BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

W całym kraju ma być zabronione wyprzedzanie dla ciężarówek?

6 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Ministerstwo Infrastruktury wprowadzi w całej Polsce zakaz wyprzedzania dla ciężarówek? Trwają prace nad nowymi przepisami. Być może już niedługo skończą się irytujące i niebezpieczne dla kierowców aut osobowych manewry.

Pomysł wprowadzenia zakazu wyprzedzania dla pojazdów ciężarowych na polskich autostradach powraca jak bumerang i wciąż budzi skrajne emocje. Dlaczego wielu kierowców tak bardzo pragnie takiego przepisu?

Autostradą nie zawsze szybciej?

W ciągu ostatnich lat sieć autostrad w kraju bardzo się rozbudowała. Ma to oczywiście związek z wybraniem Polski na organizatora Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku, a także dofinansowaniami z Unii Europejskiej. W efekcie Polacy mogą w szybszy i łatwiejszy sposób dostać się z jednego końca kraju na drugi. czy jednak jest tak w rzeczywistości?

Pomijając problem ze zbyt małą liczbą pasów ruchu, sporym problemem są właśnie samochody ciężarowe. W żółwim tempie wyprzedzają się nawzajem zajmując lewy pas nieraz na długie minuty i blokując tym samym przejazd innym autom. Widok wyprzedzających się dwóch ciężarówek jest dosyć irytujący, tym bardziej, że ze względu na ograniczniki różnica w ich prędkości jest niewielka. Co więcej, stwarza to niebezpieczną sytuację na drodze.

Policjanci donoszą również, że kierowcy ciężarówek często zmieniają pas bez włączenia kierunkowskazów, co jest skrajnie nieodpowiedzialnie wobec innych uczestników ruchu. Właśnie dlatego coraz częściej pojawiają się propozycje wprowadzenia zakazu wyprzedzania dla TiR-ów na autostradach.

Zakaz wyprzedzania dla aut ciężarowych coraz popularniejszym znakiem

Podróżując drogami, na których przebiega ruch tranzytowy coraz częściej pojawiają się znaki zakazu wyprzedzania samochodem ciężarowym. Jest tak np. w podwarszawskich Markach, gdzie znaki zakazują im wyprzedzania godzinie 22:00 czy na kilku odcinkach autostrady A4.

Taki zakaz jest już normą w wielu krajach europejskich. W Belgii od lat obowiązuje zakaz wyprzedzania TiR-em na autostradach w ciągu dnia. U naszych sąsiadów Niemców zakaz obowiązuje przez całą dobę na określonych odcinkach autostrad.

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad przepisami zakazującymi wyprzedzania

Jak donosi serwis Autokult.pl, Ministerstwo Infrastruktury bada możliwość wprowadzenia przepisów ograniczajacych długotrwałe wyprzedzanie przez ciężarówki na autostradach i drogach ekspresowych. Być może już niedługo auta osobowe będą mogły bez przeszkód ominąć ciężarówki płynnie jadąc lewym pasem.

Kierowcy samochodów osobowych na pewno się ucieszą. Nie tylko szybciej dotrą do celu, ale również sporo oszczędzą. Wleczenie się za ciężarówkami zmusza do ciągłego hamowania i rozpędzania się, a to negatywnie wpływa na większe zużycie paliwa i koszt podróży, a także, i nie należy o tym zapominać, humor kierowcy.

1. Zalewska: Reforma edukacji jest zakończona. To ktoś inny jest winny2. Zelmer będzie wycofany z rynku3. Biedronka i Lidl będą miały nowego konkurenta w Polsce4. Kwaśniewski ostro o obecnym prezydencie

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >