Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Wieprzowina, ziemniaki, żyto. Ich cena zaczyna przyprawiać o obłęd
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 22.05.2019 02:00

Wieprzowina, ziemniaki, żyto. Ich cena zaczyna przyprawiać o obłęd

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych, tj. pszenicy, żyta, żywca wołowego, żywca wieprzowego, drobiu rzeźnego i mleka krowiego wzrosły w kwietniu 2019 r. miesiąc do miesiąca o 4,2 proc. Zwyżka rok do roku sięgnęła aż 10 proc. - takie dane opublikował GUS, a Business Insider Polska przeanalizował powody takich wzrostów. 

Ceny ziemniaków wysokie przez suszę

Polski Instytut Ekonomiczny zauważył, że wzrost ceny drobiu i ziemniaków w ciągu roku osiągnął poziom ponad 40%, co jest wynikiem niezwykle wysokim. Jako powód takiej drożyzny podaje warunki atmosferyczne, a mianowicie brak wystarczającej ilości opadów nad naszym krajem, co spotkało Polskę w ubiegłym roku. Z powodu suszy wiele pól zostało obsianych słabej jakości zbożami, wody gruntowe też się obniżyły, co uniemożliwiało nawodnienie pól. PIE radzi jednak, aby nie panikować, w tym roku mamy więcej opadów, a więc ziemia będzie bardziej spulchniona i raczej wyda wyższe plony, niż w roku ubiegłym, a to powinno zahamować wzrost cen. 

Ceny podstawowych produktów rolnych: ziemniaki, wieprzowina, żyto

Za ziemniaki w kwietniu płacono średnio 95,36 zł/dt, tj. więcej o 10,0 proc. niż przed miesiącem i o 42,2 proc. niż przed rokiem. W transakcjach targowiskowych średnia cena za 1 dt ziemniaków (164,00 zł) wzrosła zarówno w porównaniu z poprzednim miesiącem (o 11,2 proc.), jak i z analogicznym okresem roku ubiegłego (o 87,6 proc.) - możemy przeczytać w Business Insider Polska. 

Ceny żyta w skupie wyniosły 72,83 zł/dt i były wyższe o 4,4 proc. w skali miesiąca, jak i w skali roku (o 26,9 proc.). W transakcjach targowiskowych ceny żyta wyniosły 76,23 zł/dt i wzrosły o 1,8 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem i o 16,7 proc. w stosunku do kwietnia 2018 r. - wynika z danych GUS

Ceny żywca wieprzowego w skupie kształtowały się na poziomie 5,72 zł/kg i były wyższe o 27,8 proc. w porównaniu z marcem i o 26,9 proc. w stosunku do kwietnia 2018 r.Na targowiskach za 1 kg tego żywca płacono 5,50 zł, tj. więcej o 14,8 proc. niż przed miesiącem i o 8,3 proc. niż przed rokiem - także wynika z obliczeń GUS-u.

undefinedundefined

Tagi: GUS