Waloryzacja emerytur będzie w przyszłym roku niższa od zapowiadanej.
Pixabay
Autor Kasper Starużyk - 17 Września 2020

Waloryzacja emerytur 2021 ciosem w seniorów. Świadczenia niższe niż się spodziewano

Chociaż jeszcze rok temu rząd zapowiadał, że coroczna waloryzacja rent i emerytur nie będzie niższa niż 70 zł, dziś wiemy już, że w przyszłym roku wyniesie ona tylko 50 zł, co wobec szalejącej inflacji dla wielu spośród najbiedniejszych seniorów może okazać się niewystarczającą podwyżką. Z drugiej strony będą oni mogli liczyć na trzynastą i czternastą emeryturę. Czy to zrekompensuje im niskie świadczenia?

Waloryzacja emerytur w 2021 roku będzie niższa od zapowiadanej

W opublikowanym we wrześniu 2019 roku programie wyborczym PiS zatytułowanym "Polski model państwa dobrobytu" znajdujemy zapewnienia: "Emeryci i renciści o najniższych świadczeniach otrzymają waloryzację kwotową, żeby rosły jak najszybciej najniższe świadczenia. Minimalna coroczna procentowa waloryzacja emerytur i rent nie może być niższa niż 70 zł." A jednak pod koniec sierpnia w wystosowanym przez premiera Mateusza Morawieckiego liście do seniorów przedrukowanym przez Super Express mogliśmy przeczytać: "W przyszłym roku do każdej najniższej emerytury dołożymy co najmniej 50 zł, tak by z roku na rok zwłaszcza te najniższe świadczenia konsekwentnie rosły."

Spełnienia zeszłorocznych obietnic nie przewiduje także przyjęty 27 sierpnia przez Radę Ministrów projekt ustawy budżetowej na rok 2021, w którym pojawia się zapowiedź waloryzacji rent i emerytur według wskaźnika na poziomie 3,84 proc. Oznacza to prawdopodobny wzrost wysokości emerytury minimalnej z 1200 zł brutto do ok. 1300 zł brutto. Jednak w przypadku osób, którym nie przysługuje prawo do emerytury minimalnej, wzrost będzie o wiele niższy i jego dolną granicą będzie 50 zł, a nie - jak zapowiadano jeszcze rok temu - 70 zł.

Waloryzacja emerytur, trzynastka i czternastka - co jeszcze czeka emerytów w 2021 roku?

Chociaż niekorzystna dla najbiedniejszych seniorów waloryzacja emerytur zapowiadana na marzec 2021 roku może oznaczać dla wielu z nich konieczność zaciskania pasa, to jednak ich sytuację mogą poprawić dwa dodatkowe świadczenia. Na maj 2021 roku zapowiadana jest wypłata trzynastej emerytury w wysokości emerytury minimalnej. Trzynastka - wypłacana co roku - przysługuje wszystkim emerytom. Z kolei w listopadzie przyszłego roku wypłacona zostanie wyjątkowo czternasta emerytura, także w wysokości emerytury minimalnej. Czternastka przysługiwać będzie w pełnej wysokości seniorom, których świadczenia nie przekraczają 2900 zł brutto. W przypadku przekroczenia tego progu, kwota czternastki będzie ulegać zmniejszeniu na zasadzie "złotówka za złotówkę". Czternastka nie będzie przysługiwać więc w ogóle seniorom, których świadczenia przekraczają 4200 zł brutto.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News