BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Urlop 2020. Radzimy kiedy wziąć, by mieć jak najwięcej wolnego

11 Grudnia 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Urlop warto dobrze zaplanować. Tym bardziej, że 2020 roku nie będzie wiele długich weekendów. W przyszłym roku będzie można liczyć maksymalnie na 137 dni wolnego, czyli o 3 dni mniej niż niż w tym roku. Zobacz, kiedy warto wziąć urlop, by mieć jak najwięc

Urlop - dni wolne od pracy

Ten rok okazał się bardzo korzystny pod względem dni wolnych od pracy. Kalendarz sprzyjał dłuższemu odpoczynkowi - było aż siedem długich weekendów i prawie 30 dni bez pracy, w sytuacji, gdy ktoś dobrze zaplanował urlop. Niestety, przyszły rok nie będzie dla nas już tak łaskawy, ponieważ aż sześć dni ustawowo wolnych od pracy wypada w weekend.

Dni ustawowo wolne od pracy w 2020 roku:

 • Nowy Rok (1 stycznia) - środa

 • Święto Trzech Króli (6 stycznia) - poniedziałek

 • Niedziela Wielkanocna (12 kwietnia) - niedziela

 • Poniedziałek Wielkanocny (13 kwietnia) - poniedziałek

 • Święto Pracy (1 maja) - piątek

 • Święto Konstytucji 3 maja (3 maja) - niedziela

 • Zesłanie Ducha Świętego (31 maja) - niedziela

 • Boże Ciało (11 czerwca) - czwartek

 • Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) - sobota

 • Wszystkich Świętych (1 listopada) - niedziela

 • Święto Niepodległości (11 listopada) - środa

 • Boże Narodzenie (25 grudnia i 26 grudnia) - piątek i sobota

Szału nie będzie

W przyszłym roku 104 dni składa się na weekendy. W sumie ze świętami już na początku mamy 111 dni wypoczynku. Nie można oczywiście zapomnieć o 20 lub 26 dniach urlopu dla osób zatrudnionych w ramach umowy o pracę. Wirtualna Polska podaje, że takie osoby łącznie mogą się cieszyć ze 137 dni odpoczynku, a wolne będzie stanowić 37 proc. dni w skali całego roku.

Pierwsza dobra okazja, by wziąć urlop wypada już na początku przyszłego roku. 1 stycznia tj. Nowy Rok przypada na środę, z kolei Święto Trzech Króli (6 stycznia) wypada w poniedziałek. Jeśli zdecydujemy się wziąć 2 dni urlopu na 2 i 3 stycznia (czwartek, piątek) wtedy będziemy mieli łącznie 6 dni wolnego.

Następną dobra okazja, by wziąć urlop wypada dopiero w kwietniu w trakcie Świąt Wielkanocnych. W 2020 roku Niedziela Wielkanocna wypada 12 kwietnia, a “Lany” Poniedziałek - 13 kwietnia. W tym okresie można liczyć w sumie na trzy dni wolnego.

Majówka pod znakiem zapytania

Dla majówkowiczów niestety mamy złe wieści. W przyszłym roku majówka raczej nie będzie sprzyjać długiemu odpoczynkowi. Święto Pracy, tj. 1 maja wypada w piątek, z kolei 3 maja - Święto Konstytucji w niedzielę, co oznacza, że bez brania urlopu będzie tylko 3-dniowy weekend.

W przyszłym roku w czerwcu, korzystając z jednego dnia urlopu, będzie można odpoczywać w sumie przez 4 dni. Ma to związek z Bożym Ciałem, które zawsze przypada w czwartek, w 2020 roku 11. dnia miesiąca - podaje Wirtualna Polska.

Natomiast lipiec i sierpień będą miesiącami bez dodatkowych dni wolnych. Święto Wojska Polskiego, które obchodzi się 15 sierpnia wypada w sobotę, co oznacza, że nie można liczyć na długi weekend. Jednak można ten sobie odebrać. Wirtualna Polska przypomina, że zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego jeżeli święto wypada w dzień rozkładowo wolny od pracy, to przysługuje za nie inny dzień wolny.

We wrześniu i październiku także nie ma co liczyć na odpoczynek. Kalendarz nie przewiduje żadnego dnia świątecznego. Natomiast 1 listopada, czyli Święto Zmarłych w przyszłym roku wypada w niedzielę. Niestety, jest to kolejne święto, które wypada w weekend. Ale w listopadzie mamy jeszcze Święto Niepodległości, które odbędzie się 11 listopada w środę, czyli w środku tygodnia, czyli wystarczy wziąć 2 dni urlopu, aby wydłużyć sobie weekend albo cztery, by wypoczywać przez 9 dni z rzędu (uwzględniając weekendy). A Grudzień? Święta także nie rozpieszczą nas tak, jak byśmy chcieli. Boże Narodzenie 2020 wypada w piątek 25 grudnia, co oznacza że przyszłoroczne święta to tylko trzy dni wolnego.

Rok 2020 nie będzie sprzyjał długiego odpoczynkowi. Wypada tylko pięć długich weekendów, dlatego warto wcześniej zaplanować urlop, aby mieć możliwość dłuższego wypoczywania od pracy.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >