Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > WHO: Mamy do czynienia z pandemią dwutorową
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 22.03.2022 09:21

WHO: Mamy do czynienia z pandemią dwutorową

TOPSHOT - A photo taken in the late hours of May 29, 2020 shows a sign of the World Health Organization (WHO) at their headquarters in Geneva amid the COVID-19 outbreak, caused by the novel coronavirus. - President Donald Trump said May 29, 2020, he was b
East News, FABRICE COFFRINI/AFP

Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus zabrał głos w sprawie pandemii koronawirusa. Uważa, że obecnie mamy do czynienia z pandemią dwutorową. Wszystko za sprawą dostępu do szczepionek przeciwko COVID-19.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest dwutorowa pandemia

  • O co apeluje szef WHO

  • Jakie cele przedstawił państwom z grupy G7

WHO o dwutorowej pandemii

Szef Światowej Organizacji Zdrowia zabrał głos w sprawie pandemii koronawirusa. Tym razem poruszył kwestie związane z dostępem do szczepionek. - Kraje zachodnie są chronione, a biedniejsze narody nadal są narażone - skwitował cytowany przez forsal.pl.

Ghebreyesus z WHO zaapelował o darowizny szczepionek na rzecz najbiedniejszych krajów. Zdaniem prezesa WHO darowizny można by przekazywać opierając się na zasadach mechanizmu COVAX [system oparty na sprawiedliwym i równym dostępie do szczepionek na świecie - red.].

Z danych, na które powołuje się WHO wynika, że najbogatsze kraje w przeciągu pół roku od dopuszczenia medykamentów do obrotu, wykorzystały 44 proc. globalnych zasobów szczepionek. Z kolei najbiedniejsze kraje 0,4 proc.

Tedros apeluje do społeczności międzynarodowej o dzielenie się szczepionkami z biedniejszymi narodami. Podkreśla, że celem jest zaszczepienie min. 10 proc. populacji każdego kraju do września br. i min. 30 proc. do końca 2021 r.

W lipcu i sierpniu kraje z grupy G7 mają podzielić się szczepionkami z biedniejszymi krajami. Co więcej, ma nadzieję na uruchomienie produkcji szczepionek w Afryce jeszcze w tym roku.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik podziel się z nami wysyłając na [email protected]