Urlop warto zaplanować wcześniej
pixabay.com
Autor Stanisław Węgrowski - 11 Grudnia 2019

Urlop 2020. Radzimy kiedy wziąć, by mieć jak najwięcej wolnego

Urlop warto dobrze zaplanować. Tym bardziej, że 2020 roku nie będzie wiele długich weekendów. W przyszłym roku będzie można liczyć maksymalnie na 137 dni wolnego, czyli o 3 dni mniej niż niż w tym roku. Zobacz, kiedy warto wziąć urlop, by mieć jak najwięcej wolnego.

Urlop - dni wolne od pracy

Ten rok okazał się bardzo korzystny pod względem dni wolnych od pracy. Kalendarz sprzyjał dłuższemu odpoczynkowi - było aż siedem długich weekendów i prawie 30 dni bez pracy, w sytuacji, gdy ktoś dobrze zaplanował urlop. Niestety, przyszły rok nie będzie dla nas już tak łaskawy, ponieważ aż sześć dni ustawowo wolnych od pracy wypada w weekend.

Dostaniesz nawet ponad 1000 zł. Wystarczy zrobić konkretną rzecz w pracyDostaniesz nawet ponad 1000 zł. Wystarczy zrobić konkretną rzecz w pracyCzytaj dalej

Dni ustawowo wolne od pracy w 2020 roku:

 • Nowy Rok (1 stycznia) - środa
 • Święto Trzech Króli (6 stycznia) - poniedziałek
 • Niedziela Wielkanocna (12 kwietnia) - niedziela
 • Poniedziałek Wielkanocny (13 kwietnia) - poniedziałek
 • Święto Pracy (1 maja) - piątek
 • Święto Konstytucji 3 maja (3 maja) - niedziela
 • Zesłanie Ducha Świętego (31 maja) - niedziela
 • Boże Ciało (11 czerwca) - czwartek
 • Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) - sobota
 • Wszystkich Świętych (1 listopada) - niedziela
 • Święto Niepodległości (11 listopada) - środa
 • Boże Narodzenie (25 grudnia i 26 grudnia) - piątek i sobota

Szału nie będzie

W przyszłym roku 104 dni składa się na weekendy. W sumie ze świętami już na początku mamy 111 dni wypoczynku. Nie można oczywiście zapomnieć o 20 lub 26 dniach urlopu dla osób zatrudnionych w ramach umowy o pracę. Wirtualna Polska podaje, że takie osoby łącznie mogą się cieszyć ze 137 dni odpoczynku, a wolne będzie stanowić 37 proc. dni w skali całego roku.

Pierwsza dobra okazja, by wziąć urlop wypada już na początku przyszłego roku. 1 stycznia tj. Nowy Rok przypada na środę, z kolei Święto Trzech Króli (6 stycznia) wypada w poniedziałek. Jeśli zdecydujemy się wziąć 2 dni urlopu na 2 i 3 stycznia (czwartek, piątek) wtedy będziemy mieli łącznie 6 dni wolnego.

Następną dobra okazja, by wziąć urlop wypada dopiero w kwietniu w trakcie Świąt Wielkanocnych. W 2020 roku Niedziela Wielkanocna wypada 12 kwietnia, a “Lany” Poniedziałek - 13 kwietnia. W tym okresie można liczyć w sumie na trzy dni wolnego.

Zapłacisz gotówką, to dostaniesz grzywnę. Zaskakująca rewolucja w płatnościachZapłacisz gotówką, to dostaniesz grzywnę. Zaskakująca rewolucja w płatnościachCzytaj dalej

Majówka pod znakiem zapytania

Dla majówkowiczów niestety mamy złe wieści. W przyszłym roku majówka raczej nie będzie sprzyjać długiemu odpoczynkowi. Święto Pracy, tj. 1 maja wypada w piątek, z kolei 3 maja - Święto Konstytucji w niedzielę, co oznacza, że bez brania urlopu będzie tylko 3-dniowy weekend.

W przyszłym roku w czerwcu, korzystając z jednego dnia urlopu, będzie można odpoczywać w sumie przez 4 dni. Ma to związek z Bożym Ciałem, które zawsze przypada w czwartek, w 2020 roku 11. dnia miesiąca - podaje Wirtualna Polska.

Natomiast lipiec i sierpień będą miesiącami bez dodatkowych dni wolnych. Święto Wojska Polskiego, które obchodzi się 15 sierpnia wypada w sobotę, co oznacza, że nie można liczyć na długi weekend. Jednak można ten sobie odebrać. Wirtualna Polska przypomina, że zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego jeżeli święto wypada w dzień rozkładowo wolny od pracy, to przysługuje za nie inny dzień wolny.

We wrześniu i październiku także nie ma co liczyć na odpoczynek. Kalendarz nie przewiduje żadnego dnia świątecznego. Natomiast 1 listopada, czyli Święto Zmarłych w przyszłym roku wypada w niedzielę. Niestety, jest to kolejne święto, które wypada w weekend. Ale w listopadzie mamy jeszcze Święto Niepodległości, które odbędzie się 11 listopada w środę, czyli w środku tygodnia, czyli wystarczy wziąć 2 dni urlopu, aby wydłużyć sobie weekend albo cztery, by wypoczywać przez 9 dni z rzędu (uwzględniając weekendy). A Grudzień? Święta także nie rozpieszczą nas tak, jak byśmy chcieli. Boże Narodzenie 2020 wypada w piątek 25 grudnia, co oznacza że przyszłoroczne święta to tylko trzy dni wolnego.

Rok 2020 nie będzie sprzyjał długiego odpoczynkowi. Wypada tylko pięć długich weekendów, dlatego warto wcześniej zaplanować urlop, aby mieć możliwość dłuższego wypoczywania od pracy.

Droższy prąd to wierzchołek góry lodowej. Więcej zapłacisz nie tylko za jego zużycieDroższy prąd to wierzchołek góry lodowej. Więcej zapłacisz nie tylko za jego zużycieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

 1. Janusz Dzięcioł długo nie cieszył się nagrodą z Big Brothera. Wydał je na trzy rzeczy
 2. Seniorzy masowo oddawani do szpitala na Boże Narodzenie. Ruszyła akcja "Wspólne święta"
 3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
 4. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
 5. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
 6. To już pewne, będzie podwyżka emerytur! Wiemy kto ile dostanie

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News