Spora część firm spodziewa się upadku do końca roku
Flickr/Marco Verch
Autor Radosław Święcki - 31 Października 2020

Połowa branży przetrwa tylko 3 miesiące. Bardziej niż skutki pandemii boją się czegoś innego

Blisko połowa firm z branży restauracji, hoteli i budownictwa obawia się, że upadnie najdalej za trzy miesięcy - wynika z badań Głównego Urzędu Statystycznego. Co ciekawe, przyczyn swoich problemów nie dostrzegają bezpośrednio w pandemii.

Upadłość najdalej za 3 miesiące?

Główny Urząd Statystyczny (GUS) przeprowadził w dniach od 1 do 10 października br. badanie wpływu pandemii na przedsiębiorstwa z takich sektorów jak m.in. restauracje, hotele, a także budownictwo. Obraz wyłaniający się z badania nie napawa optymizmem, bowiem blisko połowa firm ze wspomnianych branż obawia się, że upadnie w ciągu trzech miesięcy.

W przypadku hoteli i restauracji, jak podaje za GUS portal Business Insider Polska, aż 32,6 proc. badanych firm z tej branży spodziewa się, że nie przetrwają one dłużej niż trzy miesiące. 12,3 proc. respondentów spodziewa się upadku w ciągu miesiąca. Portal zauważa, że jeśli sytuacja się nie zmieni, wówczas może zniknąć prawie połowa hoteli i restauracji w naszym kraju.

Władze miasta na Podkarpaciu zbuntowały się rządowym restrykcjom. Otworzyli cmentarzeWładze miasta na Podkarpaciu zbuntowały się rządowym restrykcjom. Otworzyli cmentarzeCzytaj dalej

Co ciekawe, równie duży pesymizm prezentują przedstawiciele budownictwa. Blisko co dziesiąty ankietowany spodziewa się upadku w ciągu miesiąca, a nieco ponad 35 proc. twierdzi, że przetrwa maksymalnie trzy miesiące. W tym wypadku również blisko połowa firm może zniknąć do końca tego roku.

Portal zwraca uwagę, że niezbyt dobrą sytuację w budownictwie potwierdzają najnowsze dane o produkcji budowlano-montażowej, która jest rok do roku niższa o blisko 10 proc. i w przeciwieństwie do przemysłu nie można mówić o powrocie do sytuacji sprzed pandemii koronawirusa.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Prognoza pogody na początek listopada zaskakuje. Z pewnością popełnisz częsty błąd
2. Episkopat Polski wydał bardzo ważny komunikat. Dotyczy cmentarzy oraz Polek i Polaków
3. PKO BP, Orlen i inne spółki państwowe wezmą się za budowę szpitali tymczasowych. Wszystko na żądanie premiera

Już od listopada radiowozy zmienią się nie do poznania. A na maskach pojazdów pojawi się nowe hasło policjiJuż od listopada radiowozy zmienią się nie do poznania. A na maskach pojazdów pojawi się nowe hasło policjiCzytaj dalej

Nie chodzi o pandemię?

Na ile wpływ na trudną sytuację przedsiębiorstw ma pandemia koronawirusa? W przypadku hoteli i restauracji blisko 45 proc. badanych uważa, że skutki pandemii są dla nich poważne, zaś 27,5 proc. podkreśla, że zagrażają one ich stabilności.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku budownictwa, gdyż ok. 60 proc. respondentów twierdzi, że skutki pandemii są dla nich nieznaczne, a tylko co czwarty mówi, że są one poważne, zaś na zagrożenie stabilności wskazują nieliczni. Takie a nie inne wyniki to najprawdopodobniej efekt tego, że kłopoty budownictwa nie wynikają bezpośrednio z pandemii, a ze zmniejszenia liczby zleceń.

Jeden z największych banków w Polsce w poważnych tarapatach. Co dalej z klientami?Jeden z największych banków w Polsce w poważnych tarapatach. Co dalej z klientami?Czytaj dalej

Niezbyt optymistyczne prognozy uczestników badania mogą budzić jeszcze większy niepokój ze względu na fakt, że GUS przeprowadził badanie między 1 a 10 października, czyli przed przywróceniem przez rząd restrykcji związanych z pandemią koronawirusem i podziałem kraju na strefę żółtą i czerwoną. Tymczasem na dniach należy spodziewać się kolejnych obostrzeń, które tym razem mają dotknąć kulturę i usługi.

Największy optymizm, jak zauważa portal panuje w branży przemysłowej, transportowej i handlu, gdzie większych zagrożeń nie widziała ponad połowa badanych przez GUS przedsiębiorstw.

Jeśli nie odbierzesz tego telefonu, możesz gorzko pożałować. Sprawa dotyczy wszystkich, bez wyjątkuJeśli nie odbierzesz tego telefonu, możesz gorzko pożałować. Sprawa dotyczy wszystkich, bez wyjątkuCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromna awantura z policją przed domem Kaczyńskiego. Chorej kobiecie puściły nerwy
  2. Wczesne objawy cukrzycy. Wiele osób je lekceważy
  3. Odkrycie zaskoczyło służby. Rozbili nielegalną grupę handlującą mchem
  4. Wiceminister finansów o 14. emeryturze w 2021 roku. Wielu osobom nie spodoba się jego plan
  5. Jedną decyzją rząd wydał wyrok na tysiące Polaków. Wielu nie starczy na utrzymanie, zostaną z niczym
  6. Robert Lewandowski poza kadrą Bayernu Monachium. Kibicom opadły szczęki, znamy powód decyzji
  7. 3 minuty nie wystarczy na zrobienie ciasta? Nic bardziej mylnego, przepis na błyskawiczny wypiek zwala z nóg
Pilny komunikat od ING. Klienci muszą być gotowi na spore ograniczeniaPilny komunikat od ING. Klienci muszą być gotowi na spore ograniczeniaCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News