Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.01.2019. Prezydent Andrzej Duda podpisuje projekt ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej.
Piotr Molecki/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 3 Czerwca 2020

Prezydent podpisał ustawę dotyczącą wyborów. Wybrani mogą zagłosować korespondencyjnie

Wybory 2020 coraz bliżej. Andrzej Duda podpisał ustawę o szczególnych zasadach w wyborach prezydenckich - przekazał Błażej Spychalski z Kancelarii Prezydenta. Na mocy ustawy wyborcy będą mieli możliwość głosowania korespondencyjnego. Wybory 2020 odbędą się także w tradycyjnej formie.

Wybory 2020. Duda podpisał ustawę

Wygląda na to, że wybory 2020 zbliżają się wielkimi krokami. O podpisaniu ustawy poinformował na Twitterze Błażej Spychalski z kancelarii prezydenta. Nie wiadomo jeszcze, kiedy dokładnie odbędą się wybory 2020. Dokładny termin ma wyznaczyć marszałek Sejmu Elżbieta Witek w ciągu czternastu dni.

Ustawa o wyborach 2020 przewiduje, że model głosowania będzie mieszany. Wyborcy będą mogli oddać głos w tradycyjnej formie, idąc do lokali wyborczych, ale dopuszczona została forma korespondencyjna. Poza tym kandydaci, którzy mieli startować w majowych wyborach 2020 nie muszą kolejny raz się rejestrować ani zbierać podpisów pod kandydaturą.

Kontrole w całym kraju, do twoich drzwi też mogą zapukać. Kara 681 zł, wykluczonych jedynie kilka grupKontrole w całym kraju, do twoich drzwi też mogą zapukać. Kara 681 zł, wykluczonych jedynie kilka grupCzytaj dalej

Wybory 2020. Większość poprawek Senatu odrzucona

Nowe przepisy w sprawie wyborów 2020 zostały przegłosowane w Sejmie 12 maja. Potem ustawa trafiła do Senatu, który przekazał ją wraz z poprawkami do niższej izby 1 czerwca. Senat chciał, aby dopuszczono możliwość zbierania podpisów elektronicznych i dłuższego głosowania. Wybory 2020 miałby się odbywać od godz. 6 do 22.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Nowy mandat ukarze, ale nie za prędkość lub pasy. Policja zwróci uwagę na jeden szczegół, do zapłaty 150 zł
2. Jarosław Kaczyński nie spędza urodzin sam. W drodze na Wawel towarzyszyła mu wyjątkowa przyjaciółka

W Sejmie odrzucono te poprawki, tak samo jak tę, która zmieniała uprawnienia marszałek Sejmu - Senat chciał, żeby Elżbieta Witek określiła termin wyborów 2020 w porozumieniu z Państwową Komisją Wyborczą.

Nowy sondaż wyborczy z kilkoma zaskoczeniami. Wyniki mocno się zmieniająNowy sondaż wyborczy z kilkoma zaskoczeniami. Wyniki mocno się zmieniająCzytaj dalej

Ale niektóre poprawki ws. wyborów 2020 zostały przyjęte i znalazły się w podpisanej przez Andrzej Dudę ustawie. Jak podaje Polsat News, znalazł się tam m.in. zapis o tym, że PKW a nie minister zdrowia zdecyduje o wprowadzeniu głosowania korespondencyjnego na danym terenie.

Wybory 2020. Czy tym razem się odbędą?

Wybory prezydenckie miały odbyć się 10 maja, jednak ostatecznie do nich nie doszło. Nie pozwoliła na to trudna sytuacja epidemiczna i problemy organizacyjne rządu. PKW uznała w wydanej tego dnia uchwale, że nie było możliwości głosowania na kandydatów i wskazała, że fakt ten równa się skutkami z przewidzianym w art. 293 Kodeksu wyborczego brakiem możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, w takiej sytuacji marszałek Sejmu musi zarządzić wybory 2020 najpóźniej 14 dni od ogłoszenia uchwały PKW w Dzienniku Ustaw. Prawdopodobny termin wyborów 2020 to 28 czerwca, o czym mówił wcześniej premier Mateusz Morawiecki.

Znalazły się pieniądze na nową dotację. Na złożenie wniosku będzie jednak tylko jedna dobaZnalazły się pieniądze na nową dotację. Na złożenie wniosku będzie jednak tylko jedna dobaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ministerstwo zdrowia niespodziewanie wprowadziło ważną zmianę. Kluczową wiadomość mogą otrzymać tysiące Polaków
  2. Ciężarówce wystrzeliła opona, przewróciła się na bok. Kolumna rządowa o mało nie miała wypadku
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Ogromne zagrożenie na południu Polski. Może być jeszcze gorzej, trzeba mieć się na baczności

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News