BiznesINFO.pl

East News, Arkadiusz Ziolek

Chiny kneblują niepokornych. 4 lata więzienia za pisanie o pandemii w Wuhan

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie były zarzuty przedstawione dziennikarce,

  • Jaki wyrok wymierzył sąd,

  • Jak zachowały się Chiny wobec pandemii koronawirusa.

Skazana za opisywanie sytuacji w Wuhan

Chińska dziennikarka obywatelska, 37-letnia Zhang Zhan, została skazana przez szanghajski sąd na cztery lata więzienia. Pwód? Kobieta trafiła tam za opisywanie sytuacji w Wuhan na początku pandemii COVID-19 - informuje "South China Morning Post".

Dziennikarka została skazana za "wszczynanie kłótni i wywoływanie kłopotów" za co grozi do pięciu lat pozbawienia wolności. Jest to standardowy zarzut stawiany przez chińskie sądy tym, którzy dopuszczają się jakiejkolwiek krytyki wobec chińskich władz.

- Zhang Zhan uczestniczyła w rozprawie na wózku inwalidzkim i była w złym stanie zdrowia [...] Nie powiedziała jak dotąd, czy będzie się odwoływać - powiedział pełnomocnik kobiety.

Kobieta została zatrzymana w połowie maja. Przebywała w Wuhan i na żywo przekazywała informacje dotyczące koronawirusa w tym miejscu. Za pośrednictwem swoich kanałów w mediach społecznościowych relacjonowała sprawę na bieżąco.

Zhang Zhan napisała także krytyczny wobec władz artykuł. Co więcej, zarzuciła chińskim władzom przekłamywanie informacji na temat koronawirusa . Znane ze skrajnej represyjności chińskie władze nie mogły dziennikarce puścić tego płazem.

Chińskie władze kłamały w sprawie Wuhan?

Coraz częściej pojawiają się głosy dotyczące tego, że władze chińskie próbowały zatuszować sytuację związaną z koronawirusem i jej źródło, którym jest Wuhan. W wywiadzie dla BBC, na który powołuje się Medonet, prof. Kwok-Yung Yuen zauważył, że targ w Wuhan został zdezynfekowany zanim naukowcy otrzymali pozwolenie na jego zbadanie.

Krytycznie do sprawy podchodzi także Donald Trump, prezydent Stanów Zjednoczonych. Uważa on, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) na zlecenie władz chińskich nie wspominała o koronawirusie i zwlekała z podjęciem określonych kroków.

Przypomnijmy, że Donald Trump wycofał USA z szeregów WHO, a ją samą nazwał działającą pod dyktando Chin. Co więcej, prezydent USA uważa, że winę za światową pandemię ponoszą przede wszystkie Chiny, które zwlekały z poinformowaniem organizacji o problemie w Wuhan i nieznanym wirusie.

Podobne stanowiska, które jednocześnie oskarżają Chiny o wywołanie pandemii, płyną z całego świata. Wirusolog w wywiadzie dla hiszpańskiej gazety stwierdziła, że wirus wcale nie wybuchł w Wuhan, a władze chińskie przez bardzo długi czas zwlekały z powiedzeniem tego, czy wirus może przenosić się z człowieka na człowieka.

Tagi:

Podobne artykuły

Polska i Świat

W 2022 roku powstało w Polsce 32 tys. stron nowego prawa. Samo czytanie zajęłoby kilka tygodni
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nowe święto państwowe. PiS chce ustanowić je jak najszybciej
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Płatne parkowanie w stolicy również w weekendy? Jest stanowisko warszawskiego ratusza
Czytaj więcej >

Polska i Świat

ZUS ostrzega. Nieświadomie możesz udostępnić swoje dane
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ukradli worki z setkami tysięcy złotych i rozpłynęli się w powietrzu. Policja prosi o pomoc
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Podczas remontu znalazł w domu tajemniczą torbę. W środku znajdował się skarb
Czytaj więcej >
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]