Wybory prezydenckie zostaną przesunięte?
praca własna
Autor Radosław Święcki - 14 Marca 2020

Pandemia przesunie wybory? Prezydent odpowiada na apel b. premiera

Wybory prezydenckie w związku z pandemią koronawiusa zostaną przesunięte? Zaapelował o to w sobotę były premier i szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Taki wariant póki co wyklucza prezydent Andrzej Duda.

Wybory prezydenckie planowo powinny odbyć się 10 maja (I tura, ewentualna dogrywka dwa tygodnie później). W związku z postępującą pandemią koronawirusa coraz częściej pojawiają się głosy, że wybór najważniejszej osoby w państwie należy przełożyć, chociażby ze względu na trudności ze skompletowaniem w tak krótkim czasie komisji wyborczych, czy z obawy o niską frekwencję.

Pojawiają się również argumenty stricte polityczne. Obecna sytuacja utrudnia kontrkandydatom Andrzeja Dudy prowadzenie kampanii wyborczej, zaś sam prezydent choć formalnie kampanii nie prowadzi, to w związku z koronawirusem praktycznie nie znika z mediów.

W jednej grupie śmiertelność jest o wiele większa, lekarze szukają przyczyny. Nie tylko wiek ma znaczenieW jednej grupie śmiertelność jest o wiele większa, lekarze szukają przyczyny. Nie tylko wiek ma znaczenieCzytaj dalej

Wybory prezydenckie – apel Tuska

O przełożenie wyborów prezydenckich zaapelował dziś na Twitterze były premier i szef Rady Europejskiej, ale też niedoszły kontrkandydat obecnego prezydenta w wyborach Donald Tusk.

- Epidemia wymaga solidarności i jedności. Kampania to konkurencja, wzajemna krytyka, wręcz walka. Epidemia wyklucza kampanię. Wniosek jest jeden: trzeba przełożyć wybory. Za zgodą wszystkich – napisał na Twitterze szef rządu w latach 2007-2014.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Już za dwa miesiące całkowicie zniknie z rynku. Radykalna zmiana dotknie 9 mln Polaków
2. Zbigniew Hołdys trafił do szpitala. Nie ma pewności, co się stało

Do apelu Tuska odniósł się już prezydent Andrzej Duda.

- Nie ma w tej chwili żadnego wniosku o to, żeby wprowadzać stan wyjątkowy, w związku z czym na razie w ogóle nie mówimy o przesunięciu terminu wyborów prezydenckich - powiedział w sobotę w Garwolinie prezydent Andrzej Duda, w komunikacie podanym przez PAP.

Wcześniej w podobnym tonie wypowiedział się w Radiu Zet rzecznik rządu Piotr Müller.

- W tej chwili nie ma takich formalnych rozważań, ani faktycznych, ponieważ nie ma stanu formalnego, który by pozwalał na to – powiedział rzecznik rządu, zaznaczając jednak, że „sytuacja jest dynamiczna, więc ja dzisiaj nie jestem w stanie zadeklarować, jak będzie to wyglądało".

- W tej chwili o przesunięciu wyborów nie ma mowy – dodał Müller.

Zamknięcie galerii handlowych i granic to jeszcze nie koniec. Rząd ma w zanadrzu kolejne ograniczeniaZamknięcie galerii handlowych i granic to jeszcze nie koniec. Rząd ma w zanadrzu kolejne ograniczeniaCzytaj dalej

Historia lubi się powtarzać

Warto przypomnieć, że wariant przesunięcia wyborów prezydenckich pojawił się niemal dokładnie 10 lat temu. Wiosną 2010 roku przez Polskę przetoczyła się powódź, w związku z czym rozważano możliwość wprowadzenia stanu klęski żywiołowej, co wiązałoby się z odsunięciem przedterminowych wyborów głowy państwa, które rozpisano po katastrofie smoleńskiej. Jednym z przeciwników takiego rozwiązania był... Donald Tusk.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koronawirus. Uniwersytet Warszawski odwołuje zajęcia, Trzaskowski zwrócił się o zamknięcie szkół w Warszawie
  2. 13-letnia Marta umiera na białaczkę. Jedyna szansą jest niezwykle drogi lek
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Z ostatniej chwili: Wszystkie loty natychmiastowo odwołane. Ryanair w końcu podjął decyzję o Włoszech
Nie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychNie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News