BiznesINFO.pl
Biznes Info

Biznes Info/Przemysław Terlecki

Ulga podatkowa na 500 zł. Odebrać mogą tylko kierowcy

20 Maja 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Nowa ulga podatkowa będzie dotyczyła części do samochodów, jednakże jest jeden warunek. Ulga podatkowa będzie związana z systemem e-TOLL i ma zostać wprowadzona wraz z unijnym pakietem VAT e-commerce.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest ulga podatkowa na auto

  • W jakiej kwocie ma przysługiwać

  • Kiedy przepisy wejdą w życie

Ulga podatkowa na auto

Parlament musi zająć się uchwaleniem nowelizacji przepisów o VAT włączających unijne regulacje do polskiego systemu. Pakiet rozwiązań Unii Europejskiej ma za zadanie uszczelnić VAT w obrębie handlu internetowego.

Jedna z posłanek Prawa i Sprawiedliwości, Ewa Szymańska, zgłosiła poprawkę wprowadzającą ulgę na auto. Ulga podatkowa miałaby przysługiwać kierowcom, którzy wyposażyli swoje auta w urządzenia służące do poboru opłat w systemie e-TOLL.

Kwota nowej ulgi podatkowej będzie uzależniona od ilości posiadanych urządzeń. Na jedno urządzenie będzie przypadało 500 zł ulgi na auto. Ma ona zrekompensować kierowcom koszty nabycia oraz utrzymania urządzenia.

Portal gazeta.pl przypomina, że system e-TOLL stworzony został do poboru opłat za poruszanie się pojazdów (samochodów osobowych, zespołu pojazdów pow. 3,5 tony oraz autobusów) po płatnych odcinkach dróg, nad którymi nadzór sprawuje Główna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Ulga podatkowa tylko dla kierowców

System e-TOLL ma przyczynić się do bezbramkowego poruszania po płatnych drogach w Polsce. Dotychczasowy system nosił nazwę viaTOLL, a jego okres przejściowy zakończy się 30 września br.

Ulga podatkowa na auto jest wynikiem konsultacji z przedsiębiorcami, którzy zabiegali o jej wprowadzenie. Jak powiedział wiceminister finansów, Jan Sarnowski, zakup urządzenia może zostać wliczony w koszty prowadzenia działalności.

Unijne przepisy mają wyrównać szanse rodzimych producentów konkurujących z tymi pochodzącymi z państw trzecich. Wielu ekspertów podkreśla, że zmiany mogą uderzyć w fanów zakupów na AliExpress.

Przepisy w Polsce mają wejść w życie w lipcu br. z małymi wyjątkami.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

Kreatywna księgowość – czym jest i co ma na celu

Czytaj więcej >

Finanse

Jakie są najczęstsze metody wyceny przedsiębiorstw?

Czytaj więcej >

Finanse

Działalność gospodarcza w mieszkaniu - jak rozliczyć koszty?

Czytaj więcej >

Finanse

Bony świąteczne - jak je dać pracownikom?

Czytaj więcej >

Finanse

Franczyza – wady i zalety tej metody prowadzenia działalności

Czytaj więcej >

Finanse

Amortyzacja wartości niematerialnych i prawnych

Czytaj więcej >