BiznesINFO.pl

Pixnio

Użytkownicy Androida w niebezpieczeństwie. Nowy malware wysyła wrażliwe dane na zewnątrz, prosto do hakerów

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na jakie aplikacje na Androida powinniśmy uważać

  • W jaki sposób aplikacja może zainfekować nasz telefon

  • Jak zachować bezpieczeństwo

Użytkownicy Androida zagrożeni

Użytkownicy Androida powinni mieć się na baczności. Badacze ds. cyberbezpieczeństwa odkryli nowe, złośliwe oprogramowanie (tzw. malware). Dzięki niemu cyberprzestępcy mogą pobierać dane z zainfekowanych telefonów i przesyłać je na własne serwery.

Jak podaje portal dobreprogramy.pl, na oprogramowanie natknęła się firma Zimperium, która na co dzień zajmuje się cyberbezpieczeństwem. Aplikacja, o której mowa nosi nazwę "System Update", co wielu użytkowników może wprowadzić w błąd.

Właściciele Androida nie powinni jednak dać się zwieść, ponieważ za tą fasadą zakamuflowany jest trojan, dzięki któremu cyberprzestępcy uzyskują zdalny dostęp do smartfnów z oprogramowaniem Android. Dzięki niemu hakerzy mogą śledzić każdy nasz ruch.

Możliwości, jakie kryje za sobą aplikacja, są właściwie nieograniczone. Narzędzie może nagrywać dźwięk i nasze rozmowy, robić zdjęcia, wykradać wiadomości i SMS-y z komunikatorów oraz kontakty z książki, zawartość schowka, monitorować nasze położenie i wiele innych, uczula portal.

Hakerzy uzyskują pełną władzę nad urządzeniem z Androidem

Dzięki złośliwemu oprogramowaniu hakerzy otrzymują tzw. uprawnienia roota, które pozwalają dogłębnie i w nieograniczony sposób modyfikować telefon.

Portal uczula, że nawet jeśli cyberprzestępcy nie uzyskają takiego dostępu, i tak będą mogli śledzić nasze poczynania w poszczególnych aplikacjach. Jest to możliwe dzięki zakamuflowanym zapytaniom o pozwolenie na wykorzystywanie tzw. ułatwień dostępu.

Atakujący mogą też przechwytywać pliki magazynowane na karcie SD. Korzystając z sieci komórkowej, hakerzy będą mieli dostęp jedynie do miniaturek, jednak gdy użytkownicy Androida korzystają z sieci Wi-Fi, cyberprzestępca zyskuje dostęp do zdjęć w oryginalnym formacie.

Warto pamiętać, by nigdy nie pobierać aplikacji ze źródeł, których nie jesteśmy pewni. W przypadku Androida najbezpieczniej jest pobierać aplikacje ze sklepu Google.

Tagi:

prywatność w internecieoszustwo

Podobne artykuły

Polska i Świat

Ważny komunikat ZUS dla płatników składek. Od 27 marca konieczny nowy certyfikat
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Konfiskata auta nietrzeźwemu kierowcy. Nowe przepisy mają być nieco mniej restrykcyjne
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Operatorzy wyłączą sieć 3G na terenie Polski. Wiele telefonów przestanie działać
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Refundacja badań przez NFZ. Oto lista darmowych zabiegów
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Gliński komentuje wypowiedź Tuska dotyczącą reparacji od Niemiec: ”Tak odpowiada menel”
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Elon Musk rekrutuje do swojej gigafabryki pod Berlinem. Wiemy ile można zarobić
Czytaj więcej >
Wiktoria Pękalak

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]