BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Umowa o pracę w czasie epidemii. Trzeba być gotowym na inne formy jej zawarcia

13 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Umowa o pracę może zostać zawarta na podstawie wymiany skanów lub zdjęć dokumentów podpisanych przez pracownika i pracodawcę - pisze “Rzeczpospolita".

Umowa o pracę podpisana zdalnie. To możliwe

Ze względu na epidemię koronawirusa wiele firm musiało nagle przejść na zdalny tryb działania. Dla pracodawców oznacza to nowe wyzwania, np. w kontekście podpisywania umowy o pracę lub przedłużania obowiązujących umów.

Jak podaje “Rz”, polskie prawo rozróżnia kilka form czynności prawnych. Zgodnie z przepisami forma pisemna jest złożeniem własnoręcznego podpisu na dokumencie obejmujących treść oświadczenia woli. W przypadku elektronicznej formy wymaga się złożenia oświadczenia woli w postaci elektronicznej i złożenie kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Obydwie formy mają moc prawną. Aby zawrzeć np. umowę o pracę wystarczy wzajemna wymiana oświadczeń woli podpisanych przez strony umowy.

Jest jeszcze trzecia forma czynności prawnych ważna w kontekście zawierania umowy o pracę - forma dokumentowa. Jak podaje “Rz”, aby ją zachować, wystarczy złożenie oświadczenia woli w postaci dokumentu potwierdzającego osobę, która składa oświadczenie.

Umowa o pracę. Dokumenty prześlesz mailem lub smsem

W efekcie wymagania formy dokumentowej przy zawieraniu umowy o pracę spełnia np przesłanie pliku mailem czy sms-em. Co prawda wymiana oświadczeń dokonuje się wtedy za pośrednictwem komunikacji elektronicznej, jednak bez kwalifikowanych podpisów elektronicznych nie uznaje się tego za formę elektroniczną w rozumieniu prawa.

Odnosząc się bezpośrednio do przepisów zawartych w kodeksie pracy trzeba podkreślić, że wymagana forma zawarcia umowy o pracę to forma pisemna. “Rz” zwraca uwagę, że przepisy nie anulują umowy, która zostanie zawarta bez formy pisemnej.

Umowa o pracę może zostać zawarta przy użyciu różnych form

Tym samym umowa o pracę może zostać skutecznie zawarta również w każdej innej formie, także ustnej, a nawet w formie dorozumianej, tj. wynikającej z zachowania stron, kiedy pracodawca dopuszcza zatrudnionego do wykonywania obowiązków i płaci mu wynagrodzenie, a pracownik wykonuje powierzoną mu pracę.

“Rz” zaznacza, że negatywne skutki braku pisemnej umowy o pracę sprowadzają się głównie do możliwych utrudnień dowodowych w postępowaniu sądowym, przy czym tylko w wypadku, gdy to pracodawca jest powodem w sprawie przeciwko zatrudnionemu.

Więcej w “Rzeczpospolitej”.

Tagi:

Koronawirusumowa o pracępraca

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 28.09.2020. Mazowiecki Urzad Wojewodzki w Warszawie. Wydzial Spraw Cudzoziemcow. N/z tlum interesantow.

Praca

Gwałtowny wzrost pracowników z zagranicy w Polsce

Czytaj więcej >

Praca

Ile zarabia petsitter w Warszawie? Prezes Petsy zdradza stawki, kwota jest pokaźna

Czytaj więcej >
Czas pracy w Polsce bije na głowę liczbę godzin przepracowanych np. przez Niemców

Praca

Minister zdradza kto dostanie pracę przy budowie polskiej elektrowni atomowej

Czytaj więcej >
FLickr/Olgierd Rudak

Praca

ZUS kontroluje L4. Wiele osób straci zasiłki

Czytaj więcej >

Praca

Kreatywna inwestycja w kreatywny sektor

Czytaj więcej >
Bezrobocie w Polsce

Praca

Bezrobocie w Polsce. Najnowsze dane. Komentarz premiera Morawieckiego

Czytaj więcej >