wyższe emerytury. Pokaźny katalog przywilejów dla strażaków

Wiceminister Wąsik zdradził, że dodatki do emerytury to nie jedyna propozycja, jaką przygotował resort. W planach jest także wprowadzenie zwolnień z zakładów pracy, aby ochotnicy mogli brać udział w akcjach ratunkowych. Przedmiotem rozważań w MSWiA są także kwestie ekwiwalentów i odszkodowań.

Niewykluczone, że strażacy otrzymają także legitymacje służbowe uprawniające do zniżek. - Minister spraw wewnętrznych będzie miał tytuł do tego, żeby chociażby wykupić np. w Kolejach Państwowych zniżki komunikacyjne dla ochotniczych strażaków - przekazał Wąsik.

Wyjątkowo zasłużeni strażacy będą mogli liczyć także na specjalne odznaczenie składające się z dwóch części. Odznakę św. Floriana niższego stopnia ma nadawać minister spraw wewnętrznych i administracji. Z kolei odznaczenie wyższego stopnia (Krzyż św. Floriana) będzie przyznawane przez prezydenta RP na wniosek szefa MSWiA i trafi tylko do strażaków o wybitnych osiągnięciach.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, piviso

Twój portfel

500 plus na zdrowie. Nowy program resortu zdrowia obejmie tylko osoby powyżej 40. roku życia

Czytaj więcej >
Likwidacja OFE niektórych z nas będzie sporo kosztować

Twój portfel

Likwidacja OFE będzie sporo kosztować. Z konta potrącą średnio po 10 tys. zł

Czytaj więcej >
Trwają prace nad europejską płacą minimalną

Twój portfel

Europejska płaca minimalna. Poprawki w dyrektywie korzystne dla pracowników

Czytaj więcej >
Emerytura

Twój portfel

Pomoc też dla emerytów, mogą dostać 2080 zł. Warunek jest jeden

Czytaj więcej >
Zmiana cen gazu o kilka procent

Twój portfel

Musimy przygotować się na zmianę cen gazu. Czeka nas już od lipca

Czytaj więcej >
Abonament nadal trzeba płacić. KRRiT poinformowała wszystkich.

Twój portfel

KRRiT wydała specjalny komunikat dotyczący abonamentu. Polacy będą wściekli na jego treść

Czytaj więcej >