Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wielka baza danych o Polakach. Będzie zawierać informacje o przyczynach rozwodu i stanie zdrowia
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 26.07.2023 13:25

Wielka baza danych o Polakach. Będzie zawierać informacje o przyczynach rozwodu i stanie zdrowia

Kobieta pracująca przy komputerze
Domena publiczna

W Sejmie pojawił się rządowy projekt ustawy, który przewiduje m.in. stworzenie gigantycznej bazy danych o obywatelach, informuje „Rzeczpospolita”.

Zintegrowana Platforma Analityczna

"Rz" podaje, że rządowy projekt ustawy czeka na rozpatrzenie w Sejmie. Projekt ma usprawnić cyfryzację urzędów państwowych i zakłada m.in. uregulowanie masowego przetwarzania danych na potrzeby tworzenia analiz społeczno-ekonomicznych dla rządu. W tym celu ma powstać Zintegrowana Platforma Analityczna, którą będzie obsługiwać Polski Instytut Ekonomiczny.

Nie daj się nabrać na fałszywy komunikat Poczty Polskiej. To oszuści czyhający na Twoje pieniądze

Przyczyny ustania małżeństwa w bazie danych

W bazie danych przetwarzane będą informacje o obywatelach oraz firmach, pochodzące z 18 instytucji. „Rz” informuje, że miałyby to być m.in. numery PESEL, wyniki egzaminu ósmoklasisty, przyczyny ustania małżeństwa, stanu zdrowia, a także ile czasu i na jaką kwotę przedsiębiorca zalegał z płaceniem podatków.

Oszuści znowu atakują. Na celowniku e-recepty, NASK alarmuje.

Anonimowe dane?

Dane mają być zanonimizowane, a nadzór nad ich bezpieczeństwem będzie sprawować Rada Polityk Publicznych.

„Nie będziemy gromadzili ani trzymali na serwerach PIE żadnych danych z instytucji publicznych. Od kilku lat powstaje w projekcie europejskim środowisko chmurowe, które umożliwi stworzenie anonimowej bazy danych na potrzeby konkretnej analizy, o jaką poprosi upoważniona instytucja, a Rada Polityk Publicznych zatwierdzi ten wniosek”- wyjaśnia "Rz" Paweł Śliwowski, zastępca dyrektora PIE.

Wątpliwości ekspertów

"Rz" podkreśla, że "eksperci legislacyjni mają jednak poważne wątpliwości". Maciej Berek, radca prawny, główny legislator Pracodawców RP zauważa, że w ciągu ostatnich kilku lat korzystano z nowoczesnych narzędzi informatycznych nie zawsze zgodnie z ich przeznaczeniem

„Dlatego poważne obawy budzi administrowanie wielką bazą danych o obywatelach przez PIE, państwową osobę prawną nadzorowaną wyłącznie przez premiera” - mówi Berek. 

Projekt bazy danych jest przed pierwszym czytaniem w Sejmie.