BiznesINFO.pl

wikimedia/Dariusz Chmiel

Wakacje 2021 z oficjalnym komentarzem rządu. Na te słowa czekała cała Polska

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Rzecznik rządu zabrał głos w sprawie wakacji 2021

  • Od czego polityk uzależnia to jak będą one przebiegały

  • Kiedy można spodziewać się decyzji w sprawie obostrzeń

Jak będą wyglądały wakacje 2021?

Wielkanoc za nami. To były już drugie wiosenne święta pod znakiem obostrzeń, w związku z czym trzeba było zrezygnować m.in. z dużych rodzinnych spotkań, czy ze święcenia pokarmów (wiele parafii zrezygnowało w tym roku z organizacji tej tradycji). Wielu z nas zazwyczaj po Wielkanocy myślami wybiegało już w kierunku wakacji. W tym roku – podobnie jak 12 miesięcy temu – nie jest to takie proste, gdyż nie wiemy, jak będzie przebiegać trzecia fala pandemii.

Rok temu o tej porze byliśmy jeszcze przed Wielkanocą (w 2020 r. przypadała ona na 12-13 kwietnia) i obowiązywały wówczas najsurowsze jak dotąd obostrzenia w związku z pandemią. Choć liczba zakażeń wynosiła wówczas ok. 200-300 dziennie, podczas gdy tuż przed tegorocznymi świętami przekroczyliśmy granicę 35 tys. zachorowań.

W kwietniu zeszłego roku byliśmy zamknięci w domach, ale zeszłoroczne wakacje kojarzą się z okresem odmrażania poszczególnych gałęzi polskiej gospodarki (otwarto m.in. lokale gastronomiczne, obiekty sportowe, umożliwiono nawet organizację wesel), dzięki czemu mogły one upłynąć w miarę normalnie.

Jakie będą wakacje 2021? Głos w tej sprawie zabrał we wtorek rzecznik rządu Piotr Mueller.

- Liczymy, że dzięki temu, że bardzo dynamicznie rozpędza się program szczepień oraz że okres maja, czerwca w zeszłym roku pokazał, że ta liczba zakażeń spadała, doprowadzi do tego, że w okresie letnim będą szanse na to, aby w jakimś zakresie wakacje mogły być zrealizowane - powiedział Mueller, cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Rzecznik rządu podkreślił, że nikt „z pełną odpowiedzialnością tego nie powie”, odnosząc się do pytań odnośnie tego, czy tegoroczne wakacje mogą upływać jak te sprzed dwóch lat, czyli w okresie, gdy o koronawirusie nikt nie słyszał.

Mueller powtórzył, że szerokie korzystanie z programu szczepień i poprawa sytuacji epidemicznej mogą spowodować, że „wakacje w jakiejś formie będą mogły być możliwe”.

Przypomnijmy, że w zeszłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że rząd będzie dążył do tego, by do końca sierpnia zaszczepiły się wszystkie osoby, które tego chcą. Z danych przywołanych przez PAP wynika, że dotychczas wykonano ponad 6,6 mln szczepień, w tym ponad 2 mln drugą dawką.

Jutro decyzja o obostrzeniach

Rzecznik rządu poinformował również, że w środę rano odbędzie się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, który podejmie decyzję w sprawie obostrzeń, biorąc pod uwagę najnowsze dane dotyczące zakażeń. Informacji w tej sprawie należy spodziewać się jutro bądź w czwartek.

Przypomnijmy, że do najbliższego piątku zamknięte są m.in. salony fryzjerskie i kosmetyczne, markety budowlane i sklepy meblowe, instytucje kultury, hotele, czy sklepy w galeriach handlowych (z nielicznymi wyjątkami).

Do 9 kwietnia rodzice nie mogą korzystać też z usług żłobków i przedszkoli. Tuż przed świętami w wywiadzie dla TVP rzecznik rządu podkreślił, że to właśnie o uruchomieniu tych obiektów rząd będzie decydował w pierwszej kolejności.

Tagi:

Podobne artykuły

Polska i Świat

W 2022 roku powstało w Polsce 32 tys. stron nowego prawa. Samo czytanie zajęłoby kilka tygodni
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nowe święto państwowe. PiS chce ustanowić je jak najszybciej
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Płatne parkowanie w stolicy również w weekendy? Jest stanowisko warszawskiego ratusza
Czytaj więcej >

Polska i Świat

ZUS ostrzega. Nieświadomie możesz udostępnić swoje dane
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ukradli worki z setkami tysięcy złotych i rozpłynęli się w powietrzu. Policja prosi o pomoc
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Podczas remontu znalazł w domu tajemniczą torbę. W środku znajdował się skarb
Czytaj więcej >
Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]