Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Uwielbiany przez Polaków produkt spożywczy drożeje. Wielu nie wyobraża sobie bez niego Wielkanocy
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 05.04.2023 13:45

Uwielbiany przez Polaków produkt spożywczy drożeje. Wielu nie wyobraża sobie bez niego Wielkanocy

Ludzie na zakupach w Kauflandzie
Marek BAZAK/East News

Polacy boleśnie odczuwają skutki inflacji, szczególnie teraz, w okresie przedświątecznym. Podstawowe produkty spożywcze drożeją, niektóre nawet o kilkadziesiąt procent. Ze strony tvn24.pl dowiadujemy się, że za majonez trzeba zapłacić dużo więcej niż w ubiegłym roku.

Wszechobecna drożyzna

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w marcu br. ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 24 proc. rok do roku. Okazuje się jednak, że ceny pewnych produktów wzrosły jeszcze bardziej. Eksperci z Pan Paragon, aplikacji do zapisywania paragonów, sprawdzili o ile w ciągu roku podrożał majonez

Ceny majonezu

W wielu polskich domach Wielkanoc nie może obyć się majonezu. Dodaje się go do jajek faszerowanych, jajek na twardo czy królowej polskich stołów - sałatki jarzynowej.

„Produkt ten sprzedawany jest w różnych pojemnościach, dlatego w analizie wyodrębniliśmy kilka z nich i przypisaliśmy do nich średnie ceny. Jak pokazały wyniki z ponad kilkudziesięciu tysięcy paragonów, tegoroczna Wielkanoc będzie niestety droższa od poprzedniej” - tłumaczy Antonina Grzelak z PanParagon. W badaniu porównano dowody zakupu z datami od 1 lutego do 28 marca w 2022 i 2023 r.

Najmniejsza, ale wcale nie mała podwyżka cen dotyczy majonezów sprzedawanych w mniejszych pojemnościach. Słoik majonezu o pojemnościach 400 lub 410 ml w ciągu jednego roku podrożał z około 6,27 zł do 8,16 zł, co oznacza wzrost o 30 proc. Aż o 40 proc. wzrosła cena w przypadku majonezu pojemności 500 ml. Natomiast majonez sprzedawany w 700 ml słoikach jest droższy aż o ponad 41 proc

Skąd takie podwyżki cen?

Antonina Grzelak tłumaczy, że na wzrost cen składa się wiele czynników. Są to przede wszystkim rosnące koszty produkcji, podwyżki cen jaj i oleju roślinnego. „To wszystko sprawia, że musimy zmierzyć się z większymi wartościami na paragonie za ten sam artykuł spożywczy niż rok wcześniej” - dodaje Grzelak. 

Wysokie ceny jaj

Majonez nie jest jedynym produktem świątecznym, którego ceny zwalają z nóg. W ostatnim czasie Komisja Europejska przedstawiła notowania, z których wynika, że na dzień 20 marca br., 100 kilogramów mięsa kurcząt rzeźnych kosztowało przeciętnie w UE 263,4 euro, a 100 kilogramów jaj kurzych płacono średnio 263,95 euro. Oznacza to, że średnia cena jaj w Europie była nieco wyższa niż przeciętna cena drobiu.

„Sytuacja w Polsce i Europie spowodowała, że ceny jaj od początku czerwca 2022 do dziś wzrosły w hurcie o ponad 123 proc.” -  tłumaczył dyrektor ds. analiz Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz, Mariusz Szymyślik.