BiznesINFO.pl
Wielka Brytania wprowadza nowe obostrzenia. Wszystko ze względu na pandemię.

Wikimedia, Raimond Spekking / CC BY-SA 4.0

Wielka Brytania będzie karać za wyjazd z kraju. Bez uzasadnionego powodu nawet 5 tys. funtów

23 Marca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Wielka Brytania nie spuszcza z tonu i cały czas nakłada na swoich obywateli nowe obostrzenia w celu walki z koronawirusem. Za złamanie restrykcji grozi kara w wysokości od kilkuset do nawet kilku tysięcy funtów.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Z czego wynikają restrykcje

  • Jakie kary wprowadziła Wielka Brytania

  • Jakie grzywny można dostać w przypadku złamania restrykcji

Wielka Brytania walczy z koronawirusem

Wielka Brytania to kraj, który jest jednym z najbardziej doświadczonych pandemią koronawirusa. Tamtejszy rząd od ponad roku walczy z ogromną ilością zachorowań i pomimo szczepionek, zwycięstwa na horyzoncie wciąż nie widać.

Wielka Brytania zdecydowała się wprowadzić blokadę narodową polegającą na nieopuszczaniu domów przez Brytyjczyków, chyba, że w uzasadnionych przypadkach. Co więcej, policja zapowiedziała surowe karanie mandatmi niesubordynowanych obywateli - informuje manchestereveningnews.co.uk.

Za uczestniczenie w przyjęciach domowych grozi mandat w wysokości 800 funtów, natomiast za opuszczenie domu bez konkretnej przyczyny, np.: praca, wolontariat, grozi grzywna nawet 6,4 tys. funtów.

Mieszkańcy Anglii muszą pamiętać o tym, że surowo karana jest także organizacja przyjęć domowych powyżej 30 osób. Portal wskazuje, że za to wykroczenie można zapłacić 10 tys. funtów, a to jeszcze nie koniec katalogu "czynności zabronionych".

Anglia także wprowadziła kary

Portal Forsal informuje, że wyjazdy zagraniczne z Anglii w celach rekreacyjnych mogą zostać przywrócone najwcześniej 17 maja. Jednakże z uwagi na rosnącą ilość zachorowań może być to nawet koniec czerwca.

Za wyjazd bez ważnego powodu poza granice kraju może skończyć się karą w wysokości 5 tys. funtów. Portal zastrzega, że te przepisy obowiązują jedynie na terenie Anglii. Dlaczego?

Wielka Brytania jest państwem unitarnym, jednakże o dużym stopniu zdecentralizowania. Choć parlament brytyjski decyduje o większości spraw parlamentarnych, to dwa kraje, księstwo oraz prowincja mogą decydować o sprawach lokalnych. To właśnie te lokalne rządy również decydują o restrykcjach dotyczących COVID-19.

Tamtejsze rządy również podejmują podobne decyzje, a nawet czasami surowsze. Jednocześnie zakaz zagranicznych wyjazdów nie dotyczy państw-sygnatariuszy umowy o wspólnej przestrzeni publicznej. Poza Wielką Brytanią stroną porozumienia pozostaje Irlandia, Wyspa Man i Wyspy Normandzkie. Warunkiem jest to, że musi być to docelowy punkt podróży.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >