Robert Biedroń. Źródło fot.:wikimedia.org
Autor Kasper Starużyk - 29 Kwietnia 2019

Wiosna obiecuje 3500 zł nauczycielom. Na start!

Robert Biedroń, lider partii Wiosna obiecał nauczycielom 3500 zł na początek kariery zawodowej. Propozycję wystosował podczas konwencji partyjnej, która odbyła się we Wrocławiu w sobotę.

Robert Biedroń opowiadał dużo o swojej gospodarności w Słupsku i obiecywał, że doświadczenie nabyte w zarządzaniu pomorskim miastem wykorzysta w Brukseli, jeżeli jego partia dostanie mandat społeczny. Nauczyciele, o których proteście ostatnio było bardzo głośno, dostali propozycję zaczynania pracy z pensją w wysokości 3,5 tys. zł brutto. 

Robert Biedroń jako prezydent Słupska 

Lider Wiosny zaatakował zarówno obecnie rządzących jak i Koalicję Obywatelską. Wspominał między innymi o odpartyjnieniu słupskich spółek miejskich, podczas gdy reszta partii ubiegających się o miejsca w Parlamencie Europejskim "biła się w Warszawie o stołki". Biedroń wspomniał także znacznym oddłużeniu Słupska. Nie omieszkał wspomnieć także o sprzedaży miejskich limuzyn, a przy okazji wielu wypadkach kolumn rządowych. 

Jako, że konwencja dotyczyła właśnie walki o miejsca w Brukseli, to Wiosna wspomniała także o dobrym gospodarowaniu środkami unijnymi przez jej lidera w Słupsku. Zaznaczyła przy okazji, że wcześniej nikt nie potrafił z nich odpowiednio skorzystać, przez co traciło miasto i cały jego region. 

"Piątka Kaczyńskiego" vs "Piątka Biedronia"

O tzw. piątce Kaczyńskiego pisano już wiele. W jej skład wychodzi m.in. wypłaty "trzynastek" dla emerytów, rozszerzenie programu 500 plus na wszystkie dzieci, czy wsparcie dla rolników. Robert Biedroń zaproponował swój program także w pięciu punktach, które nieco różnią się od programu partii rządzącej.

Najważniejszym, bo relatywnie najbardziej odbijającym się na obecnym funkcjonowaniu administracji państwa jest pomysł zmniejszenia liczby resortów z 20 obecnych do 11. Wiosna planuje w ten sposób znacznie usprawnić działanie państwa, zminiejszyć liczbę urzędników, przez co też definitywnie zmniejszyć koszty utrzymaniu całej administracyjnej infrastruktury. 

Drugim ważnym punktem programu partii Biedronia jest także skończenie z finansowaniem Kościoła przez państwo. Dotyczy to między innymi wycofaniem lekcji relgii ze szkół i zamknięcie Funduszu Kościelnego. W grę wchodzi również opodatkowanie księży. 

Trzeci punkt, to odpartyjnienie spółek Skarbu Państwa, na wzór wspominanej już akcji z Słupska, gdy Robert Biedroń zrobił to samo ze spółkami miejskimi. Przy okazji wspomniał o bezsensowności budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego i uznał tę inwestycję za zbędną. 

W ostatnich punktach Wiosna wystosowała swoją propozycję do nauczycieli i emerytów. Strajkujący nauczyciele mieliby dostać 3500 zł brutto na początek swojej drogi zawodowej. Emeryci za to mogliby liczyć na 1600 zł najniższej emerytury, które teraz wynosi 1100 zł brutto. 

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News