BiznesINFO.pl
UOKiK wyniki kontroli

Pixabay.com Famifranquoi

UOKiK ujawnia wyniki kontroli restauracji. Nie jest dobrze, plaga oszustw, na którą łatwo się naciąć

11 Lipca 2020

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

UOKiK zabrał się w ubiegłym roku za kontrolę lokali gastronomicznych, w których sprawdził choćby deklarowany skład potraw ze stanem faktycznym. W raporcie z kontroli wynika, że w 87% lokali wykazano nieprawidłowości.

UOKiK przedstawił wyniki kontroli

UOKiK stojąc na straży praw konsumenta, zdecydował się na sprawdzenie uczciwości restauratorów. Jak pisze PAP, inspektorzy sprawdzili 169 restauracje oraz bary, skupiając się na miejscach związanych z ruchem turystycznym (kurorty, stacje benzynowe i bary). Wiele lokali dopuszczało się nieuczciwych praktyk wobec klientów. Na 5 tysięcy sprawdzonych produktów, aż 3 tysiące zwróciło szczególną uwagę inspektorów. Problemy głównie dotyczyły składników potraw, które były niezgodne z deklarowanymi przez restauracje. Najczęściej napotykano nieprawidłowości w potrawach z ryby. Jak czytamy na portalu Wirtualna Polska, w jednym z lokali zamiast fileta z soi podawano filet z limandy żółtopłetwej. Z kolei jeden z kebabów zamiast deklarowanej baraniny podawał mięso wołowe i drobiowe. Zdarzały się także produkty zepsute czy przeterminowane oraz problemy z warunkami sanitarnymi.

1. Masowe obniżki w popularnej sieciówce. Aż 3000 produktów kupisz taniej2. Zdumiewające sceny w komisji wyborczej. Członkini próbowała schować karty w kuriozalny sposób

Inne nieprawidłowości wykazane przez UOKiK

Cięto także na wielkości potraw. WP przytacza przykład, w którym lokal zadeklarował w menu masę dwóch kotletów wołowych w burgerze na 300 g, a w rzeczywistości ważyły razem 217 g. Ponadto pozostał spory problem z informowaniem o składnikach, które mogą mieć działanie alergiczne.

Zgodnie z przepisami, restauracja powinna informować o składzie dania, wraz ze składnikami, które mogą mieć właściwości alergenne. Tak samo jak cennik czy menu powinny zawierać informacje o cenie za daną wagę tego produktu.

Tagi:

Konrad KarpiukAutor

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Handel

Rodzinny sklep zamyka się po 33 latach działalności

Czytaj więcej >

Handel

Kontrolowane zakupy urzędników fiskusa. Jeśli prowadzisz biznes, lepiej uważaj

Czytaj więcej >
Uścisk dłoni, biznes, praca

Handel

Badanie "Zakupy firmowe". Przedsiębiorcy obawiają się opóźnień w płatnościach

Czytaj więcej >

Handel

Znane sieci handlowe pod lupą UOKiK. Grożą im bardzo wysokie kary

Czytaj więcej >

Handel

Rekordowy wzrost sprzedaży w Biedronce. Sieć odnotowała sprzedaż na poziomie 17,58 mld euro

Czytaj więcej >
Już nie zrobisz zakupów w sklepach pod szyldem Mila

Handel

Czesi robią zakupy w Polsce. W koszyku m.in. papierosy

Czytaj więcej >