BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Umowa o pracę w czasie epidemii. Trzeba być gotowym na inne formy jej zawarcia

13 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Umowa o pracę może zostać zawarta na podstawie wymiany skanów lub zdjęć dokumentów podpisanych przez pracownika i pracodawcę - pisze “Rzeczpospolita".

Umowa o pracę podpisana zdalnie. To możliwe

Ze względu na epidemię koronawirusa wiele firm musiało nagle przejść na zdalny tryb działania. Dla pracodawców oznacza to nowe wyzwania, np. w kontekście podpisywania umowy o pracę lub przedłużania obowiązujących umów.

Jak podaje “Rz”, polskie prawo rozróżnia kilka form czynności prawnych. Zgodnie z przepisami forma pisemna jest złożeniem własnoręcznego podpisu na dokumencie obejmujących treść oświadczenia woli. W przypadku elektronicznej formy wymaga się złożenia oświadczenia woli w postaci elektronicznej i złożenie kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Obydwie formy mają moc prawną. Aby zawrzeć np. umowę o pracę wystarczy wzajemna wymiana oświadczeń woli podpisanych przez strony umowy.

Jest jeszcze trzecia forma czynności prawnych ważna w kontekście zawierania umowy o pracę - forma dokumentowa. Jak podaje “Rz”, aby ją zachować, wystarczy złożenie oświadczenia woli w postaci dokumentu potwierdzającego osobę, która składa oświadczenie.

Umowa o pracę. Dokumenty prześlesz mailem lub smsem

W efekcie wymagania formy dokumentowej przy zawieraniu umowy o pracę spełnia np przesłanie pliku mailem czy sms-em. Co prawda wymiana oświadczeń dokonuje się wtedy za pośrednictwem komunikacji elektronicznej, jednak bez kwalifikowanych podpisów elektronicznych nie uznaje się tego za formę elektroniczną w rozumieniu prawa.

Odnosząc się bezpośrednio do przepisów zawartych w kodeksie pracy trzeba podkreślić, że wymagana forma zawarcia umowy o pracę to forma pisemna. “Rz” zwraca uwagę, że przepisy nie anulują umowy, która zostanie zawarta bez formy pisemnej.

Umowa o pracę może zostać zawarta przy użyciu różnych form

Tym samym umowa o pracę może zostać skutecznie zawarta również w każdej innej formie, także ustnej, a nawet w formie dorozumianej, tj. wynikającej z zachowania stron, kiedy pracodawca dopuszcza zatrudnionego do wykonywania obowiązków i płaci mu wynagrodzenie, a pracownik wykonuje powierzoną mu pracę.

“Rz” zaznacza, że negatywne skutki braku pisemnej umowy o pracę sprowadzają się głównie do możliwych utrudnień dowodowych w postępowaniu sądowym, przy czym tylko w wypadku, gdy to pracodawca jest powodem w sprawie przeciwko zatrudnionemu.

Więcej w “Rzeczpospolitej”.

Podobne artykuły

Biznesinfo

Praca

ZUS: Umowa emerytalna z Turcją już działa

Czytaj więcej >

Praca

Ile ważne jest skierowanie na badanie lekarskie? Odpowiadamy!

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Praca

Inspekcja Pracy bierze się za pracodawców. Będą kontrole tarcz i warunków pracowników podczas pandemii

Czytaj więcej >
Płaca minimalna w górę o 500 zł?

Praca

Płaca minimalna pójdzie w górę o 500 zł? Mamy komentarz ministerstwa

Czytaj więcej >
pixabay, katyveldhorst

Praca

Polski Ład przestraszył polskich przedsiębiorców. Już teraz planują przeniesienie do Czech

Czytaj więcej >

Praca

Na czym polega marketing relacji i czym się wyróżnia?

Czytaj więcej >