Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Waloryzacja 800 plus. Jest zapowiedź terminu głosowania
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 26.05.2023 18:33

Waloryzacja 800 plus. Jest zapowiedź terminu głosowania

pieniądze na kalendarzu
BiznesINFO

Dyskusje o terminie przyjęcia ustawy waloryzującej 500 plus do wysokości 800 zł toczą się od ogłoszenia tejże zmiany przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Dzisiaj premier Mateusz Morawiecki poinformował, kiedy Sejm ma przyjąć ustawę.

Nadchodzi waloryzacja 500 plus

Głosy o waloryzacji sztandarowego świadczenia obecnego rządu do wysokości 800 zł podnoszono od kilku miesięcy. W końcu jednak podwyżkę ogłosił sam prezes Prawa i Sprawiedliwości dwa tygodnie temu.

Od tego czasu toczą się dyskusje, kiedy waloryzacja miałaby wejść w życie. Jak podaje Gazeta.pl, plany zakładają podwyżkę w styczniu przyszłego roku, tj. po wyborach.

Morawiecki potwierdza datę

W piątek 26 maja premier Mateusz Morawiecki został zapytany o kwestię waloryzacji na antenie Polskiego Radia 24. W wypowiedzi cytowanej przez Gazetę.pl zapewniał, że realizacja programu przebiega bez problemów.

Jednocześnie premier ujawnił także, kiedy ustawa podwyższająca świadczenie miałaby zostać przyjęta przez Sejm. Jak wynika z jego słów przytaczanych przez portal Gazeta.pl, ma to nastąpić wcześniej, niż przepowiadali przeciwnicy programu.

Przyjęcie ustawy już wkrótce

Według słów premiera, Sejm ma przyjąć ustawę podwyższającą świadczenie 500 plus do wysokości 800 zł jeszcze w tej kadencji Sejmu. Nie oznacza to jednak, że pieniądze trafią do Polaków jeszcze przed wyborami.

Jak podaje Gazeta.pl, oryginalny termin wprowadzenia podwyżki pozostaje bez zmian. Oznacza to, że 800 plus pojawi się wraz z początkiem następnego roku.