Szef ma prawo przerwać nasz urlop
East News/Marek Bazak
Autor Radosław Święcki - 20 Sierpnia 2020

Jesteś na urlopie? Mamy złe wieści, twój pracodawca ma prawo go przerwać

Sezon urlopowy wciąż trwa, tymczasem przypominamy, że pracodawca ma prawo przerwać nasz wypoczynek. Przeczytajcie w jakich sytuacjach może do tego dojść i czy możemy odmówić powrotu z urlopu.

Szef może odmówić urlopu

Urlop to dla większości pracowników moment na który czekali przez cały rok. W wielu miejscach pracy jego termin jest planowany na początku roku kalendarzowego, w związku z czym mniej więcej od stycznia wiemy, kiedy udamy się na wakacyjny wypoczynek. Jak przypomina jednak w rozmowie z portalem Newseria Biznes Ewelina Kozłowska-Kowalczuk, radca prawny z Kancelarii Kopeć Zaborowski Adwokaci i Radcowie Prawni, pracodawca ma prawo odmówić pracownikowi urlopu w zaplanowanym na początku roku terminie.

- Pracodawca może jednak odmówić pracownikom urlopu, który został już zaplanowany na początku roku, z uwagi na. szczególne potrzeby firmy, wtedy, kiedy nieobecność zatrudnionego w zakładzie pracy spowoduje poważne zakłócenia toku pracy – mówi Kozłowska-Kowalczuk.

Państwo wpadło na pomysł jak zarobić na silniku w twoim samochodzie. Raczej się nie wywinieszPaństwo wpadło na pomysł jak zarobić na silniku w twoim samochodzie. Raczej się nie wywinieszCzytaj dalej

– Jeśli pracodawca stwierdzi, że ma w danym momencie możliwość pozyskania lukratywnego kontraktu i potrzebuje więcej rąk do pracy, nawet jeśli udzielił już zgody na wolne i jest to w harmonogramie, może pracownikowi tego odmówić. Pracownik powinien się do tego dostosować, bo jest to polecenie pracodawcy – dodaje.

Kozłoska-Kowalczuk w rozmowie z Newserią Biznes wskazuje konkretny przypadek księgowej, która na początku roku zaplanowała urlop na lipiec i sierpień, tymczasem tuż przed jej wyjazdem pracodawca dowiaduje się, że w tym czasie odbędzie się kontrola w firmie. Wówczas ma on prawo wstrzymać zgodę na urlop księgowej, ponieważ odpowiada ona za sprawy dotyczące finansów i kadrowo-księgowe.

DZISIAJ GRZEJE:
1. 10-letnia dziewczynka zaszła w ciążę. Porażające, kto okazał się ojcem
2. Podwyżki dla posłów, ale nie dla Polaków? Rząd zdecydował, wszystko jest już jasne
3. Dziennikarka "Dzień dobry TVN" odchodzi, bo była "niewygodna"? Zaskakujące doniesienia

Dramat emerytów z długami. Komornik weźmie niemal wszystko, co udało się zarobićDramat emerytów z długami. Komornik weźmie niemal wszystko, co udało się zarobićCzytaj dalej

Kiedy pracodawca może przerwać urlop?

Gdy już jednak uda nam się wyjechać na urlop, niestety musimy liczyć się z tym, że zostaniemy z niego odwołani. Warto jednak podkreślić, że pracodawca ma prawo przerwać nasz wypoczynek jedynie wyjątkowych sytuacjach, nieprzewidzianych w chwili rozpoczynania urlopu. – Należy podkreślić, że musi być to konieczna obecność w pracy tego indywidualnego pracownika. Nie może być takiej sytuacji, że jesteśmy w stanie zastąpić go kimś innym – tłumaczy Kozłowska-Kowalczuk.

Pracownik nie może odmówić przerwania urlopu, gdyż w ten sposób odmawia wykonania polecenia służbowego. – Co ważne, jeżeli pracownik jednak zdecydowałby, że nie powróci z urlopu, to nie wykonuje on wówczas polecenia służbowego i pracodawca ma do dyspozycji pewnego rodzaju narzędzia, na które zezwala mu prawo. W sytuacjach skrajnych, które odbijają się na działalności gospodarczej pracodawcy, zwolnienie dyscyplinarne jest jak najbardziej usprawiedliwione – wyjaśnia Kozłowska-Kowalczuk.

Primark rozpoczyna działalność w Polsce. Sieć liczy na wielkie kolejkiPrimark rozpoczyna działalność w Polsce. Sieć liczy na wielkie kolejkiCzytaj dalej

Należy jednak podkreślić, że jeśli pracodawca przerwie pracownikowi wypoczynek (lub odmówi urlopu w ostatniej chwili) powinien zwrócić mu poniesione w związku z tym wydatki, np. na bilety lotnicze czy zakupione wycieczki w biurze podróży.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niemieckie media oceniły Roberta Lewandowskiego. Aż trudno uwierzyć, jakie oceny dostał
  2. Nowy zakaz dla części turystów. Dotyczy tysięcy ludzi
  3. Polacy ruszyli po zwolnienia lekarskie. Ale wcale nie do internisty
  4. ZUS będzie przyznawał sowite dofinansowanie. Czas na wniosek mija już 31 sierpnia
  5. Zajęli mu konto za 14 lat niepłacenia abonamentu, zrobił więc jedną rzecz. Sąd uznał, że nie musi płacić
  6. Babcia zdradziła jej 7 sekretów kiszenia ogórków. Dzięki nim zawsze wyjdą idealnie twarde i chrupkie
Bolesne zderzenie z rzeczywistością. Przyszli emeryci będą musieli przeżyć za 30% swoich pensjiBolesne zderzenie z rzeczywistością. Przyszli emeryci będą musieli przeżyć za 30% swoich pensjiCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News