Signing a contract.
East News
Autor Stanisław Węgrowski - 13 Kwietnia 2020

Umowa o pracę w czasie epidemii. Trzeba być gotowym na inne formy jej zawarcia

Umowa o pracę może zostać zawarta na podstawie wymiany skanów lub zdjęć dokumentów podpisanych przez pracownika i pracodawcę - pisze “Rzeczpospolita”.

Umowa o pracę podpisana zdalnie. To możliwe

Ze względu na epidemię koronawirusa wiele firm musiało nagle przejść na zdalny tryb działania. Dla pracodawców oznacza to nowe wyzwania, np. w kontekście podpisywania umowy o pracę lub przedłużania obowiązujących umów.

Europejski kraj znosi już część obostrzeń. Podjął odważne krokiEuropejski kraj znosi już część obostrzeń. Podjął odważne krokiCzytaj dalej

Jak podaje “Rz”, polskie prawo rozróżnia kilka form czynności prawnych. Zgodnie z przepisami forma pisemna jest złożeniem własnoręcznego podpisu na dokumencie obejmujących treść oświadczenia woli. W przypadku elektronicznej formy wymaga się złożenia oświadczenia woli w postaci elektronicznej i złożenie kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Obydwie formy mają moc prawną. Aby zawrzeć np. umowę o pracę wystarczy wzajemna wymiana oświadczeń woli podpisanych przez strony umowy.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Niewyobrażalna tragedia wstrząsnęła dziś centralną Polską. Nie żyje 1,5 roczne dziecko

Jest jeszcze trzecia forma czynności prawnych ważna w kontekście zawierania umowy o pracę - forma dokumentowa. Jak podaje “Rz”, aby ją zachować, wystarczy złożenie oświadczenia woli w postaci dokumentu potwierdzającego osobę, która składa oświadczenie.

Umowa o pracę. Dokumenty prześlesz mailem lub smsem

W efekcie wymagania formy dokumentowej przy zawieraniu umowy o pracę spełnia np przesłanie pliku mailem czy sms-em. Co prawda wymiana oświadczeń dokonuje się wtedy za pośrednictwem komunikacji elektronicznej, jednak bez kwalifikowanych podpisów elektronicznych nie uznaje się tego za formę elektroniczną w rozumieniu prawa.

Odnosząc się bezpośrednio do przepisów zawartych w kodeksie pracy trzeba podkreślić, że wymagana forma zawarcia umowy o pracę to forma pisemna. “Rz” zwraca uwagę, że przepisy nie anulują umowy, która zostanie zawarta bez formy pisemnej.

Umowa o pracę może zostać zawarta przy użyciu różnych form

Tym samym umowa o pracę może zostać skutecznie zawarta również w każdej innej formie, także ustnej, a nawet w formie dorozumianej, tj. wynikającej z zachowania stron, kiedy pracodawca dopuszcza zatrudnionego do wykonywania obowiązków i płaci mu wynagrodzenie, a pracownik wykonuje powierzoną mu pracę.

“Rz” zaznacza, że negatywne skutki braku pisemnej umowy o pracę sprowadzają się głównie do możliwych utrudnień dowodowych w postępowaniu sądowym, przy czym tylko w wypadku, gdy to pracodawca jest powodem w sprawie przeciwko zatrudnionemu.

Więcej w “Rzeczpospolitej”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Do której będą otwarte sklepy w Wielką Sobotę? Godziny otwarcia marketów
  2. RP: Polacy wymyślili lek na koronawirusa
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Tłumy przyszły na Wielkanoc pod kościoły mimo pandemii. Zadziwiające wiadomości z zagranicy, nie posłuchali nawet duchownych
5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochód5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochódCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News