BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Wieprzowina, ziemniaki, żyto. Ich cena zaczyna przyprawiać o obłęd

22 Maja 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Ceny produktów rolnych rosną w tempie wręcz zastraszającym. W porównaniu z marcem wzrosły o 4,2% a z kwietniem 2018 r. aż o 10%. Za taki stan rzeczy odpowiada przede wszystkim susza, jaka nawiedziła nasz kraj w ubiegłym roku.

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych, tj. pszenicy, żyta, żywca wołowego, żywca wieprzowego, drobiu rzeźnego i mleka krowiego wzrosły w kwietniu 2019 r. miesiąc do miesiąca o 4,2 proc. Zwyżka rok do roku sięgnęła aż 10 proc. - takie dane opublikował GUS, a Business Insider Polska przeanalizował powody takich wzrostów. 

Ceny ziemniaków wysokie przez suszę

Polski Instytut Ekonomiczny zauważył, że wzrost ceny drobiu i ziemniaków w ciągu roku osiągnął poziom ponad 40%, co jest wynikiem niezwykle wysokim. Jako powód takiej drożyzny podaje warunki atmosferyczne, a mianowicie brak wystarczającej ilości opadów nad naszym krajem, co spotkało Polskę w ubiegłym roku. Z powodu suszy wiele pól zostało obsianych słabej jakości zbożami, wody gruntowe też się obniżyły, co uniemożliwiało nawodnienie pól. PIE radzi jednak, aby nie panikować, w tym roku mamy więcej opadów, a więc ziemia będzie bardziej spulchniona i raczej wyda wyższe plony, niż w roku ubiegłym, a to powinno zahamować wzrost cen. 

Ceny podstawowych produktów rolnych: ziemniaki, wieprzowina, żyto

Za ziemniaki w kwietniu płacono średnio 95,36 zł/dt, tj. więcej o 10,0 proc. niż przed miesiącem i o 42,2 proc. niż przed rokiem. W transakcjach targowiskowych średnia cena za 1 dt ziemniaków (164,00 zł) wzrosła zarówno w porównaniu z poprzednim miesiącem (o 11,2 proc.), jak i z analogicznym okresem roku ubiegłego (o 87,6 proc.) - możemy przeczytać w Business Insider Polska. 

Ceny żyta w skupie wyniosły 72,83 zł/dt i były wyższe o 4,4 proc. w skali miesiąca, jak i w skali roku (o 26,9 proc.). W transakcjach targowiskowych ceny żyta wyniosły 76,23 zł/dt i wzrosły o 1,8 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem i o 16,7 proc. w stosunku do kwietnia 2018 r. - wynika z danych GUS

Ceny żywca wieprzowego w skupie kształtowały się na poziomie 5,72 zł/kg i były wyższe o 27,8 proc. w porównaniu z marcem i o 26,9 proc. w stosunku do kwietnia 2018 r.Na targowiskach za 1 kg tego żywca płacono 5,50 zł, tj. więcej o 14,8 proc. niż przed miesiącem i o 8,3 proc. niż przed rokiem - także wynika z obliczeń GUS-u.

undefinedundefined

Podobne artykuły

pixabay, piviso

Twój portfel

500 plus na zdrowie. Nowy program resortu zdrowia obejmie tylko osoby powyżej 40. roku życia

Czytaj więcej >
Likwidacja OFE niektórych z nas będzie sporo kosztować

Twój portfel

Likwidacja OFE będzie sporo kosztować. Z konta potrącą średnio po 10 tys. zł

Czytaj więcej >
Trwają prace nad europejską płacą minimalną

Twój portfel

Europejska płaca minimalna. Poprawki w dyrektywie korzystne dla pracowników

Czytaj więcej >
Emerytura

Twój portfel

Pomoc też dla emerytów, mogą dostać 2080 zł. Warunek jest jeden

Czytaj więcej >
Zmiana cen gazu o kilka procent

Twój portfel

Musimy przygotować się na zmianę cen gazu. Czeka nas już od lipca

Czytaj więcej >
Abonament nadal trzeba płacić. KRRiT poinformowała wszystkich.

Twój portfel

KRRiT wydała specjalny komunikat dotyczący abonamentu. Polacy będą wściekli na jego treść

Czytaj więcej >