Nowe obostrzenia
pixnio.com/Bicanski
Autor Kamila Jeziorska - 28 Grudnia 2020

Od dziś nowe obostrzenia, rząd zamknął też kolejną branżę. Zdanie zmienili niemal w ostatniej chwili

Obostrzenia wchodzące w życie od 28 grudnia ponownie doprowadzą do zamknięcia kolejnych części gospodarki. Jak się okazuje, rządzący w ostatniej chwili zamknęli jeszcze jedną branżę, o której do tej pory mówili jako o niestwarzającej zagrożenia. Czego nie będziemy mogli robić od 28 grudnia i z czym wiąże się narodowa kwarantanna?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaka branża została zamknięta na ostatnią chwilę
  • Jakie problemy stwarzają przepisy wprowadzone przez rząd
  • Gdzie zrobimy zakupy w trakcie narodowej kwarantanny

Nowe obostrzenia i narodowa kwarantanna już obowiązują

Dzień 28 grudnia to moment wprowadzenia nowych obostrzeń i narodowej kwarantanny w związku z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Polsce. Rządzący postanowili zamknąć hotele - nawet dla podróży służbowych a także stoki narciarskie - z tych mogą korzystać tylko zawodnicy. Zamknięte pozostaną również siłownie, baseny, aquaparki, dyskoteki oraz kluby nocne i dyskoteki.

Jak to w przypadku naszego rządu bywa, część przepisów została wprowadzona na ostatnią chwilę i opublikowana w Dzienniku Ustaw dopiero 27 grudnia. Początkowo rząd chciał zostawić otwarte kasyna, jednakże decyzja ta wywołała ogromne poruszenie w społeczeństwie.

Placówki miały działać przy zachowaniu odpowiedniego limitu osób dopuszczającego przebywanie 1 osoby na 15 mkw. W przypadku narodowej kwarantanny to właśnie kasyna okazały się być palącą kwestą dla rządzących, ponieważ nawet w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski wiceminister rozwoju stwierdziła, że "nie chce się na ten temat wypowiadać".

Na kwestię otwarcia kasyn w trakcie trwania narodowej kwarantanny zwrócił uwagę Marcin Makowski, dziennikarz. Temat poruszony na posiedzeniu Rządu. Będzie szybka nowelizacja. Kasyna będą zamknięte - odpowiedział dziennikarzowi Maciej Wąsik, wiceminister sprawiedliwości.

Wystarczy, że na ulicy wyciągniesz smartfona. W jednym przypadku z automatu płacisz 100 złotychWystarczy, że na ulicy wyciągniesz smartfona. W jednym przypadku z automatu płacisz 100 złotychCzytaj dalej

Narodowa kwarantanna, zamknięcie kolejnych branż i zakaz przemieszczania się. Co jeszcze czeka nas w związku z nowymi obostrzeniami?

Finalnie przepis dotyczący zamknięcia kasyn pojawił się w wykazie prac legislacyjnych na chwilę przed rozpoczęciem narodowej kwarantanny. Zakaz działalności kasyn wejdzie w życie już 29 grudnia we wtorek. Projektem rozporządzenia na Twitterze pochwalił się sam Maciej Wąsik.

Gazeta Wyborcza wskazuje na kolejny, istotny problem związany z nowymi obostrzeniami i narodową kwarantanną. Osoby prowadzące pensjonaty, hotele czy kwatery nie będą mogły zapewnić noclegu podwykonawcom lub wykonawcom spółek tzw. infrastruktury krytycznej.

- Prace te i remonty są wykonywane zgodnie z przyjętym z wyprzedzeniem harmonogramem, a każde ich przesunięcie może wpłynąć negatywnie na ciągłość świadczenia usług w zakresie przesyłu energii elektrycznej, gazu ziemnego i ropy naftowej - cytuje rządzących GW.

Narodowa kwarantanna odbije się także na sklepach odzieżowych w galeriach handlowych, ponieważ dla tych ten okres to czas wyprzedaży. Portal money.pl przypomina, że to już trzeci lockdown wprowadzony w tym roku i kolejny, który odbije się na handlu detalicznym.

Z kolei Wyborcza zauważa, że w czasie obostrzeń czynne pozostaną sklepy meblowe. Rząd podzielił przedsiębiorców na gorszy i lepszy sort, a wprowadzane przez nich przepisy są po prostu nieczytelne dla wielu osób. Co więcej, z godziny na godzinę zmieniają się zasady funkcjonowania poszczególnych placówek.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Masz jeszcze tylko 3 dni. Potem 2 tys. zł po prostu przepadnie
  2. Potężna awaria terminalu Orlenu. Do Bałtyku wyciekła ropa
  3. Jarosław Kaczyński o szczepieniu na COVID-19. Szef KPRM mówi o determinacji prezesa
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News